Skrytá nebezpečí užívání léků proti úzkosti

Možná znáte benzodiazepiny - diazepam (Valium), lorazepam (Ativan) a alprazolam (Xanax). Patří mezi celosvětově nejoblíbenější léky předepisované pro generalizovanou úzkost a záchvaty paniky. Je zde však i temná stránka – mnoho temných stránek – kvůli kterým byste měli zvážit, zda se vydáte na cestu benzodiazepinů. Tyto léky lze užívat bezpečně, ale takové rozhodnutí by nemělo být bráno na lehkou váhu.

eshop energie života nabízí


PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

239 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

zpevní svaly

399 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikuje tělo

199 Kč

KRATOM 5 g

odstraní depresi

99 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jak benzodiazepiny fungují?

Benzodiazepiny stimulují mozkové receptory citlivé na kyselinu gama-aminomáselnou (GABA), hlavní inhibiční neurotransmiter, který ovlivňuje úzkost, náladu, spánek a citlivost na bolest. Benzodiazepiny se liší primárně v rychlosti a délce účinku.

KRATOM MAENG DA prášek 5 g

Jaké jsou nežádoucí účinky?

Mohou snížit schopnost jasného myšlení, zhoršit paměť a snížit schopnost reagovat na naléhavé situace, které se mohou objevit (například pokud řídíte auto nebo ovládáte nebezpečný stroj).

AŠVAGANDA 100 tob.

Tyto účinky se mohou objevit i v případě běžně předepisovaných nízkých dávek. Nedávná studie navíc prokázala, že užívání některého z těchto léků po dobu delší než tři měsíce, zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby o 50 %.

Ve vysokých dávkách může benzodiazepin způsobit život ohrožující respirační depresi nebo kóma. Od roku 2000 se zdvojnásobil počet příjmů na pohotovosti spojených s užíváním tohoto léku. V kombinaci s narkotiky dochází k výraznému zvýšení rizika a závažnosti těchto vedlejších účinků.

Lze si na těchto lécích vypěstovat závislost?

Ano. Opakované užívání snižuje citlivost mozku na GABA, proto nejen že potřebujete časem větší množství léku k dosažení stejného účinku, ale základní stav úzkosti bez užití léku se ve skutečnosti zhoršuje.

Jakmile začnete tyto léky užívat, může být velmi těžké s nimi přestat. V takovém případě se navíc mohou objevit vážné abstinenční příznaky. Mezi ty nejběžnější patří nespavost, podrážděnost, zvýšená úzkost, panika a nervozita. V dnešní době končí na odvykací kúře více pacientů kvůli užívání benzodiazepinu v kombinaci s opioidy, než kvůli potížím spojeným s alkoholem.

Lze tyto léky užívat bezpečně? Existují alternativy?

Benzodiazepiny mohou účinně ulevovat od akutních záchvatů paniky nebo působit jako prevence v případě vysoce rizikových situací. Skoro vždy však existují lepší alternativy. Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) jako sertralin (Zoloft) a escitalopram (Lexapro) a selektivní inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu (SNRI) jako venlafaxin (Effexor) a duloxetin (Cymbalta) patří mezi první volby při zvládání generalizovaných úzkostných poruch u pacientů vyžadujících léčbu.

Z dlouhodobého hlediska může být lepší objevit příčinu problému pomocí kognitivně behaviorální terapie (CBT), využít poradenství a upravit životní styl tak, abyste posílili obranu před úzkostí (kvalitní spánek, optimální strava, vyhýbání se kofeinu a alkoholu). To vše může mít kumulativní efekt, který může snížit nebo dokonce odstranit potřebu těchto léků.


751f42fc77a428dc1133607d3a080f1a 0 - Skrytá nebezpečí užívání léků proti úzkosti

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

169 Kč

ed9cbd1876f63a571e7efc673219e148 0 - Skrytá nebezpečí užívání léků proti úzkosti

ERYTHRITOL 400 g

nahradí bílý cukr

119 Kč

0f5e06acf9104adefcb840a2faf8303a 0 - Skrytá nebezpečí užívání léků proti úzkosti

KRATOM 5 g

odstraní depresi

99 Kč

eaa6f969c7bea1c03e173c4addbbcb41 0 - Skrytá nebezpečí užívání léků proti úzkosti

CORDYCEPS BIO 100 g

posílí zevnitř

399 Kč


Použitím dovedností naučených v CBT, cviků s hlubokým dýcháním nebo vizualizace (existuje mnoho mobilních aplikací, které mohou situaci usnadnit) můžete záchvat paniky zvrátit ještě dříve, než se stane nezvladatelným. A čím více budete tyto dovednosti trénovat, tím budou účinnější.

Přírodní prostředek proti úzkosti

O autorech článku:
Dr. Malcolm Thaler je lékařem na One Medical Group a autorem a šéfredaktorem několika bestselerů. Má rozsáhlé zkušenosti například s prevencí a léčbou kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a sportovních zranění.
Dr. Ellen Vora je certifikovaná psychiatrička, licencovaná akupunkturistka a certifikovaná instruktorka jógy. Věří, že duševní zdraví je základ primární péče a léči řadu zdravotních problémů, od panické poruchy po bipolární poruchu a od ADHD po fibromyalgii.

GUARANA 100 g

nabije energií

139 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

399 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

299 Kč

CHIA semínka 0,5 kg

zrychlí metabolismus

79 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*