Luční trávníky se šíří městy napříč republikou

Sekat či nesekat trávníky? S narůstající epidemií sucha se čím dál více z nás přiklání k variantě sekat mnohem méně a přirozeně nechávat růst přírodní luční trávníky, které zadrží více vody. Květiny navíc krásně lahodí našemu oku a duši. Lákají motýle a jiný hmyz, který je důležitý pro celý náš ekosystém.

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


Luční trávníky se šíří městy napříč republikou.
Luční trávníky se šíří městy napříč republikou. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jedněmi z průkopníků lučních trávníků v České republice je Bruntál, Frýdek-Místek a také městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.

Tamní místostarosta Rostislav Řeha (Piráti) nám prozradil, že už loni měli luční trávníky plně zavedené na přibližně 15 lokalitach. Neustále jsme v kontaktu s místními odborníky, letos v tom budeme pokračovat,“ zdůraznil místostarosta.

Vymezené přírodní plochy pečlivě vybrali ve spolupráci s technickými službami, které se o trávníky na území centrálního obvodu a jejich údržbu starají. Jedná se hlavně o části parků, které budou viditelně označeny cedulkami. Bude tak jasně patrný přechod mezi lučními trávníky a zbylou zelení.

Jejich luční trávníky budou normálně průchozí. „Jen tam prostě bude vyšší porost. Vnímáme i případné obavy alergiků, aby jim vyšší porost s  mnoha květinami třeba nepřitížil. Ve skutečnosti však alergiky mnohem více trápí nakrátko sekaný trávník, který je častým zdrojem roztočů a hub,“ dodává Rostislav Řeha.

Že to myslí vedení radnice s lučními trávníky naprosto vážně, dokazují mnohé články v médiích, ať už přímo radničních, veřejnoprávních či komerčních. Poslední reportáž pak referuje o použití speciální bylinné směsi.

Letos bude vedení radnice vyhodnocovat, jak se projevil výsev kokrhele. Mají rovněž naplánováné kontrolní dny.

„Dokonce máme na jednu z lokalit namířenou kameru, budeme dělat časosběrný snímek. No a samozřejmě se budeme prát se suchem,“ uzavírá Řeha.

Se suchem se budeme muset ale prát všichni, musíme se na to připravit. Věděli jste například, že na „výrobu“ 1 kg hovězího masa se spotřebuje 15500 litrů vody?

REKLAMA

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*