Meditace může být pro 25% lidí nepříjemná

Meditace je způsob, jak se zbavit stresu, naučit se uvolnit do hloubky a navázat spojení se svým vyšším Já. Je to ovšem vždycky tak?

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Meditace může být pro 25% lidí nepříjemná.
Meditace může být pro 25% lidí nepříjemná. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Studie vedená týmem vědců z Londýnské univerzity zjistila, že více než čtvrtina všech, pro které je meditace pravidelnou součástí jejich života, má obzvláště nepříjemné zážitky.

Vědci pro tuto studii pozorovali 1232 dobrovolníků, kteří pravidelně meditují a uvolňují tak jak svou tělesnou schránku tak i svou mysl. Průzkum ukázal, že 25,6% z nich zažilo nepříjemné pocity. A to včetně strachu a zkreslených emocí. A to zejména ti, kteří praktikovali Vipassanu a Koan jogu.

Na druhou stranu se zjistilo, že ženy a dobrovolníci s náboženským vyznáním měli podle odborníků nižší šanci zažít nepříjemné důsledky meditace.

„Zjištění, že tolik lidí má nepříjemnou zkušenost s meditací, nás jen utvrzuje v tom, že je velmi důležité předávat tyto informace veřejnosti. Velmi málo se ví o tom proč, kdy a jak se mohou tyto obtíže vyskytovat. To nás podněcuje k dalšímu výzkumu, abychom mohli pochopit podstatu negativních zkušeností z této hloubkové relaxace,“ řekl Marco Schlosser, který studii vedl.

„Potřebujeme odpovědi například na to, kdy jsou negativní pocity důležitou součástí jako součást očistného procesu. A kdy jde pouze o celkovou negativní zkušenost a zda by se dalo jí vyhnout?“ dodává Schlosser.

Meditace vyžaduje další zkoumání

Odborníci doufají, že svou studií rozvíří zájem, který podpoří další výzkum v této oblasti. „V tuto chvíli je zásadní nešířit paniku a nedělat předčasné závěry. Budoucí výzkum nám jistě ukáže za jakých okolností nepříjemné meditační zážitky vznikají. A zda mají dočasné či dlouhotrvající účinky. A u koho přesně se mohou vyskytnout. Jedná se o specifickou skupinu lidí s určitým charakterem?

„Nebo se to může stát lidem určité národnosti? Proč jsou věřící méně náchylní k těmto negativním zážitkům? Na tyto a mnohé další odpovědi potřebujeme teprve přijít. Výsledky z dalších studií by nám mohly dále pomoci informovat širokou veřejnost o klinických pokynech jak při meditaci postupovat. Pomůckou by mohly být příručky jak pro začátečníky tak pro zkušené lektory meditace.“ (zdroj: mirror.co.uk)

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*