Bylinné tinktury – co jste o nich nevěděli

Bylinné tinktury jsou výluhy, které vzniknou dlouhodobým namáčením bylin v alkoholu. Nemusí se však namáčet jen byliny, ale třeba i pupeny či jejich různé kombinace. Díky tomuto namáčení je terapie s nimi účinnější než jen terapie pomocí čajů. Často se však obojí kombinuje, protože spolu mají na organismus komplexnější a efektivnější účinek.

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč


Bylinné tinktury - co jste o nich nevěděli.
Bylinné tinktury - co jste o nich nevěděli. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Bylinné tinktury v podstatě patří mezi tradiční způsoby léčby. Jejich užití je známo již od antiky. A ve srovnání s používáním pouze sušených bylinek na čaj, jsou účinnější. Je to především díky tomu, že řada látek se z bylin do vody nevyluhuje, anebo se během vaření zničí.

Bylinné tinktury jsou účinnější i trvanlivější. Při jejich výrobě se používá alkohol, který výtažek z bylin konzervuje. Alkohol pomáhá i rozpuštění a zachování řadě účinných látek.

Výroba bylinné tinktury

Pro výrobu tinktury se používají nejen bylinky, ale i pupeny. Při použití pupenů se jedná o tzv. gemmoterapii (odvozeno od latinského názvu pro slovo pupen). Existují však i tinktury kombinované, a to nejen byliny s pupeny, ale třeba i s dalšími látkami, které účinnost výsledné tinktury zvyšují.

REKLAMA
tinktury final - Bylinné tinktury - co jste o nich nevěděli

Výroba tinktury je taková, že se získají čerstvé byliny či pupeny keřů a stromů. Ty se sbírají na vybraných čistých místech. Je velice důležité zvolit správné místo a dobu sběru, aby výsledná tinktura měla, co nejvyšší účinek.

Ví se, že i záleží na tom, kdo dané suroviny sbírá, s jakou náladou a rozpoložením. Proto každá bylinná či pupenová tinktura je jedinečná. Vše z tohoto pohledu souvisí se vším a ovlivňuje kvalitu výsledného produktu.

Byliny či pupeny se pak v určitém poměru zalijí 40%alkoholem a luhují se cca týden až čtrnáct dnů. Během luhování se tinktura pravidelně protřepává. Jakmile uběhne doba luhování, tak se bylinná tinktura přefiltruje a uchovává se v tmavé láhvi na tmavém místě.

Jedině tak, může být co nejdéle zachována požadovaná kvalita. Vždy je vhodné láhev s tinkturou dlouhodobě nevystavovat přílišnému světlu, extrémní teplotě či zbytečnému elektro záření.

Existují tinktury, které se vyrábějí homeopatickým postupem a následně homeopaticky ředí a dynamizují. Důvodem je především fakt, že při jejich používání nevznikají velké reakce. Působení takové tinktury je pozvolnější a více nemateriální.

Bylinné tinktury versus pupenové

Pupenová tinktura je výluh ze zárodečných buněk, tedy z pupenů, poupat a mladých výhonků. Ve srovnání s bylinnou tinkturou je pupenová tinktura silnější. Je to proto, že obsahuje látky, které ovlivňují budoucí růst a vývoj rostliny. Obsahují tedy sílu, kterou rostliny pro svůj růst a celý svůj životní cyklus potřebují.

Pupenové tinktury tak obsahují látky, které se v jiných částech rostliny nevyskytují. Patří zde především:

  • Enzymy
  • Stopové prvky a minerály
  • Vitamíny, aj.

Díky těmto látkám jsou pupenové tinktury vysoce účinné. Pokud chceme a je nám doporučeno užívat pupenovou tinkturu, tak je vhodné před jejím užitím provést určitou očistu organismu.

K tomu stačí, když budeme s vybranou tinkturou užívat tinkturu z březových pupenů. Nebo s vybranou tinkturou budeme pít odpovídající bylinný čaj. Čaj či březová tinktura totiž pomohou organismus očistit a pupenová tinktura pak může dobře účinkovat.

Kdy tinkturu užívat

Bylinné tinktury a tinktury z pupenů jsou vnímány jako doplňky stravy a lze je užívat na řadu obtíží. Ať už pro posílení obranyschopnosti či na konkrétní soustavu orgánů v těle. Užívají se i při detoxikaci či zbavení se případných parazitů, bakterií a plísní. Jejich užití je opravdu široké.

Bylinné tinktury a nejen ty lze kombinovat. Nejčastěji se doporučuje kombinace maximálně 3 lahviček. Často se doporučuje je kombinovat s bylinnými čaji. Řada výrobců nabízí již sestavené kúry a osvědčené postupy užívání. Nemusíte si tedy lámat hlavu, co, s čím a v jakém pořadí užívat.

Bylinné tinktury se užívají dlouhodobě. Jejich účinek lze zaznamenat často až po více měsíčním užívání. Užívají se většinou po dobu měsíce a pak se dělá přibližně týdenní pauza, aby tělo mohlo reagovat. Poté se pokračuje. Často je lze užívat i preventivně například před blížícím se obdobím nachlazení a chřipek, apod.

REKLAMA
tinktury final - Bylinné tinktury - co jste o nich nevěděli
Tinktury se obvykle užívají 2 – 3x denně. Dávkování se určuje podle hmotnosti člověka a většinou vychází na 20-30 kapek/jedna denní dávka. Užívají se na lžičku a zapijí se dostatečným množstvím tekutiny. Lze je však nakapat přímo do tekutiny a takto vypít.

Tinktury mohou užívat děti od 3 let. Stačí dané množství nakapat do teplého čaje či vody a chvíli počkat. Alkohol tak bude mít čas vyprchat. Množství případně přijatého alkoholu je i tak opravdu nízké a neohrozí fungování organismu. Tinktury lze užívat i pro vnější obklady či masáže.

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*