Nová taneční droga na scéně: šnupe se kakao

Stovky lidí se tlačí v pulzujícím sklepním klubu v centru Berlína a hodiny nepřetržitě tančí v divokém rytmu. Látka, kterou užívají, pochází z exotických tropů. Údajně dodává mozku příval povzbuzující energie. Dostatek na to, aby přeměnila své uživatele v řádící králíčky Energizer. Látku lze polknout, vypít a dokonce i šňupnout. Asi už jste zaslechli její běžný název: kakao.

REKLAMA

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč


Nová taneční droga na scéně: šnupe se kakao.
Nová taneční droga na scéně: šnupe se kakao. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Řekněte „ahoj“ nejsladší existující party droze. V posledních měsících překročilo kakao svůj už tak vznosný status superpotraviny a přehouplo se do sféry party drog. V této své poslední inkarnaci nahrazuje kakaový prášek v různých částech Evropy alkohol a nezákonné látky jako Molly a extázi. Na kakaem poháněné dance party Lucid v Berlíně, pořádané každé čtyři týdny, se dávka kakaa přimíchává do nápojů účastníků. Morning Gloryvill, úspěšná nová společnost organizující dance party od Londýna po New York, zásobila svůj bar kakaovými nápoji a tabletkami. Nejpodivnějším způsobem si můžete svou čokoládku šňupnout ve formě prášku podobně jako kokain zařízením za 50 dolarů, jehož vynálezcem je belgický čokolatiér Dominique Persoone.

Nezáleží na tom, zda jde o surový prášek z regálu obchodu se zdravou výživou, nebo o čokoládovou tyčinku, v níž je zapracovaný. Veškeré kakao je všude, kde jsme hledali, naprosto legální. Jeho přívrženci říkají, že surové, panenské kakao je mnohem účinnější, než byste vůbec čekali. Nejdříve se do krve vyplaví příval endorfinů, což vám zvýší vnímání a naplní vás pocity euforie. Pak přijde záplava magnesia, která rozvolní vaše svaly a zbaví tělo napětí. Surové kakao je také napěchované flavanoly, které podle nedávné studie American Journal of Clinical Nutrition urychlují krevní oběh a stimulují mozek.

Kromě toho může být kakao také naprosto delikátní. Když přijde na věc, není organizátorka party Lucid ve stylu pixie, Ruby May, žádná puritánka: Na každé party připraví 8 kilo kakaa s trochou medu, agávového sirupu a skořice a oslava běží 6 hodin. „Je to jako jemné smyslné objetí v hrníčku,“ říká 36 letá Ruby. A pokud jde o šňupání čokolády, Persoone míchá pro své zákazníky prášek se zázvorem, malinou a mátou. Zkoušeli jsme i chilli, ale „nebyl to dobrý nápad“, říká. Zaskočila nás barva.

Aby bylo jasno, kakao nepozmění vaše vnímání reality. Za zvuků rytmů house, hip-hopu, funku a elektronické hudby kakao zážitky zesílí na rozdíl od alkoholu či drog, které je utlumí, říká May. Ve skutečnosti uvnitř klubu nepovoluje pití alkoholu. Efekt zlepšení nálady je lehounký, říká. Není to jako trip na LSD. Ani čisté kakao vlastně není droga. Ačkoliv obsahuje jisté náladu povzbuzující složky jako je anandamid a fenylethylamin, hořkou realitou zůstává, že jejich množství je příliš nízké, než aby mohly mít přímý vliv na náladu, říká Dr. Catherine Kwik-Uribe, ředitelka výzkumu a rozvoje Mars Symbionscience, vědecké divize společnosti Mars, Inc. Což znamená, že všechen tento domnělý čokoholismus je pravděpodobně pouze placebo efekt.

„Pokud to zní tak, že jde o zábavu pro každého, pak také asi je. Jsou to party, kde slušnost šikovně vítězí nad neřestí.“

Všechny tyto směsi vznikly zásluhou „vědomého tanečního hnutí“, které se vyvinulo z undergroundových aktivit v ranní rave a polední dance parties, jež často navštěvují zatrpklí úředníci. Jde o hledání kreativního, pozitivního a zdravého prostředí, v němž se účastníci mohou oprostit od negativních myšlenek a společenských zábran. Alkohol sem obvykle nepatří, stejně jako ilegální drogy. Klíčem je sebeuvědomění, kolektivní družba a spalování kalorií. Pokud to zní jako zábava pro každého, pak také asi je. Jsou to party, kde slušnost šikovně vítězí nad neřestí. (Nejspíš i narozeninová party se zmrzlinou a dortem v mateřské školce by si připsala více smrtelných hříchů.)

Tyto akce si však své publikum našly. Jedním z návštěvníků Lucid party byla i 51 letá Réka Komáromi, etnobotanistka z Canterbury. Říká, že rave party jí pomáhají překonat smutek z rakoviny její dcery – „zbavit se smutku“ a „dovolit si uvolnit hněv.“ Nyní, když se do těchto akcí zcela ponořila, nemůže se kakaa a jeho povznášejícího vlivu nabažit, zvláště v těchto „těžkých časech“ jejího života.

Kakao začali v minulém tisíciletí užívat mezoamerické civilizace. Archeologové se domnívají, že už kolem roku 1900 Mokajský lid na území dnešního Mexika fermentoval kakaové boby a vyráběl z nich tekutou čokoládu. Aztékové si nejspíše kakao cenili natolik, že kakaové boby používali jako platidlo. Dnes mohou velmi mravně založení jedinci brblat, že přisvojovat si kakao s jeho mexickým původem pro eurobrakové dance party je poněkud v koloniálním stylu.

Ale skepticismus stranou. Kakao může působit jako „katalyzátor života“ namísto „piva, kterým se otupíte,“ říká May. A „Kwik-Uribe dodává: „Po letech svého výzkumu jsem ještě neviděla člověka, který by se neusmál, když si užívá kousek čokolády.“ Nepopírám, že na tomto tvrzení má vlastní zájem, ale na druhou stranu, nedokážeme si představit party, kterou by nevylepšila čokoláda.

zdroj: www.ozy.com

překlad: Honzoid

REKLAMA

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*