foto: Pixabay
banner

Proč jsou uzeniny vyloženě zdraví škodlivé

8. prosinec 2016

Zpracované maso je většinou považováno za nezdravé. V řadě studií bylo spojeno s výskytem rakoviny a srdečních chorob. Je nadmíru jasné, že zpracované maso obsahuje mnoho škodlivých látek, které nejsou přirozenou součástí čerstvého masa. Tento článek vám blíže představí dopad zpracovaného masa na naše zdraví.

Co je to zpracované maso?

Jedná se o maso, které bylo konzervováno za pomocí soli, uzení, sušení či umístění do konzervy. Mezi výrobky řazené pod maso patří:

 • Párky, hot dogy, salámy
 • Slanina, šunka
 • Solené a konzervované maso, typ soleného hovězího v konzervě (u nás ne příliš známý)
 • Uzené maso
 • Sušené maso
 • Maso v konzervě

Zmražené maso či maso, které prošlo mechanickým zpracováním jako je řezání, naopak za zpracované v tomto smyslu považováno není.

Shrnutí: Maso uzené, solené, sušené a v konzervě je považováno za zpracované. To znamená párky, hot dogy, salámy, slanina a šunka.

Konzumace zpracovaného masa je spojována s nezdravým životním stylem

Zpracované maso bylo již nesčetněkrát spojeno s nepříznivými zdravotními účinky. To už se ví několik desetiletí, zejména jsou si toho vědomi lidé, kteří se o zdraví obecně zajímají. Z toho důvodu je vysoká konzumace zpracovaného masa typická spíše pro ty, kteří nežijí zdravě. Ve skutečnosti je také kouření častější u lidí, kteří jí mnoho zpracovaného masa. Jejich příjem ovoce a zeleniny je rovněž mnohem nižší (1, 2).

Většina pozorovacích studií tykajících se zpracovaného masa a jeho následků na zdraví se snaží některé z těchto faktorů uvést na pravou míru. Tyto metody však nikdy nejsou dokonalé. Je možné, že objevené vazby mezi zpracovaným masem a chorobami jsou dány částečně tím, že lidé, kteří toto maso konzumují, mají tendenci dělat i další věci, které jsou asociovány s nezdravým životním stylem. Nicméně studie neustále nacházejí silné vazby mezi konzumací zpracovaného masa a různými chronickými onemocněními.

Shrnutí: Lidé nežijící zdravě většinou jí více zpracovaného masa. Tím je možné částečně vysvětlit asociace objevené studiemi mezi konzumací zpracovaného masa a chorobami.

Zpracované maso je spojeno s chronickým onemocněním

Konzumace zpracovaného masa je asociováno se zvýšeným rizikem mnoha chronických chorob. Mezi ně patří:

 • Vysoký krevní tlak (hypertenze) (3, 4).
 • Srdeční onemocnění (2, 5).
 • Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) (6, 7, 8, 9).
 • Rakovina střev a žaludku (2, 10, 11, 12, 13, 14).

Všechny studie konzumace zpracovaného masa u lidí jsou pouze pozorovací. Mohou ukázat, že u lidí konzumující zpracované maso se tyto choroby vyskytují častěji, ale již nemohou dokázat, že to bylo pravě ono zpracované maso, které je způsobilo. I přesto jsou však tyto důkazy přesvědčivé, protože ony vazby jsou silné a konzistentní.

Vše je navíc podpořeno výzkumem na zvířatech. Například výzkum na potkanech ukázal, že konzumace zpracovaného masa zvyšuje riziko rakoviny střeva (15). Jedna věc je jasná, zpracované maso obsahuje škodlivé chemické sloučeniny, které mohou zvýšit riziko chronických onemocnění. Nejčastěji studované látky jsou popsány níže.

Shrnutí: Konzumace velkého množství zpracovaného masa po dlouhou dobu může zvýšit riziko mnoha chronických onemocnění, například srdečního onemocnění a rakoviny.

Dusitany, n-nitrosloučeniny a nitrosaminy

N-nitrosloučeniny jsou rakovinotvorné látky, které jsou údajně zodpovědné za některé z negativních dopadů konzumace zpracovaného masa. Jsou tvořeny dusitanem (dusitanem sodným), které je přidáván do zpracovaných masných výrobků. Dusitan sodný se používá jako přísada ze 3 důvodů:

 • Zachování červené/růžové barvy masa.
 • Zlepšení chutě potlačením oxidace tuků (žluknutí).
 • Zabránění růstu bakterií, což zlepšuje chuť a snižuje riziko otravy jídlem.

Dusitany a příbuzné sloučeniny, například dusičnan, se nacházejí také v jiných potravinách. Například dusičnan se vyskytuje v relativně vysokém množství v některých druzích zeleniny a může být dokonce zdraví prospěšný (16). Všechny dusitany však nejsou stejné. Dusitany ve zpracovaném mase se mohou proměnit ve škodlivé N-nitrosloučeniny, z nichž nejvíce prostudované jsou nitrosaminy (17). Zpracované maso je hlavním zdrojem nitrosaminů (18) v potravě.

Mezi další zdroje patří kontaminovaná pitná voda, tabákový kouř a solené a nakládané potraviny (17, 19). Nitrosaminy jsou vytvářeny především při vystavení zpracovaných masných výrobků vysokým teplotám (nad 266 °F či 130 °C), například při smažení slaniny nebo grilování klobás (20). Studie na zvířatech naznačují, že nitrosaminy může hrát významnou roli při vzniku rakoviny tlustého střeva (15, 21). To podporují pozorovací studie u lidí, které ukazují, že nitrosaminy mohou zvýšit riziko rakoviny žaludku a střev (22, 23).

Shrnutí: Smažené nebo grilované zpracované maso může obsahovat poměrně vysokou úroveň nitrosaminů. Studie naznačují, že tyto sloučeniny mohou zvýšit riziko rakoviny žaludku a střev.

Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU)

Uzení masa je jednou z nejstarších metod konzervace, často používané v kombinaci s solením nebo sušením. To vede ke vzniku různých potenciálně škodlivých látek. Mezi ně patří i polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU) (24). PAU jsou velkou třídou látek, které jsou vytvářeny při spalování organické hmoty. Jsou přenášeny do vzduchu kouřem a hromadí se na povrchu uzenin a masa připraveného na způsob barbecue, grilováním nebo pečením na otevřeném ohni (25, 26). Mohou vznikat:

 • Hořením dřeva nebo uhlí.
 • Spalováním okapávajícího tuku na horkém povrchu.
 • Pálením či černáním masa.

To jsou všechno důvody, proč uzené masné výrobky mohou obsah vysoké množství PAU (27, 25). Předpokládá se, že PAU může přispívat k některým z nepříznivých zdravotních účinků zpracovaného masa. Četné studie na zvířatech ukázaly, že některé PAU mohou způsobovat rakovinu (24, 28).

Shrnutí: Uzené masné výrobky mohou obsahovat vysoké množství polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU). Bylo prokázáno, že tyto sloučeniny způsobují rakovinu u zvířat.

Heterocyklické aminy (HA)

Heterocyklické aminy (HA) je třída chemických sloučenin, které vznikají při vaření masa nebo ryb za vysokých teplot, například při smažení nebo grilování (29, 30). Nejsou omezeny pouze na zpracované maso, ale značné množství lze nalézt i v párcích a klobásách, opečené slanině a masových karbanátcích (31). HA způsobují rakovinu, pokud jsou zvířatům podávány ve velkém množství. Obecně řečeno je toto množství mnohem vyšší, než jaké se běžně nachází v lidské stravě (32).

Nicméně mnoho pozorovacích studií u lidí naznačuje, že konzumace propečeného masa může zvýšit riziko rakoviny tlustého střeva, prsu a prostaty (33, 34, 35). Úroveň HA lze minimalizovat jemnějším vařením, například smažením při nízké teplotě nebo dušením. Vyhněte se konzumaci zčernalého, spáleného masa.

Shrnutí: Některé zpracované masné výrobky mohou obsahovat heterocyklické aminy (HA), karcinogenní sloučeniny také se nacházející v propečeném mase a rybách.

Chlorid sodný

Zpracované masné výrobky obvykle obsahují velké množství chloridu sodného, jinak známého jako stolní sůl. Sůl se už tisíce let přidává do potravinářských výrobků jako konzervant. Častěji se však používá pro zlepšení chuti. Zpracované maso sice zdaleka není jediné jídlo, která obsahuje značné množství soli, ale může tvořit významnou část příjmu soli mnoha lidí. Přílišná konzumace soli může hrát roli při hypertenzi a srdečních onemocněních, zejména u lidí, kteří trpí hypertenzí s citlivostí na sůl (36, 37, 38, 39, 40).

Kromě toho několik pozorovacích studií naznačuje, že strava s vysokým obsahem soli může zvyšovat riziko rakoviny žaludku (41, 42, 43, 44, 45). To je podpořeno studiemi, které ukazují, že strava s vysokým obsahem soli může vést ke zvýšené produkci bakterie Helicobacter pylori, která způsobuje žaludeční vředy, jež jsou důležitým rizikovým faktorem rakovinu žaludku (46, 47). Přidat trochu soli do zdravého jídla pro zlepšení chutě je v pořádku, ale přijímat obrovské množství ze zpracovaných potravin rozhodně může škodit.

Shrnutí: Zpracované masné výrobky obsahují velké množství soli, což může přispět k určitým zdravotním problémům.

Co si z toho odnést

Zpracované maso obsahuje různé chemické sloučeniny, které nejsou přirozeně přítomny v čerstvém mase. Mnohé z těchto sloučenin je zdraví škodlivých. Z tohoto důvodu může vysoká spotřeba zpracovaných masných výrobků po dlouhou dobu (roky či desetiletí) zvýšit riziko chronických onemocnění, zejména rakoviny. Občasná konzumace však příliš neškodí. Jen si dejte pozor, aby vám neovládli jídelníček a nejíte je každý den. Závěrem tedy je, že by mělo dojít k omezení příjmu zpracovaných potravin a založit svůj jídelníček na zdravých potravinách (tzv. whole food).

zdroje: 12345678910111213141516171819202122232425262728293031,

32333435363738394041424344454647

zdrojový text: authoritynutrition.com

překlad: Lukáš Kucharczyk

banner
nehodnoceno

Předchozí související články

7. prosinec 2016 - Podle nadace Davida Suzukiho může 75 až 90 % kosmetiky obsahovat parabeny. Ty se běžně využívají jako konzervační látky a dokáží lehce proniknout do kůže. Evropská komise ve svých kritériích pro stanovení endokrinních disruptorů řadí parabeny do kategorie 1 – prokázaný endokrinní disruptor, což je látka, narušující lidský hormonální systém.
6. prosinec 2016 - Tribulus terrestris (celým názvem kotvičník zemní, dále jen kotvičník) nachází široké uplatnění jako stimulant sexuální touhy u mužů i žen a při léčbě tzv. erektilní dysfunkce. Již dlouhou dobu je součástí tradiční čínské medicíny a indické ájurvédy. Kulturisté ho někdy používají po cyklu anabolických steroidů k obnovení hladiny testosteronu v těle...
28. listopad 2016 - Studie společnosti Microsoft zahrnující více než 2000 lidí zjistila, že v průměru dokážeme udržet pozornost jen 8 sekund, v porovnání s 12 sekundami v roce 2000. Zlatá rybka dokáže pozornost udržet 9 sekund.
22. listopad 2016 - Záporné ionty jsou skvělé pro naše zdraví. Co jsou ale zač a jak jich získáme více? Bolest hlavy, ospalost, neschopnost udržet pozornost a celkový pocit nepohody jsou některé z vedlejších účinků toho, že člověk tráví příliš času zavřený vevnitř. A to jste si mysleli, že je to prací. Vědci tvrdí, že všechno je to o iontech, přesněji řečeno o těch zá...
21. listopad 2016 - Voda je k životu nezbytně důležitá a kromě běžně dostupné kohoutkové a balené vody, se na trhu objevuje i nový typ – zásaditá voda. Tento typ je prodáván jako méně kyselá alternativa běžné vody, která by měla mít řadu přínosů pro naše zdraví. Zaslouží si ale zásaditá voda pozornosti, které se jí dostává?
19. listopad 2016 - Pokud jde o optimální denní příjem tekutin, uvádějí různé zdroje a studie různá čísla. V průměru se však hovoří přibližně o dvou litrech denně. Je však třeba říci, že zde hraje roli mnoho faktorů, které toto množství ovlivňují.
1. listopad 2016 - Minule jsme si představili takzvaný „sval duše“ – velký sval bederní (musculus psoas major), který stabilizuje celý střed těla, pomáhá udržovat tělo vzpřímené a plní důležitou roli při každodenním pohybu. Kromě toho jsme se ale také dozvěděli, že tento sval dokáže významným způsobem ovlivnit naši psychiku. Zdravý psoas pozitivně ovlivňuje naši nála...
27. říjen 2016 - Všechno začíná od podlahy. Může se zdát, že naše chodidla k našemu zdraví nijak výrazně nepřispívají. Ve skutečnosti však jde o část těla, která na vnějšku odvádí nejtvrdší práci. Udržují nás v pohybu a pokud se o ně dobře staráme, mohou naše chodidla předejít bolesti zad, kolen a kyčlí. V dalších odstavcích vysvětlíme 5 cvičení, která posílí va...
23. říjen 2016 - Vždy, když se lidé baví o nezdravých, průmyslově zpracovaných potravinách, představí si jednu barvu: bílou. A často má tato nezdravá, bílá potravina zdravý, hnědý protějšek: bílý cukr a hnědý cukr, bílá mouka a celozrnná mouka atd. A přestože ve většině případů může být pravdou, že bílá verze potraviny není tak zdravá jako její hnědá varianta, vypa...
17. říjen 2016 - Naše těla, zevnitř i navenek, jsou úžasné stroje, jejichž správné fungování závisí na řadě faktorů, jako jsou jídelníček, denní návyky a celkový způsob života. A navíc jsou schopna nám vyslat signály, abychom věděli, v jakém stavu se nacházejí. Níže uvádíme pět zásadních signálů, které můžete zkontrolovat doma a které vám mohou zachránit život.
16. říjen 2016 - Věděly jste, že během menstruace o vás vaše tělo prozrazuje mnohem více, než jen zda jste těhotná či nikoliv? Jde především o barvu krve, která odhalí možné potíže.
13. říjen 2016 - Podle nejnovějších statistik trpí v České republice každý čtvrtý vysokým krevním tlakem. Odborníci říkají, že hypertenze zvyšuje riziko srdečních chorob, arterosklerózy, mrtvice a selhání ledvin. Úprava tohoto stavu je proto zásadní nejen proto, abychom se cítili dobře, ale také kvůli celkovému zdraví a prevenci život ohrožujících onemocnění.
8. říjen 2016 - Není pochyb, že při stravování se vyplatí zvolit přírodní a organické potraviny. To samé lze říci i dalších produktech, které přicházejí do kontaktu s vaším tělem. Konkrétně o produktech pro péči o pokožku. Zamyslete se nad tím, kolik produktů přijde denně do styku s vaší kůží. Oděvy, hydratační přípravky, čisticí pleťové krémy, parfémy, upravená v...
22. září 2016 - Zpracované potraviny, obzvláště ty z fastfoodů nám mohou poškodit tělo a vnitřní orgány. Nejvíce trpí játra. Proto je pro každého nezbytná detoxikace. Tento proces zlepší funkci našich jater. V případě, že naše játra nefungují správně, ovlivní to i naše další orgány což může vést k mnoha poruchám a nemocem.
11. září 2016 - Ve svých kuchařských kurzech často učím, jak využít pastu miso nebo ji doporučuji jako součást léčebných diet. Miso nepatří k základu běžného stravování a často zjišťuji, že lidé se zdráhají koupit si její skleničku, který by pak stejně skončil na věky zasunutý vzadu v ledničce. Když vás k jeho využití nedonutí léčebná dieta, může chvíli trvat, než...
6. září 2016 - Světlá nebo tmavá, vyráběná přirozeně nebo s pomocí chemie? Jelikož si často pokládáme tyto otázky, sestavili jsme návod, jak se v nich vyznat a kterou sojovou omáčku koupit.
12. srpen 2016 - Jóga zlepšuje ohebnost a snižuje stres, ale toto cvičení dokáže víc, než jen pomoci nalézt vnitřní mír a zkroutit vaše tělo do podivných tvarů. Tyto skryté výhody vám pomohou v kuchyni, kanceláři i ložnici – a dají vám pět nových důvodů předvést své dovednosti v józe (a navíc doporučené pozice pro každou z nich).
10. srpen 2016 - Ne každý se snaží zhubnout, ale mnoho lidí chce nejspíš jíst zdravěji. Výraz „jíst zdravěji“ může mít mnoho významů – jíst více čerstvých a méně průmyslově zpracovaných potravin, upřednostňovat místní potraviny před dováženými nebo častěji vařit vlastní jídla doma. Občas může být při nákupu obtížné správně si vybrat mezi tím co je zdravé a tím c...
5. srpen 2016 - Je dobře známo, že kyselina listová pomáhá chránit před vrozenými vadami, neprospívá však pouze těhotným ženám. Kyselina listová, také známá jako folát nebo vitamin B9, má mnoho přínosů pro zdraví žen a mužů každého věku. Kyselina listová se vyskytuje v potravinách, jako jsou listová zelenina, těstoviny, fazole atd. Podle stránky Men’s Fitness pomá...
2. červenec 2016 - Správné jídlo nás chrání před onemocněním a pokud přece jen onemocníme, pomáhá nám se zotavit. Přinášíme vám návod, jak si vybudovat silný imunitní systém a jak pomoci svému tělu v boji proti různým chorobám.
1. červenec 2016 - Věděli jste, že až 90% lidí má zdravotní problémy v důsledku nakažení parazity a nemusí o tom ani vědět? Příčinou nákazy jsou bohužel naše každodenní zvyklosti. Pochopením symptomů a jak je řešit nám doslova může zachránit život. Mnoho těchto 'neviditelných' útočníků totiž způsobuje nepříjemné zdravotní potíže, které mohou vyústit ve vleklé až chro...
20. červen 2016 - Je to zahanbující problém, o němž žádná žena nechce hovořit. Svědění, pálení nebo výtok „tam dole“ může mnohé z nich přivádět k agónii – některé se však příliš stydí, než aby vyhledaly pomoc.
13. červen 2016 - Od jejich uvedení na trh v roce 2002 se prodalo více než 300 milionů párů kroksů. Lékaři však tvrdí, že jejich nošení vede k zánětu šlach, zhoršování deformací prstů u nohou, potížím s nehty, kuřím okům a mozolům. Podiatři (specialisté na péči o chodidla) říkají: „Kroksy bohužel nejsou vhodné pro každodenní nošení. Jsou vhodné pro lidi s vysokou kl...
22. květen 2016 - Naše tělo potřebuje vitamin B12 k tvorbě DNA a červených krvinek. Nachází se v potravinách zvířecího původu, jako jsou ryby, maso, vejce a mléčné produkty. Některé zdroje udávají, že tempeh obsahuje vitamin B12. Mohou se však přísní vegetariáni spolehnout na tempeh jako na jediný zdroj vitaminu B12?
21. květen 2016 - Lidem, kteří chtějí zlepšit své zdraví, je často doporučováno, aby jedli více ovoce a zeleniny. Někteří se však obávají, že by po ovoci s vysokým obsahem cukru, jako jsou banány, mohli přibrat. Tento článek zkoumá, zda po banánech ztloustnete, nebo zhubnete.
16. duben 2016 - Poruchy funkce štítné žlázy představují vážné zdravotní komplikace vyžadující časově náročný a odpovídající způsob léčby. Pokud vám byla diagnostikována porucha funkce štítné žlázy nebo na ni máte podezření, vězte, že kromě běžné léčby od lékaře existují potraviny, kterým je nutné se vyhnout, abyste si udrželi zdraví, hmotnost a energii.
7. leden 2016 - Hubnutí je ošidná záležitost. To, co jíte, má bezpochyby velký vliv na vaše zdraví a tělesnou hmotnost. Avšak každý, kdo někdy zkusil změnit svůj jídelníček, aby zhubl ví, že to není tak snadné.Většina z nás intuitivně chápe, že brokolice je zdravější než sušenky. Můžeme denně mluvit o cukru, tuku, lepku a antioxidantech, ale nic to nezmění na fakt...
5. leden 2016 - Lidé mají mnohem více zbytečných kilogramů než kdy dříve. Jídlo je pro většinu z nás nutkavou potřebou. Jíme, abychom se vyrovnali se stresem. Jsme připoutáni ke konzumaci a výběru nesprávných potravin. Jíme, abychom se cítili lépe.
2. leden 2016 - V posledních desetiletích vědci neustále zkoumali účinky kávy na fungování lidského těla. Jejich výsledky často ukázaly, že káva podporuje naše zdraví. Zpracovali jsme pro vás sedm důvodů, proč tomu tak je.
31. prosinec 2015 - Přichází čas, kdy se rodina a přátelé shromáždí, aby oslavili příchod nového roku objetím, polibky a také spoustou alkoholu. Kdo by chtěl ale začít první den nového roku nepříjemnou kocovinou? Proto jsme vytvořili ještě jeden seznam preventivních opatření, abyste do něj mohli nakročit pravou nohou a nemuseli léčit žaludeční nevolnost. Protože ja...
15. prosinec 2015 - Škornice je rod 63 druhů kvetoucích rostlin z čeledi dřišťálovitých. Čínská legenda vypráví, že tuto rostlinu snědly kozy. Pastevec pak sledoval chování zvířat a pochopil, že rostlina má určité afrodiziakální vlastnosti, což jí vysloužila přezdívku přírodní Viagra. Po mnoha stovkách let jejího užívání jsou tyto vlastnosti konečně popsány, takže zná...
2. prosinec 2015 - Kost je živá tkáň, která se nepřetržitě obnovuje a nahrazuje. Osteoporóza vzniká, když se kostní tkáň rozpadá rychleji, než se obnovuje. Kosti tak zeslábnou, čímž se zvyšuje riziko fraktury, obzvláště u kyčlí a páteře. Osteoporóza je běžnější u žen, než u mužů a obvykle souvisí s hormonálními změnami po menopauze. Ačkoliv se osteoporóza obecně pova...
18. listopad 2015 - Váš inteligenční kvocient (IQ) je měřítkem vaší myšlenkové bystrosti nebo rychlosti chápání. Průměrné IQ v Česku je 98 a zatímco experti věří, že každých deset let se zvyšuje o 3 %, vy si to své můžete zvýšit ihned. Oslovili jsme přední psychology, aby nám poskytli sedm snadných kroků ke zvýšení vašeho IQ o nějakých 17 bodů v průběhu jediného týdne...
banner
Zasílání novinek
Aktuální video
Anketa
Jste ve spojení se svým vyšším Já?
29%
25%
24%
22%
Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Tajný recept kardiologů proti všem nemocemBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteMaca umí upravit hormonální nerovnováhuÚžasné město bez politiků, náboženství a penězProč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyCizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Naklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Vyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Quinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůJežíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Úzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyBylinný zázrak má jméno kotvičníkŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskRecept na prastarý domácí sirup proti kašliDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruBrečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Vilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumZázvor je 10000x silnější než chemoterapiePyramida funguje, i když vědci nevědí, pročVědci díky DNA osvětlují paranormální jevy (1)Umírající těsně před smrtí navštěvují mrtví lidéTři recepty na tři zdravé bylinkové sirupyChlorella a její prokázané zdravotní přínosyCo si různá znamení horoskopu neumí přiznat?Vodu vám zaručeně vylepší minerál šungitJak se zbavit negativních bytostí čtvrté dimenzeVatikán: jóga způsobuje posednutí démonemOregano vyčistí plíce od prachu, plísně i bakteriíEdgar Cayce: O reinkarnaci duší AtlanťanůKurkumová limonáda, ideální proti depresiSvaté zvonění v uších je darem, nikoliv prokletímWi-Fi ničí spánek, mozek, srdce a plodnostV Rusku se našel 250 milionů let starý mikročip
Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.
CHIA 1 kg za 50 Kč v balíčku s MACA 250 g

CHIA semínka 1 kg za 129 Kč

QUINOA bílá 1 kg za 133 Kč

GOJI 1 kg za 333 Kč

MACA prášek 250g za 299 Kč

CAMU CAMU 100g 12% vitaminu C za 229 Kč

OSTROPESTŘECOVÝ OLEJ 500ml za 199 Kč