Káva: Je zdraví prospěšná nebo škodí?

Káva, jedna z nejběžněji užívaných komodit moderního světa. Má řadu benefitů, kvůli kterým ji využíváme. Avšak v přírodě platí pravidlo, něco za něco. Jaká jsou úskalí kávy a nakolik je vhodné její užívání?

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč


Káva: Je zdraví prospěšná nebo škodí?
Káva: Je zdraví prospěšná nebo škodí?
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Všeho moc škodí. Staré dobré pořekadlo, které platí téměř na cokoliv a u kávy není výjimkou. I když káva nabízí řadu pro tělo prospěšných benefitů, tak její přílišné nadužívání může způsobovat fyzickou závislost, ale i zde víme jak na to.

Káva, její benefity a kdy i jak ji užívat

Pojďme si však napřed rozebrat, proč je, a jako že je, kávu vůbec výhodné pít. Káva ve svém složení obsahuje 3 účinné alkaloidy, způsobující stimulační účinky. Prvním z nich je alkaloid nazývaný teofylin, dalším je teobromin a třetím a nejznámějším je kofein.

I když kofein nemá natolik silné účinky jako teofylin, tak jeho zastoupení v kávových zrnech je značnější, a proto přebírá úlohu hlavního kávového stimulantu.

Dohromady tyto 3 alkaloidy přináší našemu organismu řadu benefitů. Jaké to jsou?

  • odstranění únavy
  • zlepšení mentálních funkcí
  • zvyšuje produkci dopaminu i serotoninu a tím zlepšuje náladu
  • díky antioxidantům nám pomáhá proti stárnutí a rakovině
  • do krevního oběhu se díky kávě vyplavuje více mastných kyselin, které dodávají svalům energii, proto kávu pije řada sportovců.

Kávu tedy využijeme, pokud trpíme akutní únavou či špatnou koncentrací. Řada lidí ji tedy užívá po ránu na probuzení. Káva nám také pomůže zvýšit soustředění v práci i při navýšení sportovního výkonu. Mnohem lepší je konzumovat kávu těsně před jídlem nebo v průběhu jídla, nežli po dokončení.

Důvod je prostý, káva totiž mimo jiné stimuluje sekreci žaludečních kyselin. Pokud již máme žaludek plný, tak pitím kávy akorát naředíme trávicí šťávy a prodloužíme trávení. Také není vhodné konzumovat kávu při hladu nebo vyloženě na lačno.

Negativa kávy a jak se jim vyhnout

  • okyseluje organismu
  • způsobuje pálení žáhy
  • zvyšuje hladinu kortizolu a jiných stresových hormonů
  • odvodňuje organismus
  • způsobuje fyzickou závislost

Během pití kávy řada lidí pociťuje pálení žáhy. Je to způsobeno tím, že káva je kyselinotvorná a žaludek stimuluje k vyšší sekreci trávících šťáv. Káva také zvyšuje produkci stresových hormonů jako je kortizol, nonadrenalin a další.

Tyto stresové hormony nejsou špatné, ale pokud je jejich vysoká hladina dlouhodobá, organismus to poškozuje. Káva také odvodňuje organismus a stahuje vody z určitých oblastí těla, které vodu mohou potřebovat.

Z těchto důvodů bychom neměli kávu pít nalačno, pít ji jenom přiměřené množství a vždy spolu se sklenicí vody. Také není úplně vhodné pít kávu během silných veder (kvůli odvodnění a zrychlenému metabolismu)

Turek, instantní nebo espresso?

Dnes již existuje hned několik druhů kávy, kterou můžeme pít. Který z nich vybrat a proč? Jednoduše protože ne všechny nám dají příznivé benefity kávy bez negativních účinků.

Máme tím na mysli fakt, že kupříkladu instantní káva při své výrobě ztrácí mnoho prospěšných látek. Český turek plný lógru je naprostý odpad ne zcela vhodný pro náš organismus.

Ve většině případů se turek připravuje z komodit jako je arabika s robustou či samotná robusta. Chuťový potenciál je zde minimální a spíše vznikají defekty tmavým pražením.

Instantní káva je na tom úplně stejně jako instantní polévka či jiné průmyslově zpracované potraviny, které nejsou příliš vhodné ke konzumaci.

Nejlépe tedy vychází konzumace espressa. Díky jeho přípravě i kvalitním surovinám můžeme využít benefity kávy bez dalších nepříjemností jako je konzumace lógru či chemických látek a močoviny. Kvalita espressa se dá poznat hned z prvních dojmů, kvalitní vůně i oříškového krému na povrchu.

Závěrem

Káva kdysi byla indiány označovaná za černý lék a to z dobrých důvodů. Doporučujeme volit správný typ kávy a dodržovat doporučené způsoby konzumace. Díky tomu se vyhneme celé škále negativ a příznivé účinky využijeme na maximum. Na co čekáte, už jste dnes měli své espresso?

Jakub

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*