Bylinné tinktury – co jste o nich nevěděli

Bylinné tinktury jsou výluhy, které vzniknou dlouhodobým namáčením bylin v alkoholu. Nemusí se však namáčet jen byliny, ale třeba i pupeny či jejich různé kombinace. Díky tomuto namáčení je terapie s nimi účinnější než jen terapie pomocí čajů. Často se však obojí kombinuje, protože spolu mají na organismus komplexnější a efektivnější účinek.

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

449 Kč


Bylinné tinktury - co jste o nich nevěděli.
Bylinné tinktury - co jste o nich nevěděli. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Bylinné tinktury v podstatě patří mezi tradiční způsoby léčby. Jejich užití je známo již od antiky. A ve srovnání s používáním pouze sušených bylinek na čaj, jsou účinnější. Je to především díky tomu, že řada látek se z bylin do vody nevyluhuje, anebo se během vaření zničí.

Bylinné tinktury jsou účinnější i trvanlivější. Při jejich výrobě se používá alkohol, který výtažek z bylin konzervuje. Alkohol pomáhá i rozpuštění a zachování řadě účinných látek.

Výroba bylinné tinktury

Pro výrobu tinktury se používají nejen bylinky, ale i pupeny. Při použití pupenů se jedná o tzv. gemmoterapii (odvozeno od latinského názvu pro slovo pupen). Existují však i tinktury kombinované, a to nejen byliny s pupeny, ale třeba i s dalšími látkami, které účinnost výsledné tinktury zvyšují.

REKLAMA
tinktury final - Bylinné tinktury - co jste o nich nevěděli

Výroba tinktury je taková, že se získají čerstvé byliny či pupeny keřů a stromů. Ty se sbírají na vybraných čistých místech. Je velice důležité zvolit správné místo a dobu sběru, aby výsledná tinktura měla, co nejvyšší účinek.

Ví se, že i záleží na tom, kdo dané suroviny sbírá, s jakou náladou a rozpoložením. Proto každá bylinná či pupenová tinktura je jedinečná. Vše z tohoto pohledu souvisí se vším a ovlivňuje kvalitu výsledného produktu.

Byliny či pupeny se pak v určitém poměru zalijí 40%alkoholem a luhují se cca týden až čtrnáct dnů. Během luhování se tinktura pravidelně protřepává. Jakmile uběhne doba luhování, tak se bylinná tinktura přefiltruje a uchovává se v tmavé láhvi na tmavém místě.

Jedině tak, může být co nejdéle zachována požadovaná kvalita. Vždy je vhodné láhev s tinkturou dlouhodobě nevystavovat přílišnému světlu, extrémní teplotě či zbytečnému elektro záření.

Existují tinktury, které se vyrábějí homeopatickým postupem a následně homeopaticky ředí a dynamizují. Důvodem je především fakt, že při jejich používání nevznikají velké reakce. Působení takové tinktury je pozvolnější a více nemateriální.

Bylinné tinktury versus pupenové

Pupenová tinktura je výluh ze zárodečných buněk, tedy z pupenů, poupat a mladých výhonků. Ve srovnání s bylinnou tinkturou je pupenová tinktura silnější. Je to proto, že obsahuje látky, které ovlivňují budoucí růst a vývoj rostliny. Obsahují tedy sílu, kterou rostliny pro svůj růst a celý svůj životní cyklus potřebují.

Pupenové tinktury tak obsahují látky, které se v jiných částech rostliny nevyskytují. Patří zde především:

  • Enzymy
  • Stopové prvky a minerály
  • Vitamíny, aj.

Díky těmto látkám jsou pupenové tinktury vysoce účinné. Pokud chceme a je nám doporučeno užívat pupenovou tinkturu, tak je vhodné před jejím užitím provést určitou očistu organismu.

K tomu stačí, když budeme s vybranou tinkturou užívat tinkturu z březových pupenů. Nebo s vybranou tinkturou budeme pít odpovídající bylinný čaj. Čaj či březová tinktura totiž pomohou organismus očistit a pupenová tinktura pak může dobře účinkovat.

Kdy tinkturu užívat

Bylinné tinktury a tinktury z pupenů jsou vnímány jako doplňky stravy a lze je užívat na řadu obtíží. Ať už pro posílení obranyschopnosti či na konkrétní soustavu orgánů v těle. Užívají se i při detoxikaci či zbavení se případných parazitů, bakterií a plísní. Jejich užití je opravdu široké.

Bylinné tinktury a nejen ty lze kombinovat. Nejčastěji se doporučuje kombinace maximálně 3 lahviček. Často se doporučuje je kombinovat s bylinnými čaji. Řada výrobců nabízí již sestavené kúry a osvědčené postupy užívání. Nemusíte si tedy lámat hlavu, co, s čím a v jakém pořadí užívat.

Bylinné tinktury se užívají dlouhodobě. Jejich účinek lze zaznamenat často až po více měsíčním užívání. Užívají se většinou po dobu měsíce a pak se dělá přibližně týdenní pauza, aby tělo mohlo reagovat. Poté se pokračuje. Často je lze užívat i preventivně například před blížícím se obdobím nachlazení a chřipek, apod.

REKLAMA
tinktury final - Bylinné tinktury - co jste o nich nevěděli
Tinktury se obvykle užívají 2 – 3x denně. Dávkování se určuje podle hmotnosti člověka a většinou vychází na 20-30 kapek/jedna denní dávka. Užívají se na lžičku a zapijí se dostatečným množstvím tekutiny. Lze je však nakapat přímo do tekutiny a takto vypít.

Tinktury mohou užívat děti od 3 let. Stačí dané množství nakapat do teplého čaje či vody a chvíli počkat. Alkohol tak bude mít čas vyprchat. Množství případně přijatého alkoholu je i tak opravdu nízké a neohrozí fungování organismu. Tinktury lze užívat i pro vnější obklady či masáže.

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

499 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

349 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*