banner

Záporné ionty velmi prospívají našemu zdraví

22. listopad 2016

Záporné ionty jsou skvělé pro naše zdraví. Co jsou ale zač a jak jich získáme více? Bolest hlavy, ospalost, neschopnost udržet pozornost a celkový pocit nepohody jsou některé z vedlejších účinků toho, že člověk tráví příliš času zavřený vevnitř. A to jste si mysleli, že je to prací. Vědci tvrdí, že všechno je to o iontech, přesněji řečeno o těch záporných.

Ionty jsou částice s nábojem, které se nacházejí v ovzduší. Některé jsou nabité záporně a jiné zase kladně. Záporné ionty, řekneme-li to nevědecky, jsou v podstatě ionty kyslíku s elektronem navíc, které jsou vyráběné vodními molekulami. Proto je jich tak velmi mnoho poblíž čerstvé, tekoucí vody – například u řek, potoků, moří a vodopádů. A proto je také tak osvěžující si dát sprchu, koupel nebo si zaplavat, když se cítíme unavení. Podobně to funguje na horách, kde je rovněž výskyt záporných iontů vysoký. V České republice v tomto směru vynikají především Beskydy, obzvláště pak Třinecko a Jablunkovsko.

Záporné ionty, které se bohatě vyskytují právě ve výše zmíněném přirozeném prostředí, jsou však nebezpečně vzácné v běžných klimatizovaných kancelářských prostorech, přehřátých domovech nebo vydýchaných autech. Například vzduch kolem vodopádů může obsahovat 30 až 100 tisíc záporných iontů na centimetr krychlový. Toto číslo porovnejte s vydýchaným prostředím auta nebo kanceláře, kde jich může být od nuly po nanejvýš pár stovek na centimetr krychlový. Nedostatek připojených vodních molekul je často důvodem suché pokožky nebo velké žízně v dusných kancelářích nebo když fouká severní, suchý, kladně nabitý vítr.

Přířodní antidepresivum

Je to přesně jak se říká, že člověk "potřebuje na vzduch". Záporné ionty, které jsou nejhojnější na většině míst v přírodě, mají výrazný antidepresivní účinek. Cvičení venku je tak mnohem lepší než v klimatizovaném fitku. Pravděpodobně prvním oficiálním průkopníkem ve studování iontů byl americký výzkumný inženýr, doktor Clarence Hansell. Ten si při zkoumání biologických účinků ionizovaného vzduchu v roce 1932 všiml, že u jednoho z jeho kolegů došlo v reakci na ionty vytvářené jejich vybavením ke změně nálady.

Objevil, že pokud stroj produkoval záporné ionty, tento jeho kolega překypoval dobrou náladou, a když zase kladné ionty, tak byl naopak zasmušilý. Na práci doktora Hansella navazovala později kontrolovaná studie sezónní afektivní poruchy (způsobující pravidelné deprese v určitém ročním období) zveřejněná v říjnu 1998 v odborném časopisu Archives of General Psychiatry, která zjistila, že záporně nabitý čerstvý vzduch funguje jako účinná prevence a lék na deprese.

Důvodem podle vědců je, že záporné ionty ovlivňují hladinu serotoninu v mozku, a to méně dramaticky (a uměle) než antidepresiva na předpis. Ať už tedy žijete kdekoliv, všude je možné nějakým způsobem získat ty "dobré" ionty. Jděte na procházku do parku nebo kolem potoka. Dejte si sprchu, poseďte v rozkvetlé zahradě nebo se projděte po pláži. Že nic z toho nemůžete? Tak si prostě otevřete okno a nadechněte se čerstvého vzduchu.

Čistý, neznečištěný vzduch

Vždycky jsem si říkal, jestli mi jen nezdá, že bývám častěji nachlazený, když pracuji v kancelářských prostorech plných filtrovaného vzduchu, kde nenajdete žádnou přirozenou, rostoucí věc ani omylem. Ukázalo se, že nezdá. Jelikož záporné ionty ulpívají a vážou se na nečistoty v ovzduší (opačné náboje se přitahují), tak okolní vzduch také čistí. Stručně řečeno: záporné ionty ničí bakterie. Alexandr Čiževský, ruský profesor astronomie a biofyziky, se svým týmem v 30. letech 20. století zjistil, že zápornou ionizací uzavřeného vzduchu dochází k jeho sterilizaci.

To je možná také důvodem, proč mnohé evropské nemocnice a pracoviště ionizaci vzduchu vyžadují. V Austrálii to například ještě zavedeno nebylo. Jedním ze způsobů, jak doma nebo v kancelářských prostorech zvýšit množství záporných iontů, je fontánka nebo živé rostliny. Také na trhu existuje mnoho komerčních ionizérů vzduchu. Nejjednodušší však je chodit na pravidelné procházky.

Spisovatelka Suzy Chiazzari ve své knize The Healing Home (dosl. Léčivý domov) cituje výzkum NASA zabývající se kvalitou ovzduší a rostlinami, které nejlépe dokáží odstraňovat toxiny a vytvářet záporné ionty. Lopatkovce, gerbery a malé bambusové palmy se na žebříčku umístily nejvýše, a nejlepší je, že všechny mají rády vnitřní prostory. Doktor John Ott, americký vědec specializující se na poruchy pozornosti, v roce 1990 objevil vztah mezi zářivkovým osvětlením (obsahujícím množství kladných iontů) a špatným chování žáků.

V knize The Healthy Home (dosl. Zdravý domov) píše Gina Lazenby o nebezpečných účincích kladných iontů v domácím prostředí: "Použití syntetických materiálů zvyšuje hladinu kladně nabitých iontů v interiéru, což vytváří množství statické elektřiny. To může u lidí ovlivňovat obsah serotoninu v krvi a způsobovat bolest hlavy a apatické chování."

Zlý vítr

Když začne foukat určitý typ větru, dochází ve světě ke zvýšenému počtu hospitalizací, sebevražd a větší kriminalitě. Je poměrně známo, že silný vítr může rozdivočit jak děti tak dospělé, ale vědci tento vliv přisuzují právě ionizačnímu efektu. V knize Ion Effect (Ionizační efekt) autor Fred Soyka popisuje četné případy záporných psychologických účinků způsobených pobytem v takto kladně nabitých větrech.

Přírodní sedativum

Zesnulý doktor Igho Hart Kornblueh z Pensylvánské univerzity ve svém pětiletém výzkumu stovek pacientů zjistil, že záporné ionty mají uklidňující a léčivé účinky a také pomáhají od bolesti. Podle jeho výzkumu se při vystavení záporným iontům pacienti zotavili z chirurgie až o 57 procent rychleji, a léčení pomocí záporných iontů poskytlo úlevu od příznaků senné rýmy 63 procentům pacientů. Naopak kladně ionizovaný vzduch (jako ze špinavého, suchého, horkého větru nebo z nadměrného topení v uzavřených prostorech) způsoboval bolesti hlavy, ucpaný nos, suchost v krku, závratě a svědění nosu.

Doktor Kornblueh dále zjistil, že léčba pomocí záporných iontů množstvím běžným v přirozeném prostředí snižuje potřebu užívat léky na pooperační bolesti. Kromě toho dostatečná dávka záporných iontů navíc zvyšuje efektivitu. V pečlivé studii bylo za použití generátorů tritia (radioaktivního izotopu vodíku) zjištěno, že zatímco kladné ionty nemají žádný účinek, záporné ionty zvyšují pracovní kapacitu.

Závan čerstvého vzduchu

Cigaretový kouř snižuje množství záporných iontů a jedná se o toxickou, znečišťující látku. Nikdy nedovolte, aby se u vás doma kouřilo. Kde je to možné, použijte přírodní vlákna ke snížení množství statické elektřiny: bavlnu, len a vlnu místo polyesteru, plastu a chemicky ošetřeného dřeva. Kupte si fontánku, takovou co mají v obchodech se zdravou výživou, obchodech zabývajících se čínským feng-šuej nebo prostě na internetu.

Oblečení sušte na čerstvém vzduchu místo v sušičce a stejně tak vlasy nesušte fénem. Zářivky nahraďte úspornými žárovkami. Místo čištírny prádlo perte v rukách. Každý den si zacvičte na čerstvém vzduchu, nejlépe někde u vody. Před spánkem vypněte elektrická zařízení ze zásuvky. Pěstujte doma rostliny, kupte si solnou lampu a komerční ionizátor vzduchu, abyste kompenzovali účinky Wi-Fi a kladných iontů v atmosféře.

Pokud se cítite nemocní, trpíte astmatem nebo vám jen prostě není dobře, budete mít zvýšenou citlivost na kladné ionty. Než se zotavíte, zkuste si dělat procházky kolem řeky, posedět si v parku nebo si do ložnice kupte ionizátor vzduchu. Zapalte si svíčku a doma nebo v kanceláři pěstujte čerstvé květiny. Všechny tyto přírodní prvky vám pomohou bojovat s účinky kladných iontů.

zdrojový text: bodyandsoul.com.au

překlad: Lukáš Kucharczyk

banner
nehodnoceno

Předchozí související články

21. listopad 2016 - Voda je k životu nezbytně důležitá a kromě běžně dostupné kohoutkové a balené vody, se na trhu objevuje i nový typ – zásaditá voda. Tento typ je prodáván jako méně kyselá alternativa běžné vody, která by měla mít řadu přínosů pro naše zdraví. Zaslouží si ale zásaditá voda pozornosti, které se jí dostává?
19. listopad 2016 - Pokud jde o optimální denní příjem tekutin, uvádějí různé zdroje a studie různá čísla. V průměru se však hovoří přibližně o dvou litrech denně. Je však třeba říci, že zde hraje roli mnoho faktorů, které toto množství ovlivňují.
1. listopad 2016 - Minule jsme si představili takzvaný „sval duše“ – velký sval bederní (musculus psoas major), který stabilizuje celý střed těla, pomáhá udržovat tělo vzpřímené a plní důležitou roli při každodenním pohybu. Kromě toho jsme se ale také dozvěděli, že tento sval dokáže významným způsobem ovlivnit naši psychiku. Zdravý psoas pozitivně ovlivňuje naši nála...
27. říjen 2016 - Všechno začíná od podlahy. Může se zdát, že naše chodidla k našemu zdraví nijak výrazně nepřispívají. Ve skutečnosti však jde o část těla, která na vnějšku odvádí nejtvrdší práci. Udržují nás v pohybu a pokud se o ně dobře staráme, mohou naše chodidla předejít bolesti zad, kolen a kyčlí. V dalších odstavcích vysvětlíme 5 cvičení, která posílí va...
23. říjen 2016 - Vždy, když se lidé baví o nezdravých, průmyslově zpracovaných potravinách, představí si jednu barvu: bílou. A často má tato nezdravá, bílá potravina zdravý, hnědý protějšek: bílý cukr a hnědý cukr, bílá mouka a celozrnná mouka atd. A přestože ve většině případů může být pravdou, že bílá verze potraviny není tak zdravá jako její hnědá varianta, vypa...
17. říjen 2016 - Naše těla, zevnitř i navenek, jsou úžasné stroje, jejichž správné fungování závisí na řadě faktorů, jako jsou jídelníček, denní návyky a celkový způsob života. A navíc jsou schopna nám vyslat signály, abychom věděli, v jakém stavu se nacházejí. Níže uvádíme pět zásadních signálů, které můžete zkontrolovat doma a které vám mohou zachránit život.
16. říjen 2016 - Věděly jste, že během menstruace o vás vaše tělo prozrazuje mnohem více, než jen zda jste těhotná či nikoliv? Jde především o barvu krve, která odhalí možné potíže.
13. říjen 2016 - Podle nejnovějších statistik trpí v České republice každý čtvrtý vysokým krevním tlakem. Odborníci říkají, že hypertenze zvyšuje riziko srdečních chorob, arterosklerózy, mrtvice a selhání ledvin. Úprava tohoto stavu je proto zásadní nejen proto, abychom se cítili dobře, ale také kvůli celkovému zdraví a prevenci život ohrožujících onemocnění.
8. říjen 2016 - Není pochyb, že při stravování se vyplatí zvolit přírodní a organické potraviny. To samé lze říci i dalších produktech, které přicházejí do kontaktu s vaším tělem. Konkrétně o produktech pro péči o pokožku. Zamyslete se nad tím, kolik produktů přijde denně do styku s vaší kůží. Oděvy, hydratační přípravky, čisticí pleťové krémy, parfémy, upravená v...
22. září 2016 - Zpracované potraviny, obzvláště ty z fastfoodů nám mohou poškodit tělo a vnitřní orgány. Nejvíce trpí játra. Proto je pro každého nezbytná detoxikace. Tento proces zlepší funkci našich jater. V případě, že naše játra nefungují správně, ovlivní to i naše další orgány což může vést k mnoha poruchám a nemocem.
11. září 2016 - Ve svých kuchařských kurzech často učím, jak využít pastu miso nebo ji doporučuji jako součást léčebných diet. Miso nepatří k základu běžného stravování a často zjišťuji, že lidé se zdráhají koupit si její skleničku, který by pak stejně skončil na věky zasunutý vzadu v ledničce. Když vás k jeho využití nedonutí léčebná dieta, může chvíli trvat, než...
6. září 2016 - Světlá nebo tmavá, vyráběná přirozeně nebo s pomocí chemie? Jelikož si často pokládáme tyto otázky, sestavili jsme návod, jak se v nich vyznat a kterou sojovou omáčku koupit.
12. srpen 2016 - Jóga zlepšuje ohebnost a snižuje stres, ale toto cvičení dokáže víc, než jen pomoci nalézt vnitřní mír a zkroutit vaše tělo do podivných tvarů. Tyto skryté výhody vám pomohou v kuchyni, kanceláři i ložnici – a dají vám pět nových důvodů předvést své dovednosti v józe (a navíc doporučené pozice pro každou z nich).
10. srpen 2016 - Ne každý se snaží zhubnout, ale mnoho lidí chce nejspíš jíst zdravěji. Výraz „jíst zdravěji“ může mít mnoho významů – jíst více čerstvých a méně průmyslově zpracovaných potravin, upřednostňovat místní potraviny před dováženými nebo častěji vařit vlastní jídla doma. Občas může být při nákupu obtížné správně si vybrat mezi tím co je zdravé a tím c...
5. srpen 2016 - Je dobře známo, že kyselina listová pomáhá chránit před vrozenými vadami, neprospívá však pouze těhotným ženám. Kyselina listová, také známá jako folát nebo vitamin B9, má mnoho přínosů pro zdraví žen a mužů každého věku. Kyselina listová se vyskytuje v potravinách, jako jsou listová zelenina, těstoviny, fazole atd. Podle stránky Men’s Fitness pomá...
2. červenec 2016 - Správné jídlo nás chrání před onemocněním a pokud přece jen onemocníme, pomáhá nám se zotavit. Přinášíme vám návod, jak si vybudovat silný imunitní systém a jak pomoci svému tělu v boji proti různým chorobám.
1. červenec 2016 - Věděli jste, že až 90% lidí má zdravotní problémy v důsledku nakažení parazity a nemusí o tom ani vědět? Příčinou nákazy jsou bohužel naše každodenní zvyklosti. Pochopením symptomů a jak je řešit nám doslova může zachránit život. Mnoho těchto 'neviditelných' útočníků totiž způsobuje nepříjemné zdravotní potíže, které mohou vyústit ve vleklé až chro...
20. červen 2016 - Je to zahanbující problém, o němž žádná žena nechce hovořit. Svědění, pálení nebo výtok „tam dole“ může mnohé z nich přivádět k agónii – některé se však příliš stydí, než aby vyhledaly pomoc.
13. červen 2016 - Od jejich uvedení na trh v roce 2002 se prodalo více než 300 milionů párů kroksů. Lékaři však tvrdí, že jejich nošení vede k zánětu šlach, zhoršování deformací prstů u nohou, potížím s nehty, kuřím okům a mozolům. Podiatři (specialisté na péči o chodidla) říkají: „Kroksy bohužel nejsou vhodné pro každodenní nošení. Jsou vhodné pro lidi s vysokou kl...
22. květen 2016 - Naše tělo potřebuje vitamin B12 k tvorbě DNA a červených krvinek. Nachází se v potravinách zvířecího původu, jako jsou ryby, maso, vejce a mléčné produkty. Některé zdroje udávají, že tempeh obsahuje vitamin B12. Mohou se však přísní vegetariáni spolehnout na tempeh jako na jediný zdroj vitaminu B12?
21. květen 2016 - Lidem, kteří chtějí zlepšit své zdraví, je často doporučováno, aby jedli více ovoce a zeleniny. Někteří se však obávají, že by po ovoci s vysokým obsahem cukru, jako jsou banány, mohli přibrat. Tento článek zkoumá, zda po banánech ztloustnete, nebo zhubnete.
16. duben 2016 - Poruchy funkce štítné žlázy představují vážné zdravotní komplikace vyžadující časově náročný a odpovídající způsob léčby. Pokud vám byla diagnostikována porucha funkce štítné žlázy nebo na ni máte podezření, vězte, že kromě běžné léčby od lékaře existují potraviny, kterým je nutné se vyhnout, abyste si udrželi zdraví, hmotnost a energii.
7. leden 2016 - Hubnutí je ošidná záležitost. To, co jíte, má bezpochyby velký vliv na vaše zdraví a tělesnou hmotnost. Avšak každý, kdo někdy zkusil změnit svůj jídelníček, aby zhubl ví, že to není tak snadné.Většina z nás intuitivně chápe, že brokolice je zdravější než sušenky. Můžeme denně mluvit o cukru, tuku, lepku a antioxidantech, ale nic to nezmění na fakt...
5. leden 2016 - Lidé mají mnohem více zbytečných kilogramů než kdy dříve. Jídlo je pro většinu z nás nutkavou potřebou. Jíme, abychom se vyrovnali se stresem. Jsme připoutáni ke konzumaci a výběru nesprávných potravin. Jíme, abychom se cítili lépe.
2. leden 2016 - V posledních desetiletích vědci neustále zkoumali účinky kávy na fungování lidského těla. Jejich výsledky často ukázaly, že káva podporuje naše zdraví. Zpracovali jsme pro vás sedm důvodů, proč tomu tak je.
31. prosinec 2015 - Přichází čas, kdy se rodina a přátelé shromáždí, aby oslavili příchod nového roku objetím, polibky a také spoustou alkoholu. Kdo by chtěl ale začít první den nového roku nepříjemnou kocovinou? Proto jsme vytvořili ještě jeden seznam preventivních opatření, abyste do něj mohli nakročit pravou nohou a nemuseli léčit žaludeční nevolnost. Protože ja...
15. prosinec 2015 - Škornice je rod 63 druhů kvetoucích rostlin z čeledi dřišťálovitých. Čínská legenda vypráví, že tuto rostlinu snědly kozy. Pastevec pak sledoval chování zvířat a pochopil, že rostlina má určité afrodiziakální vlastnosti, což jí vysloužila přezdívku přírodní Viagra. Po mnoha stovkách let jejího užívání jsou tyto vlastnosti konečně popsány, takže zná...
2. prosinec 2015 - Kost je živá tkáň, která se nepřetržitě obnovuje a nahrazuje. Osteoporóza vzniká, když se kostní tkáň rozpadá rychleji, než se obnovuje. Kosti tak zeslábnou, čímž se zvyšuje riziko fraktury, obzvláště u kyčlí a páteře. Osteoporóza je běžnější u žen, než u mužů a obvykle souvisí s hormonálními změnami po menopauze. Ačkoliv se osteoporóza obecně pova...
18. listopad 2015 - Váš inteligenční kvocient (IQ) je měřítkem vaší myšlenkové bystrosti nebo rychlosti chápání. Průměrné IQ v Česku je 98 a zatímco experti věří, že každých deset let se zvyšuje o 3 %, vy si to své můžete zvýšit ihned. Oslovili jsme přední psychology, aby nám poskytli sedm snadných kroků ke zvýšení vašeho IQ o nějakých 17 bodů v průběhu jediného týdne...
16. listopad 2015 - Vaše mailová schránka přetéká, máte zmeškané hovory, nekonečný seznam věcí, které je třeba vyřídit a... někde mezi to všechno musíte vmáčknout cvičení a bože chraň, i život. Navzdory vynálezu čas spořících vynálezů mnoho z nás přiznává, že jsme v mírném nebo velkém stresu. Když vám však stres začne přerůstat přes hlavu a den není dost dlouhý na to,...
12. listopad 2015 - Ne každý pravidelný konzument mléka jej dokáže strávit a naopak lidé, kteří si myslí, že mají laktózovou intoleranci, ji vůbec nemusejí mít. Schopnost strávit laktózu, hlavní mléčný cukr, je závislá na enzymu laktáze. Všechna mláďata savců tento enzym vytvářejí, obvykle však po ukončení kojení dochází k jeho deaktivaci. U lidí, kteří tento enzym po...
31. říjen 2015 - Stejně jak se dají naklíčit chia semínka, což je jeden z mnoha faktorů, jak rozeznat kvalitní od podřadných (další znaky najdete v článku Co je třeba sledovat při nákupu chia semínek), můžete rovněž takto nutričně zlepšit i quinou. Tedy nejoblíbenější superpotravinu na světě.
30. říjen 2015 - Chia semínka, která původně sloužila dávné aztécké kultuře jako potrava, jsou ceněna pro svůj vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselin a dalších výživných látek. Mnoho pěstitelů však nechává chia semínka naklíčit do velikosti asi 1,3 centimetrů, protože to zásadně mění jejich nutriční charakteristiky. Naklíčená chia semínka mají v porovnání s nena...
banner
Zasílání novinek
Aktuální video
Anketa
Jste ve spojení se svým vyšším Já?
29%
25%
24%
22%
Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Tajný recept kardiologů proti všem nemocemBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteMaca umí upravit hormonální nerovnováhuÚžasné město bez politiků, náboženství a penězProč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyCizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Naklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Vyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Quinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůJežíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Úzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyBylinný zázrak má jméno kotvičníkŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskRecept na prastarý domácí sirup proti kašliDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruBrečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Vilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumZázvor je 10000x silnější než chemoterapiePyramida funguje, i když vědci nevědí, pročVědci díky DNA osvětlují paranormální jevy (1)Umírající těsně před smrtí navštěvují mrtví lidéTři recepty na tři zdravé bylinkové sirupyChlorella a její prokázané zdravotní přínosyCo si různá znamení horoskopu neumí přiznat?Vodu vám zaručeně vylepší minerál šungitJak se zbavit negativních bytostí čtvrté dimenzeVatikán: jóga způsobuje posednutí démonemOregano vyčistí plíce od prachu, plísně i bakteriíEdgar Cayce: O reinkarnaci duší AtlanťanůKurkumová limonáda, ideální proti depresiSvaté zvonění v uších je darem, nikoliv prokletímWi-Fi ničí spánek, mozek, srdce a plodnostV Rusku se našel 250 milionů let starý mikročip
Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.
CHIA 1 kg za 50 Kč v balíčku s MACA 250 g

CHIA semínka 1 kg za 129 Kč

QUINOA bílá 1 kg za 133 Kč

GOJI 1 kg za 333 Kč

MACA prášek 250g za 299 Kč

CAMU CAMU 100g 12% vitaminu C za 229 Kč

OSTROPESTŘECOVÝ OLEJ 500ml za 199 Kč