Káva: Je zdraví prospěšná nebo škodí?

Káva, jedna z nejběžněji užívaných komodit moderního světa. Má řadu benefitů, kvůli kterým ji využíváme. Avšak v přírodě platí pravidlo, něco za něco. Jaká jsou úskalí kávy a nakolik je vhodné její užívání?

eshop energie života nabízí


L-ARGININ 100 kapslí

zpevní svaly

399 Kč

CHIA semínka 0,5 kg

zrychlí metabolismus

79 Kč

KRATOM 5 g

odstraní depresi

99 Kč

SCHIZANDRA 100 g

posílí imunitu

249 Kč


Káva: Je zdraví prospěšná nebo škodí?
Káva: Je zdraví prospěšná nebo škodí?
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Všeho moc škodí. Staré dobré pořekadlo, které platí téměř na cokoliv a u kávy není výjimkou. I když káva nabízí řadu pro tělo prospěšných benefitů, tak její přílišné nadužívání může způsobovat fyzickou závislost, ale i zde víme jak na to.

Káva, její benefity a kdy i jak ji užívat

Pojďme si však napřed rozebrat, proč je, a jako že je, kávu vůbec výhodné pít. Káva ve svém složení obsahuje 3 účinné alkaloidy, způsobující stimulační účinky. Prvním z nich je alkaloid nazývaný teofylin, dalším je teobromin a třetím a nejznámějším je kofein.

ESPRESSO 250 g

I když kofein nemá natolik silné účinky jako teofylin, tak jeho zastoupení v kávových zrnech je značnější, a proto přebírá úlohu hlavního kávového stimulantu.

Dohromady tyto 3 alkaloidy přináší našemu organismu řadu benefitů. Jaké to jsou?

  • odstranění únavy
  • zlepšení mentálních funkcí
  • zvyšuje produkci dopaminu i serotoninu a tím zlepšuje náladu
  • díky antioxidantům nám pomáhá proti stárnutí a rakovině
  • do krevního oběhu se díky kávě vyplavuje více mastných kyselin, které dodávají svalům energii, proto kávu pije řada sportovců.

Kávu tedy využijeme, pokud trpíme akutní únavou či špatnou koncentrací. Řada lidí ji tedy užívá po ránu na probuzení. Káva nám také pomůže zvýšit soustředění v práci i při navýšení sportovního výkonu. Mnohem lepší je konzumovat kávu těsně před jídlem nebo v průběhu jídla, nežli po dokončení.

Důvod je prostý, káva totiž mimo jiné stimuluje sekreci žaludečních kyselin. Pokud již máme žaludek plný, tak pitím kávy akorát naředíme trávicí šťávy a prodloužíme trávení. Také není vhodné konzumovat kávu při hladu nebo vyloženě na lačno.

Negativa kávy a jak se jim vyhnout

  • okyseluje organismu
  • způsobuje pálení žáhy
  • zvyšuje hladinu kortizolu a jiných stresových hormonů
  • odvodňuje organismus
  • způsobuje fyzickou závislost

Během pití kávy řada lidí pociťuje pálení žáhy. Je to způsobeno tím, že káva je kyselinotvorná a žaludek stimuluje k vyšší sekreci trávících šťáv. Káva také zvyšuje produkci stresových hormonů jako je kortizol, nonadrenalin a další.

Tyto stresové hormony nejsou špatné, ale pokud je jejich vysoká hladina dlouhodobá, organismus to poškozuje. Káva také odvodňuje organismus a stahuje vody z určitých oblastí těla, které vodu mohou potřebovat.


4ad3677294700a8ba6ddbbdd19793f9c 0 - Káva: Je zdraví prospěšná nebo škodí?

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč

710d2ffe1d386e21348b4bcfb5914051 0 - Káva: Je zdraví prospěšná nebo škodí?

VOJTĚŠKA 100g

vyladí trávení

239 Kč

adcdffece8bf3832c4d67f6b2e6e3b3f 0 - Káva: Je zdraví prospěšná nebo škodí?

ŠKORNICE FORTE

nahradí viagru

799 Kč

a6399805e71c9d20201ebde1f41be9bd 0 - Káva: Je zdraví prospěšná nebo škodí?

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč


Z těchto důvodů bychom neměli kávu pít nalačno, pít ji jenom přiměřené množství a vždy spolu se sklenicí vody. Také není úplně vhodné pít kávu během silných veder (kvůli odvodnění a zrychlenému metabolismu)

Turek, instantní nebo espresso?

Dnes již existuje hned několik druhů kávy, kterou můžeme pít. Který z nich vybrat a proč? Jednoduše protože ne všechny nám dají příznivé benefity kávy bez negativních účinků.

ESPRESSO 250 g
Máme tím na mysli fakt, že kupříkladu instantní káva při své výrobě ztrácí mnoho prospěšných látek. Český turek plný lógru je naprostý odpad ne zcela vhodný pro náš organismus.

Ve většině případů se turek připravuje z komodit jako je arabika s robustou či samotná robusta. Chuťový potenciál je zde minimální a spíše vznikají defekty tmavým pražením.

Instantní káva je na tom úplně stejně jako instantní polévka či jiné průmyslově zpracované potraviny, které nejsou příliš vhodné ke konzumaci.

Nejlépe tedy vychází konzumace espressa. Díky jeho přípravě i kvalitním surovinám můžeme využít benefity kávy bez dalších nepříjemností jako je konzumace lógru či chemických látek a močoviny. Kvalita espressa se dá poznat hned z prvních dojmů, kvalitní vůně i oříškového krému na povrchu.

Závěrem

Káva kdysi byla indiány označovaná za černý lék a to z dobrých důvodů. Doporučujeme volit správný typ kávy a dodržovat doporučené způsoby konzumace. Díky tomu se vyhneme celé škále negativ a příznivé účinky využijeme na maximum. Na co čekáte, už jste dnes měli své espresso?

Jakub


KRATOM 50 g

nahradí antidepresivum

599 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

189 Kč

GUARANA 100 g

nabije energií

139 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*