Lhář nepřestane lhát, dokud nezmoudří

Ve věku tří nebo čtyř let všichni začínáme se lhaním. V tomto bodě vývoje našeho mozku se naučíme, že máme k dispozici neuvěřitelně univerzální a silný nástroj – náš jazyk – který můžeme využít při hře s realitou a ovlivnit výsledky toho, co se v ní děje. A další lhář je na světě.

eshop energie života nabízí


CHIA semínka 1 kg

zrychlí metabolismus

99 Kč

REISHI BIO 100 g

prodlouží váš život

349 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

dodá antioxidanty

399 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

349 Kč


Lhář nepřestane lhát, dokud nezmoudří.
Lhář nepřestane lhát, dokud nezmoudří.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Dříve nebo později se naučíme, že lhát je „špatné“, a také že lhát bychom neměli. Ale pokud nás něco naučil film Lhář, lhář s Jimem Careym, pak je to skutečnost, že to zkrátka není možné. Všichni někdy musíme lhát.

Někteří lidé jsou však patologičtí lháři. Znamená to, že nepřestávají šířit dezinformace o sobě i druhých. Psychologické důvody tohoto chování jsou stále poněkud nejasné, ale ve třetím vydání příručky Diagnostický a statistický manuál duševních poruch má již pojem patologický lhář své vlastní místo a dostává se tak na úroveň symptomům osobnostních poruch jako jsou psychopatie nebo narcismus.

„Pokud se bavíme v kontextu toho, co v nás vyvolává soucit a empatii, myslím, že problém spočívá v defektu neurálních cest,“ řekla nám Judith Orloff, autorka knihy Empatova příručka přežití.

„Je to proto, že narcisté, sociopaté a psychopaté trpí takzvanou poruchou nedostatku empatie, což znamená, že necítí empatii stejným způsobem, jako my.“

Narcistům na pravdě nezáleží

Když vám na druhých nezáleží, lhaní vám přestává vadit. Nedostatek empatie v podstatě znamená nedostatek svědomí, což je pro mnoho lidí těžce uchopitelný koncept.

„Když lžou, neraní je to stejně, jako by to ranilo nás,“ říká Orloff.

„Mnoho lidí vstupuje do vztahu s patologickými lháři nebo zkrátka nemohou pochopit, proč lžou, protože se snaží zařadit si tyto lidi do běžných standardů empatie.“

Ale oni tam nezapadají. Ve skutečnosti si v polovině případů možná ani neuvědomují, že lžou, protože si toho nejsou vědomi. Orloff říká, že vlastně věří tomu, že po většinu času mluví pravdu. Není to až tak samotných faktech, říká, jako spíš o potřebě mít nad někým moc.


e847157e4ed2c0603404b5ff2b289390 0 - Lhář nepřestane lhát, dokud nezmoudří

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

249 Kč

14e2acee7d5078aefd4c1e1a6f3170cb 0 - Lhář nepřestane lhát, dokud nezmoudří

MACA 100 tob.

vyladí hormony

149 Kč

18d9186982eb4789b1e623d60552b63d 0 - Lhář nepřestane lhát, dokud nezmoudří

KOTVIČNÍK plody 250 g

nakopne vaše hormony

699 Kč

041ecebbcef3c9fc5b9fd423cf99f7f2 0 - Lhář nepřestane lhát, dokud nezmoudří

ENERGIZÁTOR 30 ml

probudí vyšší energii

2391 Kč


Pro velmi citlivé lidi je to extrémně nebezpečné, protože narcisty přitahují. Pak, když vidí někoho lhát, pokoušejí se tomu přijít na kloub nebo obelhávají sami sebe.

Lhář vás chce přesvědčit, že má pravdu on a nikoliv Vy

Jakmile lhář jednou začne se svými pavučinami, může to skončit až tzv. gaslightingem. To je situace, kdy jste dokola přesvědčováni o tom, že vaše verze reality je nesprávná a začnete věřit pokřivené pravdě manipulátora.

„Velká síla vztahu spočívá v tom, když si můžete navzájem říkat pravdu a jeden druhému důvěřovat a být autentičtí. Patologický lhář ale rozhodně není tím, komu můžete věřit,“ říká Orloff.

„Nemůžete si kolem nich vystavět svůj život. Je to jako morální deficit bez zodpovědnosti. Patologický lhář se vám neomluví za to, že lže. Řekne vám, že je to vaše vina.“

Patologický lhář má rafinované způsoby, jak k sobě poutat okolí. Jediný způsob, jak mu uniknout ze spárů, je najít v sobě dostatek síly a říci „ne, není to moje chyba, nezní mi to jako pravda, takže ti opravdu nemůžu důvěřovat.

Lidé však bohužel o sobě pochybují, protože lhář své lži stupňuje jen pozvolna. Může to začít malou milosrdnou lží a o pár měsíců později lhář život oběti změní v naprostý zmatek utkaný z pavučiny báchorek.

„Pokud lhář lže, nesnažte se pro to najít omluvu,“ říká Orloff

„Lež je lež. A pokud se lhář dostane s Vámi do konfrontace a řekne vám, že je to vaše vina nebo že se to nestalo, pak vězte, že se děje něco velmi zlého.“

Kompulzivní lhář není nutně zlý člověk

Psycholožka Linda Blair, autorka mnoha psychologických knih nám řekla, že někteří kompulzivní lháři jsou zkrátka příliš impulzivní, než aby říkali pravdu.

Impulzivně-reflektivní škála je zakořeněna v našich genech a pro silně impulzivní jedince je velice těžké obětovat čas hlubšímu promýšlení, stejně jako je pro hloubavého člověka těžké jít do něčeho po hlavě.

„Pokud jste impulsivní jedinec, je pro vás skutečně obtížné prolomit zvyk, neboť v sobě máte ten vtíravý pocit, že musíte všechno vyřešit hned teď,“ říká Blair.

„Takže když vás něco napadne, prostě to řeknete. Neznamená to, že jste lhář, ale je pro vás o něco obtížnější s tím přestat, víc než pro někoho přemýšlivějšího.“

Patologické lhaní a narcismus nejsou synonyma, jdou jen občas ruku v ruce. V ostatních případech kompulzivní lháři jednoduše nemusejí mít dostatek kapacity k tomu, aby přestali chrlit slova. Blair dovává, že lháři se jen potřebují naučit ovládat své nutkavé potřeby. Jejich lži nepocházejí nutně ze zlých úmyslů.

„Mám za to, že jen nevědí, jak se s tím vypořádat,“ říká.

„Myslíme si, že to má v podstatě co do činění s funkcí mozku a způsobem, jak mozek některých lidí pracuje. Proto je pro ně mnohem obtížnější porozumět vlivu svých slov na ostatní lidi. Zatím to však stále nevíme jistě.“ (zdroj: sciencealert.com)

Monoatomické zlato aktivuje DNA

Ormus269b - Lhář nepřestane lhát, dokud nezmoudří MONOATOMICKÉ ZLATO AKTIVUJE DNA

Již spící prorok Edgar Cayce hovořil o léčivém použití zlaté vibrační energie jako o léčbě koordinací impulzů v nervovém systému. Doktor Richard Gerber, autor knihy „Vibrační medicína“, říká, že monatomické zlato je produktem, vhodným pro jednotlivce, kteří se chtějí rozvíjet směrem k vyššímu vědomí, samoléčení a jsou na cestě duchovní transformace.

2665 - Lhář nepřestane lhát, dokud nezmoudří OBJEDNEJTE SI ORMUS 27a1 - Lhář nepřestane lhát, dokud nezmoudří monoatomické zlato

POŠTOVNÉ nad 1000 Kč ZDARMA, DÁRKY: nad 500 korun MACA BIO 100 g, nad 1000 Kč druhá MACA BIO 100 g, nad 1500 Kč Kotvičník 50% 20 g, nad 2000 Kč Kotvičník 50% 20 g ZDARMA.​


CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikuje tělo

199 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

ochrání vaši duši

89 Kč

AŠVAGANDA 50 g

uklídní a povzbudí

129 Kč


1 Comment

  1. Lhaní je druh obrany, pokus něco skrýt nebo snaha něco ovlivnit či získat. A možná i je to částečně v pořádku, pokud člověk nepřekročí hranici. Lidé lžou denně a nejen slovy, klamou i tělem a svými činy. Ženy se namalují a parfémují, aby získaly muže, nebo vyšší postavení ve společnosti. Muži lžou o tom, že si dali jen „jedno“, nebo za co utratili peníze, aby se vyhnuli hádce. Lžeme dětem, když jim umře mazlíček,nebo staré babičce, že jejich vnuk přišel o práci a bydlení… abychom neranili jejich city a uchránili je před starostmi,……Klamou i zvířata, aby před konkurenty a predátory ukryly potravu či mláďata…..Lhaní je strategie přežití, ale nesmí se to přehánět. Jsou lži, které se nedají jen tak odpustit, jako když někdo svou lží o něčem přesvědčí seniora a okrade ho, nebo když někdo patologicky lže ve vztahu o závažných věcech,…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*