Je cukr stejně návykový jako heroin?

Může sladký dortík pokoušet mozek stejně jako crack? Přesně na to se snaží přijít studie na hlodavcích (Avena, 2012). Laboratorní krysy s neomezeným přístupem k pokrmu bohatému na tuk a uhlovodany se většinou užerou k smrti. Dobrovolně chodí přes zelektrizovanou destičku a snášejí bolestivé šoky, aby se dostaly ke svému oblíbenému nezdravému jídlu. V jedné studii, kdy měly krysy k takovému jídlu přístup pouze na hodinu denně, sežraly 65 % svého denního kalorického příjmu na posezení a cpaly se stále dál, dokud jim jídlo nebylo odňato.

eshop energie života nabízí


ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

449 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

399 Kč

ERYTHRITOL 150 g

nahradí bílý cukr

49 Kč


Je cukr stejně návykový jako heroin?
Je cukr stejně návykový jako heroin?
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Když bylo jídlo pryč, poodešly, stočily se do pozice plodu, uklidňovaly se neustálým zatínáním pracky, snadno se vylekaly a byly přehnaně vyděšené. Toužily po své dávce. Bez ní skončily v „třasu“ podobně jako feťáci. Cukr má stejné abstinenční příznaky jako heroin.

Tolerance na cukr vznikne rychle. V průběhu jediného týdne hlodavci dychtivě zečtyřnásobí svou denní dávku cukru. Podobně jako u heroinu stačí ke vzniku závislosti pouze malá dávka. Při konzumaci cukru se v mozku aktivují dopaminové receptory. Čím více cukru organismus přijímá, tím méně citlivý je mozek na dopaminovou odezvu a tím více cukru je potřeba k dosažení kýženého pocitu.

Podobají se lidé svou závislostí na pamlscích hlodavcům?

Pokud budeme vycházet z pozorování, tak ano. Jako výživový poradce a kognitivně behaviorální terapeut jsem byl u mnoha klientů svědkem abstinenčních příznaků, když měli jen pomyslet na to, že by ze svého jídelníčku vynechali cukr.

Po tvářích jim tekly potoky slz, když si představovali týden bez cukru. Úzkostné a bezesné noci u nich přetrvávají 14 dní a nevědí, kdy to skončí. Ani já nevím, kdy to skončí.

Cítí velký smutek a bolest a používají věty jako „Cítím se, jako když ztrácím nejlepšího přítele.“ A to skutečně také jsou – spoluzávislými přáteli, kteří jsou udržováni v krutém cyklu orgie-stud-restrikce-orgie. A právě tato klientka zároveň bývala závislá na drogách. Připravila závislost na kokainu a alkoholu její mozek pro závislost na cukru?

Když Hogel a kolektiv (2008) studovali krysy navyklé na cukr, přišli na to, že dychtily po velkém možství amfetaminu, alkoholu a kokainu a staly se na těchto látkách takřka přímo závislými. Když dostaly na výběr mezi cukrem, kokainem a alkoholem, vybraly si tyto vícenásobně závislé krysy cukr.

Cukr = největší závislost

Pro mé klienty, kteří bývali závislí, je cukr největší výzvou. Možná je to kvůli změnám v chemii jejich mozku, dostupnosti cukru, nebo společenské akceptabilitě (a často i nabádání) konzumace pamlsků.

Možné je i to, že cukr otupuje psychoemocionální trauma, které se stává zřejmým až ve chvíli, kdy je jim cukr odepřen. Pokud jedinec není připraven tuto emoci zpracovat a vzdát se jí, stane se život bez cukru nepohodlným a nesnesitelným. Cukr pak tento emocionální stav zase vyrovná.


06dcc63d1babcf9e5f20ff456a918f13 0 - Je cukr stejně návykový jako heroin?

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

222 Kč

800e6c05a81be8654738abb4bbf89aa2 0 - Je cukr stejně návykový jako heroin?

GARCINIA 100 g

sníží hmotnost

149 Kč

692d6448a6724dd52c2810e72b5d7733 0 - Je cukr stejně návykový jako heroin?

ERYTHRITOL 150 g

nahradí bílý cukr

49 Kč

544d3117dfca87647e807d8e5397604c 0 - Je cukr stejně návykový jako heroin?

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

299 Kč


Jako lidé jsme díky oboustranné reakci našich neurotransmiterů a emocionálnímu stavu složitější než hlodavci. Naše myšlenky jsou však silnější než dopamin uvolňovaný z mozku.

Můžeme ve své mysli konstruovat nereálné představy a reagovat na ně tak, jako by byly skutečné. Abychom prolomili závislost na cukru, nestačí pouze vypustit cukr z jídelníčku, ale také uvěřit, že už jsme se závislosti zbavili, že cukr již nad námi nemá žádnou moc. My sami jsme těmi, kteří drží otěže a volíme svobodu namísto pout závislosti na cukru. (zdroj: foodcoachnyc.com)


KOKOSOVÝ CUKR BIO 1 kg

nahradí bílý cukr

249 Kč

MERUŇKOVÁ JÁDRA 50 g

dodají vitamin B17

49 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

222 Kč

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zkrásní pokožku

149 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*