Cigaretové filtry znečišťují světové oceány

Termín „znečištění oceánu“ často vyvolává v mysli obrázky plastových brček, lahví a jiného plastového odpadu. Cigaretové filtry jsou však pravděpodobně mnohem škodlivější formou odpadu a doposud jsme jim nevěnovali patřičnou pozornost. Podle údajů shromážděných organizací NGO Ocean Conservancy se od osmdesátých let sesbíralo neuvěřitelných 60 milionů cigaretových filtrů.

eshop energie života nabízí


ERYTHRITOL 150 g

nahradí bílý cukr

49 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

probudí vyšší energii

2391 Kč

MERUŇKOVÝ OLEJ 200 ml

zkrásní vaši pokožku

199 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

149 Kč


Cigaretové filtry znečišťují světové oceány.
Cigaretové filtry znečišťují světové oceány.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Znečištění oceánu je velmi vážným tématem, které poslední dobou hodně vídáme ve zprávách. Často když slyšíme pojem „znečištění oceánu“, vybaví se nám plastová brčka, lahve a jiný plastový odpad. Existuje však jiný druh odpadu, který je mnohem horší a doposud se mu dostávalo mnohem menší pozornosti, než by si zasluhoval. Jsou to cigaretové filtry.

Ačkoliv nám mohou přijít malé a poměrně neškodné, cigaretové filtry mohou způsobit nezvratné poškození oceánům a volně žijícím živočichům obecně. Obzvláště v počtech, v jakých se aktuálně vyskytují. Stanice NBS News nedávno vydala zprávu v níž zveřejnila údaje shromážděné organizací NGO, Ocean Conservancy, která uklízí pláže již od roku 1986.

Podle údajů shromážděných organizací Ocean Conservancy se od osmdesátých let sesbíralo přibližně 60 milionů cigaretových filtrů. To masivně překračuje počty plastových tašek, jídelních obalů, PET lahví a brček vylovených z oceánů.

Někteří návštěvníci odhazují cigaretové filtry přímo na pláž. V jiných případech spláchne déšť nedopalky do řek, které je skrze další vodní cesty dopraví až do oceánů, odkud je vlny vyplaví zpátky na pláže.

Lidé si často pletou přírodu s odpadkovým košem, ať už z lenosti nebo lhostejnosti. Většina kuřáků si však vůbec neuvědomuje, jak rozsáhlé a škodlivé následky může jejich chování mít. Nejen pro životní prostředí a ekosystém, ale také pro ně samotné jako spotřebitele.

Proč jsou cigaretové filtry škodlivější, než jsme si dříve mysleli?

Cigaretové filtry, alespoň jejich většina, obsahuje acetátová vlákna, což je sám o sobě přírodní produkt. Mnoho lidí tak propadá nesprávnému dojmu, že cigaretové filtry se v přírodě rozloží, jak dříve naznačovala studie publikovaná časopisem BMJ.

Skutečnost je však taková, že pokud acetátová vlákna projdou zpracováním, často vytvářejí plast, který už rozložitelný není. Cigaretovým filtrům tak trvá rozpad mnohem déle, než by měl.

Než se cigaretové filtry začnou rozkládat, uvolňují také škodliviny, které dříve absorbovaly z kouře včetně látek jako je nikotin, arsen a olovo. Tyto škodliviny pak vstřebávají různí mořští živočichové a jako by to nebylo samo o sobě dost odpudivé, nakonec skončí znovu na našem talíři.


4c855ac826067b9e5a7a85766f87bcd6 0 - Cigaretové filtry znečišťují světové oceány

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč

b3126c8afe25a1ca6fde676c096f580e 0 - Cigaretové filtry znečišťují světové oceány

GUARANA 100 g

nabije energií

139 Kč

e1c3dfd7c0344ea54bcd122118f458a4 0 - Cigaretové filtry znečišťují světové oceány

ESPRESSO 250 g

100% arabica

199 Kč

e14a43d42d9bb4bd8a2f4ddea0fad814 0 - Cigaretové filtry znečišťují světové oceány

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

449 Kč


Ačkoliv se cigaretový průmysl už delší dobu snaží při výrobě cigaretových filtrů nalézt zelenější řešení, apelujeme na kuřáky ve jménu přírody a veřejného zdraví: Zvažte, zda je skutečně tak obtížné vyhodit cigaretové filtry tam, kam patří. (zdroj: businessinsider.com)


SCHIZANDRA 100 cps

posílí imunitu

349 Kč

CAIGUA 100 tob.

vyčistí cévy

359 Kč

JESENEC - CELASTRUS 50 g

zrychlí vaši mysl

149 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

149 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*