Meditace může být pro 25% lidí nepříjemná

Meditace je způsob, jak se zbavit stresu, naučit se uvolnit do hloubky a navázat spojení se svým vyšším Já. Je to ovšem vždycky tak?

eshop energie života nabízí


BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

ZLATÉ KAPKY

přetaktuje váš mozek

1491 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč


Meditace může být pro 25% lidí nepříjemná.
Meditace může být pro 25% lidí nepříjemná. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Studie vedená týmem vědců z Londýnské univerzity zjistila, že více než čtvrtina všech, pro které je meditace pravidelnou součástí jejich života, má obzvláště nepříjemné zážitky.

Vědci pro tuto studii pozorovali 1232 dobrovolníků, kteří pravidelně meditují a uvolňují tak jak svou tělesnou schránku tak i svou mysl. Průzkum ukázal, že 25,6% z nich zažilo nepříjemné pocity. A to včetně strachu a zkreslených emocí. A to zejména ti, kteří praktikovali Vipassanu a Koan jogu.

Na druhou stranu se zjistilo, že ženy a dobrovolníci s náboženským vyznáním měli podle odborníků nižší šanci zažít nepříjemné důsledky meditace.

„Zjištění, že tolik lidí má nepříjemnou zkušenost s meditací, nás jen utvrzuje v tom, že je velmi důležité předávat tyto informace veřejnosti. Velmi málo se ví o tom proč, kdy a jak se mohou tyto obtíže vyskytovat. To nás podněcuje k dalšímu výzkumu, abychom mohli pochopit podstatu negativních zkušeností z této hloubkové relaxace,“ řekl Marco Schlosser, který studii vedl.

„Potřebujeme odpovědi například na to, kdy jsou negativní pocity důležitou součástí jako součást očistného procesu. A kdy jde pouze o celkovou negativní zkušenost a zda by se dalo jí vyhnout?“ dodává Schlosser.

Meditace vyžaduje další zkoumání

Odborníci doufají, že svou studií rozvíří zájem, který podpoří další výzkum v této oblasti. „V tuto chvíli je zásadní nešířit paniku a nedělat předčasné závěry. Budoucí výzkum nám jistě ukáže za jakých okolností nepříjemné meditační zážitky vznikají. A zda mají dočasné či dlouhotrvající účinky. A u koho přesně se mohou vyskytnout. Jedná se o specifickou skupinu lidí s určitým charakterem?

„Nebo se to může stát lidem určité národnosti? Proč jsou věřící méně náchylní k těmto negativním zážitkům? Na tyto a mnohé další odpovědi potřebujeme teprve přijít. Výsledky z dalších studií by nám mohly dále pomoci informovat širokou veřejnost o klinických pokynech jak při meditaci postupovat. Pomůckou by mohly být příručky jak pro začátečníky tak pro zkušené lektory meditace.“ (zdroj: mirror.co.uk)


BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

ZLATÉ KAPKY

přetaktuje váš mozek

1491 Kč

MODRÝ LEKNÍN

snadnější meditace

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*