Luční trávníky se šíří městy napříč republikou

Sekat či nesekat trávníky? S narůstající epidemií sucha se čím dál více z nás přiklání k variantě sekat mnohem méně a přirozeně nechávat růst přírodní luční trávníky, které zadrží více vody. Květiny navíc krásně lahodí našemu oku a duši. Lákají motýle a jiný hmyz, který je důležitý pro celý náš ekosystém.

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

449 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 100 g

dodá zdravé tuky

59 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

139 Kč


Luční trávníky se šíří městy napříč republikou.
Luční trávníky se šíří městy napříč republikou. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jedněmi z průkopníků lučních trávníků v České republice je Bruntál, Frýdek-Místek a také městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.

Tamní místostarosta Rostislav Řeha (Piráti) nám prozradil, že už loni měli luční trávníky plně zavedené na přibližně 15 lokalitach. Neustále jsme v kontaktu s místními odborníky, letos v tom budeme pokračovat,“ zdůraznil místostarosta.

Vymezené přírodní plochy pečlivě vybrali ve spolupráci s technickými službami, které se o trávníky na území centrálního obvodu a jejich údržbu starají. Jedná se hlavně o části parků, které budou viditelně označeny cedulkami. Bude tak jasně patrný přechod mezi lučními trávníky a zbylou zelení.

Jejich luční trávníky budou normálně průchozí. „Jen tam prostě bude vyšší porost. Vnímáme i případné obavy alergiků, aby jim vyšší porost s  mnoha květinami třeba nepřitížil. Ve skutečnosti však alergiky mnohem více trápí nakrátko sekaný trávník, který je častým zdrojem roztočů a hub,“ dodává Rostislav Řeha.

Že to myslí vedení radnice s lučními trávníky naprosto vážně, dokazují mnohé články v médiích, ať už přímo radničních, veřejnoprávních či komerčních. Poslední reportáž pak referuje o použití speciální bylinné směsi.

Letos bude vedení radnice vyhodnocovat, jak se projevil výsev kokrhele. Mají rovněž naplánováné kontrolní dny.

„Dokonce máme na jednu z lokalit namířenou kameru, budeme dělat časosběrný snímek. No a samozřejmě se budeme prát se suchem,“ uzavírá Řeha.

Se suchem se budeme muset ale prát všichni, musíme se na to připravit. Věděli jste například, že na „výrobu“ 1 kg hovězího masa se spotřebuje 15500 litrů vody?

REKLAMA

KOKOSOVÝ CUKR BIO 1 kg

nahradí bílý cukr

249 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

149 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

799 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*