Sýr je stejně návykový jako tvrdé drogy

Může to znít bláznivě, ale mléčné produkty vlastně obsahují chemikálii podobnou morfinu. V roce 1981 vědci identifikovali protein známý jako kasein. Ten je obsažen v mléce všech druhů savců, včetně člověka a krav. Když sníme mléčný produkt a započne jeho trávení, kasein uvolňuje opiáty známé jako kasomorfiny. Kasomorfiny podobně jako morfin, patří k opiátům a důsledky jsou docela udivující. Na sýru můžete být doslova závislí.

eshop energie života nabízí


MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikuje tělo

186 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

41 Kč

REISHI prášek 100 g

prodlouží váš věk

249 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Sýr je velmi oblíbenou surovinou. Naleznete jej v mnoha tradičních jídlech, takže když se nad tím zamyslíte, asi vás nepřekvapí, že mnoho lidí je na sýru vlastně závislých. A tak vše začíná zapadat.

Jak sýr způsobuje závislost?

Může to znít bláznivě, ale mléčné produkty vlastně obsahují chemikálii podobnou morfinu. V roce 1981 vědci identifikovali protein známý jako kasein. Ten je obsažen v mléce všech druhů savců, včetně člověka a krav. Když sníme mléčný produkt a započne jeho trávení, kasein uvolňuje opiáty známé jako kasomorfiny. Kasomorfiny podobně jako morfin, patří k opiátům a důsledky jsou docela udivující. Na sýru můžete být doslova závislí.

Když si v prvé řadě uvědomíme důvod existence mléka – poskytnout výživu pro rychle rostoucí mláďata a vytvořit silné spojení mezi matkou a dítětem – pak je skutečný a zamýšlený účel kasomorfinů zřejmý. Většina sýrů, které běžně konzumujeme, se však vyrábí z kravského mléka, které má v porovnání s mateřským mlékem asi desetkrát vyšší množství kasomorfinů. Při procesu přeměny mléka na sýr se na výrobu jednoho dílu sýra spotřebuje 10 dílů mléka, což znamená, že přítomnost kasomorfinu v sýru je velmi koncentrovaná.

KAVA KAVA pepřovník extrakt 70% kavalaktonů 5 gramů

Neznamená to však, že budete po snědení velkého množství sýra „sjetí“ a budete muset na odvykací kůru, aby vás závislosti zbavili. Jen to vysvětluje, proč po něm můžeme tak silně prahnout a proč jej obecně tak moc milujeme. Může to být také jeden z důvodů, proč se spotřeba sýra od padesátých let takřka ztrojnásobila a s ní bohužel i míra obezity.

Proč bychom se měli této závislosti zbavit?

Dnes již existuje spousta důkazů, které potvrzují myšlenku, že většina lidí má vlastně laktózovou intoleranci. Naše těla nejsou schopna správně rozložit a strávit sýr a další mléčné produkty. Kromě toho existuje spousta důkazů naznačujících, že existuje spojení mezi spotřebou mléčných produktů a počtem vážných zdravotních důsledků jako jsou různé druhy rakoviny, gastrointestinální poruchy a dosti překvapivě osteoporóza.

„Existují přesvědčivé důkazy, publikované v předních vědeckých časopisech a některé jsou desítky let staré, které svědčí o tom, že kravské mléko je spojeno – možná i kauzálně – se širokou škálou vážných lidských onemocnění včetně různých druhů rakoviny, kardiovaskulárních nemocí, diabetu a celé řady nemocí spojených s alergií. Navíc sýr neobsahuje žádné živiny, které byste nemohli získat z jiných mnohem výživnějších a chutnějších jídel.“ – Dr. Collin Campbell (Autor Čínské studie)

Kromě mnoha potenciálních zdravotních obav z konzumace sýra je zde jiný velmi naléhavý problém, jímž je samotný mléčný průmysl. Krávy chované pro mléko jsou nuceny žít v naprosto otřesných podmínkách, po celý svůj život jsou udržovány březí a pumpují se do nich antibiotika a syntetické hormony. A co hůř, jejich telátka jsou jim odebrána hned po porodu, což je traumatizující pro matku i pro mládě. A věřte tomu, že se tato léčiva dostanou i do vaší pizzy, cheeseburgeru a především tradičního „smažáku“.

Jaké máme možnosti?

Nemusíme se sýra úplně vzdávat, aby došlo ke změně. Už jen povědomí o množství, které zkonzumujeme, může výrazně pomoci. Průměrný Američan zkonzumuje 13,5 kg sýra za rok. To je opravdu spousta sýra! Zvažme výrazné omezení jeho spotřeby a zkuste ho brát spíš jako lahůdku, než jako základ stravy.


78552cea5239664f1d65edfa8c1294ad 0 - Sýr je stejně návykový jako tvrdé drogy

KONOPNÉ SEMÍNKO 100 g

dodá zdravé tuky

59 Kč

cf3957d5e6b9df77de99de30696b5253 0 - Sýr je stejně návykový jako tvrdé drogy

MERUŇKOVÁ JÁDRA 50 g

dodají vitamin B17

49 Kč

c61af8335ca79cf3277a17f17bf40b6d 0 - Sýr je stejně návykový jako tvrdé drogy

RHODIOLA extrakt 5%

balzám na štítnou žlázu

249 Kč

43148bf43c70e9da07d33d845b725ea8 0 - Sýr je stejně návykový jako tvrdé drogy

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikuje tělo

199 Kč


Pokud postupně omezujeme živočišné produkty a jsme připraveni se sýra nadobro vzdát, jsou zde naštěstí některé jeho úžasné alternativy. Ve specializovaných obchodech a obchodech se zdravou výživou jsou k dostání také lahodnější veganské sýry pro gurmány vyráběné z ořechů a semen. U mnoha z nich ani nepoznáme rozdíl. Existuje také množství receptů s podomácky vyráběnými náhražkami sýrů vyráběných z kešu ořechů a potravinářských kvasnic.

Nedávno jsem také začal experimentovat s výrobou vlastních sýrů z ořechů a byl to velký úspěch! Můj oblíbený je pečený mandlový sýr feta, který lze rozdrobit na pizzu, do pity či tortilly nebo do salátů a veganský kešu brie. Jejich příprava zabere nějaký čas, ale opravdu to stojí za to. (zdroj: collective-evolution.com)


MODRÝ LEKNÍN

prohloubí meditaci

349 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

349 Kč

CAIGUA 100 tob.

vyčistí cévy

359 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*