Guarana – nepřekonatelný přírodní stimulant

Guarana je sušená pasta z drcených semen Paulinia cupana nebo Paulinia sorbilis, dřevnatého vytrvalého keře původem z Brazílie a dalších oblastí Amazonie. Plodí žlutooranžové ovoce, kdy každý plod obsahuje až 3 semena. Semena se sbírají a praží. Jádra jsou základem maniokové pasty, která se tvaruje do válcovitých kousků, jež se pak suší.

KOTVIČNÍK FORTE 100 tob. extrakt 90% saponinů
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem
MACA peruánská BIO 100 g - 50% SLEVA

Dnes najdeme guaranu ve formě sirupů, extraktů a destilátů, které se používají jako ochucovadla a zdroj kofeinu v průmyslu nealko nápojů. Guarana se také používá jako přísada do bylinných preparátů ke snížení váhy, obvykle ve spojení s chvojníkem.

K čemu se používá?

Tradiční/etnobotanické užití

Guarana hrála ve společenství amazonských indiánů významnou roli. Často se bere během období půstu, aby pomohla snášet dietní omezení. V některých regionech se věří, že její extrakt má afrodiziakální účinky a chrání před malárií a úplavicí.

V roce 1840 byl jako hlavní složka guarany rozpoznán kofein. v 19. století se ve Francii guarana stala populární jako povzbuzující nápoj. V roce 1880 se dostala na úřední seznam schválených léků v USA, kde zůstala až do roku 1910.

Guaranu užívají brazilští indiáni v povzbuzujícím nápoji, jenž užívají podobně jako kávu nebo čaj. Někdy se míchá s alkoholem, aby se její účinky posílily. V 17. století jezuitští misionáři zaznamenali, že guarana dává členům amazonského kmene „tolik energie, že mohou jít jeden den lovit a skončit až následující, aniž by pocítili hlad.“ Stonky, listy a kořeny guarany se ve Střední a Jižní Americe používají jako jed k lovu ryb.

Stimulant

Guarana obsahuje kofein, což je stimulant. V porovnání s kávovými zrny, které obsahují 1-2 % kofeinu, je v sušených listech guarany od 1-4 % kofeinu. Vždy, když vidíte na seznamu ingrediencí kofein i guaranu, v podstatě to znamená „ještě více kofeinu“. Guarana však navíc obsahuje malé množství teofylinu a teobrominu (teobromin je ta látka, kvůli které je čokoláda jedovatá pro psy a kočky), jež jsou kofeinu podobné, ačkoliv mají na tělo lehce odlišné účinky.

GUARANA 100 kapslí

Guarana také obsahuje molekuly zvané taniny, o nichž se tvrdí, že způsobují postupné uvolňování kofeinu z guarany a zajišťují tak dlouhotrvající přísun energie. (Taniny se nacházejí v některých vínech, kde jsou zodpovědné za dřevitou chuť.) Špatná rozpustnost guarany ve vodě nejspíš také přispívá k jejímu trvalejšímu účinku, ale nikdo dosud přesvědčivě neprokázal, že tělo zpracovává kofein z guarany odlišně, než kofein z kávových zrn nebo čajových listů.

Kofein, pro který lidé guaranu využívají, slouží v přírodě k různým účelům: Je to přírodní insekticid, který odpuzuje hmyz požírající rostliny. Přesto si hladoví ptáci mnohou pochutnat na šťavnatém ovoci bez kofeinu, zatímco na kofein bohatá semínka projdou bez újmy jejich zažívacím traktem a často skončí ve vzdálenějších lokalitách, kde dají život novým generacím těchto rostlin.

V neoficiálním tisku se objevují přírodní přípravky na podporu hubnutí, které spoléhají na denní dávky guarany. Guarana se v přírodních tabletách ke snížení váhy příležitostně kombinuje s glukomannanem.

Snížená chuť k jídlu je důsledkem obsahu kofeinu. Energii, kterou mají tablety s guaranou dodávat, pochází také z kofeinu. Jeho stimulační účinek je tak dobře známý, že jeden guaranový produkt byl pojmenován „Zoom“. Mnohé studie prokázaly, že stimulant efedrin v kombinaci s kofeinem vykazují synergický účinek na zvýšení hodnot metabolické přeměny, což vede ke zvýšenému výdeji energie (termogenezi) a redukci tuků (lipolytický efekt). Tyto účinky v kombinaci s dietou vyústily ve statisticky významný úbytek váhy u zvířecích i lidských pokusných subjektů.

Guarana se užívá jako přírodní životabudič, kognitivní stimulant, jako ochucovadlo do nápojů a jako složka přírodních produktů na hubnutí.

Jaká je doporučená dávka?

Pasta z guarany se používá jako stimulant v dávce 1g, obvykle rozpuštěná ve vodě nebo džusu. Obsah kofeinu se pohybuje mezi 3,6 a 5,8 %.

Je to bezpečné?

Kontraindikace

Těhotenství a kojení. U osob s kardiovaskulárními onemocněními užívejte obezřetně.

Těhotenství/kojení

Jsou zdokumentovány případy nízké porodní váhy, vrozených vad a předčasných porodů. Vyhněte se užívání.

Interakce

Kofein, který je v guaraně obsažen, může interagovat s lithiem, teofylinem a klozapinem.

Vedlejší účinky

Zvýšená nervozita, nespavost a jiná zdravotní rizika u pacientů citlivých na kofein.

Toxicita

Výzkumy ukazují jen malé nebo žádné neblahé reakce při užití guarany. Kvůli vysokému obsahu taninu může velmi nadměrné užívání vést ke zvýšenému riziku rakoviny ústní části hltanu.

Guaranu v prášku, tabletách či kapslích můžete zakoupit v eshopu Energie života, v sekci stimulanty.

zdroje: http://www.drugs.com http://www.livescience.com

překlad: Honzoid

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*