Cirhóza jako jaterní tanec na rozloučenou

Nedávno se znovu objevilo video z roku 2011, které ukazuje rizika nadměrného pití. V tomto klipu porovnává Dr. Drew Pinksy zdravá játra s játry zničenými léty těžkého alkoholismu. Cirhotická játra mají šedou barvu a jsou plná zjizvené tkáně.

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč


Cirhóza jako jaterní tanec na rozloučenou. Vlevo játra zdravá, vpravo cirhotická. video: YT Dr. Drew
Cirhóza jako jaterní tanec na rozloučenou. Vlevo játra zdravá, vpravo cirhotická. video: YT Dr. Drew
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Všichni dobře víme, že pití alkoholu si může vybrat daň nejen na obvodu našeho pasu, ale také v podobě poškození srdce a jater. Když však dostaneme možnost prohlédnout si na vlastní oči rozsah poškození, které alkohol napáchal uvnitř těla, možná si svůj příští večírek rozmyslíme. Ve videu z pořadu Lifechangers, které se před nedávnem znovu vynořilo, Dr. Drew Pinsky velmi názorně varuje diváky před tím, jak může nadměrné pití poškodit jejich játra, které ve finále zabije cirhóza.

Cirhóza jako líbezná smrtka

Ve videu z roku 2011 porovnává Dr. Drew zdravá játra s játry, které zničila cirhóza, před zraky dvou účinkujících dívek-dvojčat, aby je varoval před následky těžkého pití.

Zdravá játra jsou hladká, červenohnědá a stejnoměrně zbarvená. Zatímco cirhotická játra jsou šedá, hrbolatá a plná jizev.

„Játra jsou plná zjizvené tkáně a pokoušejí se o vlastní obnovu. Při tom však narážejí na zjizvení a tvoří tak další jizevnatou tkáň,“ vysvětluje stav poškozeného orgánu.

Dr. Drew říká, že játra zřejmě pocházejí od někoho, kterého cirhóza zabila, a dodává, že jakmile játra přestanou správně fungovat, zbytek těla začne rovněž selhávat.

„Váš imunitní systém nepracuje normálně,“ říká. „Krev se vrací za játra a na jícnu se tak vytvářejí křečové žíly. Ty praskají a vy můžete za pár minut vykrvácet.“

Cirhóza vzniká, když jsou játra permanentně poškozována a zjizvována vlivem dlouhotrvajícího alkoholismu, žloutenky nebo obezity.

Ačkoliv každý případ má trochu jiný průběh, cirhóza se zpravidla objevuje asi po deseti letech těžkého pití.

Poškození již nelze zvrátit (jen částečně, viz odkaz), avšak abstinence může předejít dalšímu zhoršení. (zdroj: prevention.com)

Jaterní cirhóza či cirhóza je chronické jaterní onemocnění, při kterém postupně dochází k přestavbě jaterní tkáně a cévního řečiště jater.

Jaterní cirhóza je chronický proces, při kterém dochází k nekróze jater a následně ke zvýšené tvorbě vaziva (fibrotizace) a k uzlovité přestavbě jaterních buněk.

Toto onemocnění není v České republice vzácné a stále ho přibývá.

Cirhotici umírají v průměru o deset let dříve, než je celkový věkový průměr, ženy ještě mnohem dříve.

Mezi postižené patří nejčastěji sociálně slabší vrstvy obyvatelstva a naopak také dobře zajištěné ženy středního věku, u kterých se rozvíjí tzv. syndrom opuštěného hnízda po odchodu dětí z rodiny a všude dostupný alkohol má pomoci zvládat jejich depresivní ladění. (zdroj: wikipedia.org)

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*