banner

Je zásaditá voda opravdu zdravá?

21. listopad 2016

Voda je k životu nezbytně důležitá a kromě běžně dostupné kohoutkové a balené vody, se na trhu objevuje i nový typ – zásaditá voda. Tento typ je prodáván jako méně kyselá alternativa běžné vody, která by měla mít řadu přínosů pro naše zdraví. Zaslouží si ale zásaditá voda pozornosti, které se jí dostává?

banner

Zastánci tvrdí, že dokáže například zklidnit pálení žáhy, pomáhá snížit množství tělesného tuku, podporuje zdravé kosti a obecně neutralizuje kyseliny v krevním řečišti. V tomto článku se proto dozvíte vše, co potřebujete o zásadité vodě vědět, včetně vědecky podložených faktů o jejích účincích.

Co je vlastně zásaditá voda?

Jednoduše řečeno, zásaditá voda má o něco vyšší pH než kohoutková voda. Pro připomenutí, pH měří kyselost na stupnici od 0 do 14, kdy 0 znamená, že je roztok zcela kyselý a 14 naopak zcela zásaditý. Kohoutková voda má běžně pH neutrální – kolem 7. Zásaditá voda má pH větší než 7. Někteří výrobci uvádějí pH 8, 9 i vyšší.

Protože je tedy voda za běžných podmínek pH neutrální, je potřeba její pH upravit. Existují dva hlavní způsoby, jak vyrobit zásaditou vodu:

Ionizace/elektrolýza: Ionizátory vody zpracovávají kohoutkovou vodu tak, že rozdělí sloučeninu H2O, čili vodu, na molekuly vodíku a kyslíku. Poté ionizátor odstraní určitou část molekul kyselého vodíku, čímž se zvedne pH vody.

Přidání minerálů a dalších zásaditých příměsí: Minerální voda, která z nerostů a hornin přijímá minerály, jako jsou draslík a vápník, může být přirozeně zásaditá. Kromě toho lze však do vody přidat zásadité příměsi, jako například bikarbonát.

Sečteno a podtrženo: Zásaditá voda je voda s pH 7 a více. Lze ji vyrobit přidáním elektrolytů nebo zpracováním v ionizátoru vody.

Záleží vůbec na pH vody?

Možná se ptáte, zda na pH vody vůbec záleží. Abychom vám mohli poskytnout uspokojivou odpověď, je potřeba si nejprve říci, jak strava ovlivňuje úroveň pH v našem těle. Někteří lidé tvrdí, že určité potraviny, jako jsou maso, rafinované obiloviny, cukr a alkohol, snižují pH v těle, zatímco ovoce a zelenina bohaté na draslík pH v těle zvyšují.

Toto tvrzení je z části pravdivé. Při metabolismu živin vznikají různé vedlejší produkty, které jsou buď kyselé, nebo zásadité. Pokud například tělo metabolizuje bílkoviny, vytváří kyselinu sírovou, která bývá označována jako netěkavá kyselina. Při metabolismu draslíku naopak tělo vytváří bikarbonát, což je zásaditá sloučenina (1).

Na první pohled se tedy zdá, že výše uvedené tvrzení je pravdivé. Avšak ve skutečnosti to není tak jednoduché. Tyto vedlejší produkty metabolismu totiž nemusí nutně mít na pH v těle dlouhodobý účinek. Z části je to zapříčiněno tím, že různé části těla mají různé hodnoty pH:

Krev: pH normální, zdravé krve je mírně zásadité, mezi 7,38 a 7,42 (2).

Žaludek: Je nejkyselejší část těla. Hodnota pH v žaludku se pohybuje mezi 1,35 a 3,5. Kyseliny jsou totiž nutné pro trávení (3).

Moč: pH moči se může výrazně měnit, hodnoty se pohybují mezi 4,6 až 8 (3).

Pokud se bavíme o vlivu stravy na pH v těle, většinou máme na mysli pH krve. Jenže tělo pečlivě reguluje pH krve skrz funkce ledvin a plic. Pokud se v krvi nachází mnoho kyseliny, zbavuje se jí tělo dýcháním a močením (3). Strava tedy může ovlivnit hodnotu pH v krvi, ale pouze dočasně. Podle vědců nejsou tyto změny trvalé.

Sečteno a podtrženo: Některé potraviny, zvláště bílkoviny, mohou mít za následek zvýšenou tvorbu kyselin v těle. Náš organismus má však řadu mechanismů, které udržují hladinu pH v krvi v úzkém, zdravém rozmezí.

Zdravotní výhody – pravda nebo lež?

chlap pije vodu na plazi

O zásadité vodě se tvrdí, že má pro organismus několik zdravotních výhod. Níže uvádíme některé z nich, podložené vědeckými poznatky:

Hydratuje více než obyčejná voda

Malé studie z roku 2010 se účastnilo 38 mladých a zdravých dospělých lidí, kteří po čtyři týdny pili buď zásaditou vodu s pH 10 nebo obyčejnou vodu. Vědci zjistili, že účastníci, kteří pili zásaditou vodu, měli zásaditější krev a moč a byli více hydratovaní než ti, kteří pili obyčejnou vodu (4). Ačkoliv se jedná o slibné zjištění, byla tato studie velmi malá, a je proto nutné provést další výzkum, který by prokázal, zda je zásaditá voda opravdu více hydratující.

Snižuje riziko zlomenin a osteoporózy

Toto tvrzení se zakládá na předpokladu, že nízké tělesné pH může časem oslabit kosti tím, že z nich odvádí vápník (5). V této oblasti bylo provedeno poměrně dost studií, avšak s rozdílnými výsledky. Některé studie tvrdí, že zásaditá voda může byt pro zdraví kostí užitečná (6, 7, 8).

Studie z roku 2010 zjistila vyšší hustotu kostí u žen starších 75 let, jejichž strava obsahovala méně kyselých potravin a více draslíku (9). Tato studie však zkoumala vyváženost pH v celkové stravě účastníků, ne konzumaci zásadité vody, ale poukazuje to na možnou výhodu pro lidi se zvýšeným rizikem vzniku osteoporózy.

Další studie zkoumala čtyři týdny 30 žen s podobnými stravovacími návyky, které však pily buď zásaditou minerální vodu bohatou na bikarbonáty, nebo obyčejnou vodu. U těch, které pily zásaditou vodu, bylo zjištěno méně ukazatelů indikujících úbytek kostí, než u druhé skupiny (10).

Přestože tyto menší studie ukázaly, že by zásaditá voda mohla pomoci chránit před osteoporózou, jedna rozsáhlejší studie došla k jinému závěru. Vědci zkoumali údaje 6 800 lidí a nenalezli žádnou významnou spojitost mezi kyselostí moči a zlomeninami či hustotou kostí. Podle této studie kyselost moči, která mohla být eventuálně snížena zásaditou vodou, nepředvídala riziko osteoporózy (11).

Krotí pálení žáhy

Pokud vás často pálí žáha, mohla by vám zásaditá voda pomoci. Vědci testovali zásaditou vodu s pH 8,8 a zjistili, že deaktivuje pepsin, trávicí enzym, který je jednou z hlavních příčin gastroezofageálního refluxu (12). Pití zásadité vody by tedy mohlo mít stejný účinek jako antacid.

Pomáhá zbavit se tělesného tuku

Podle této teorie využívá tělo tukové buňky jako obranu před kyselinou. Pitím zásadité vody, by tak tělo tyto buňky již nadále nepotřebovalo a zbavovalo by se jich. Teorie je to možná přesvědčivá, ale je tu pouze jedna studie, která by ji alespoň zčásti podporovala.

Tato studie byla provedena u myší, kterým byla podávána strava bohatá na tuky. První skupina pak pila zásaditou vodu a druhá vodu z kohoutku. U první skupiny byl poté zjištěn výrazně nižší nárůst tělesné hmotnosti, než u skupiny, které byla podávána kohoutková voda (13).

I když je však zajímavé sledovat tento účinek zásadité vody u myší, bude potřeba provést ještě řadu výzkumů, než se prokáže, zda by mohla pomoci s hubnutím i u lidí.

Sečteno a podtrženo: Existuje několik studií, které se zabývaly zdravotními výhodami pití zásadité vody. V současné době se zdá, že nejprokazatelnější zdravotní výhodou je její schopnost zklidnit pálení žáhy.

Má zásaditá voda nějaké nežádoucí účinky?

Zásaditá voda je obecně považována za bezpečnou pro konzumaci. Hlavní nevýhodou je ale její vysoká cena. Rovněž by nejspíš nebylo moudré pít výhradně zásaditou vodu. Pokud byste ji totiž pili celý den, mohlo by vysoké pH neutralizovat účinky žaludečních šťáv, což by mohlo vést k zažívacím potížím, podobně jako kdybyste celý den užívali antacid.

Sečteno a podtrženo: U většiny lidí nemá pití zásadité vody žádné nežádoucí účinky. Neměli byste však pít pouze tuto vodu.

Kde sehnat zásaditou vodu?

Na trhu existuje několik výrobců zásadité vody. Lze ji ovšem vyrobit i doma. Nejjednodušší je smíchat obyčejnou vodu s jedlou sodou. Již půl čajové lžičky přibližně na 4 litry vody dokáže zvýšit její pH.

Někteří lidé dokonce tvrdí, že i voda s citronem se po vypití stane v těle alkalickou. Citronáda je však jednoznačně kyselá, ne zásaditá.

Dalším způsobem je použití ionizátoru, avšak skeptikové tvrdí, že tyto přístroje ve skutečnosti nefungují.

Závěr

Pití vody je obecně pro organismus zdravé. Pokud chcete vyzkoušet zásaditou vodu, nejjednodušší způsob je smíchat kohoutkovou vodu s jedlou sodou. Neexistuje však dostatek vědecky podložených důkazů, že by pití zásadité vody mělo významné zdravotní výhody.

zdrojový článek: www.authoritynutrition.com

překlad: Siw


banner
nehodnoceno

Předchozí související články

19. listopad 2016 - Pokud jde o optimální denní příjem tekutin, uvádějí různé zdroje a studie různá čísla. V průměru se však hovoří přibližně o dvou litrech denně. Je však třeba říci, že zde hraje roli mnoho faktorů, které toto množství ovlivňují.
1. listopad 2016 - Minule jsme si představili takzvaný „sval duše“ – velký sval bederní (musculus psoas major), který stabilizuje celý střed těla, pomáhá udržovat tělo vzpřímené a plní důležitou roli při každodenním pohybu. Kromě toho jsme se ale také dozvěděli, že tento sval dokáže významným způsobem ovlivnit naši psychiku. Zdravý psoas pozitivně ovlivňuje naši nála...
27. říjen 2016 - Všechno začíná od podlahy. Může se zdát, že naše chodidla k našemu zdraví nijak výrazně nepřispívají. Ve skutečnosti však jde o část těla, která na vnějšku odvádí nejtvrdší práci. Udržují nás v pohybu a pokud se o ně dobře staráme, mohou naše chodidla předejít bolesti zad, kolen a kyčlí. V dalších odstavcích vysvětlíme 5 cvičení, která posílí va...
23. říjen 2016 - Vždy, když se lidé baví o nezdravých, průmyslově zpracovaných potravinách, představí si jednu barvu: bílou. A často má tato nezdravá, bílá potravina zdravý, hnědý protějšek: bílý cukr a hnědý cukr, bílá mouka a celozrnná mouka atd. A přestože ve většině případů může být pravdou, že bílá verze potraviny není tak zdravá jako její hnědá varianta, vypa...
17. říjen 2016 - Naše těla, zevnitř i navenek, jsou úžasné stroje, jejichž správné fungování závisí na řadě faktorů, jako jsou jídelníček, denní návyky a celkový způsob života. A navíc jsou schopna nám vyslat signály, abychom věděli, v jakém stavu se nacházejí. Níže uvádíme pět zásadních signálů, které můžete zkontrolovat doma a které vám mohou zachránit život.
16. říjen 2016 - Věděly jste, že během menstruace o vás vaše tělo prozrazuje mnohem více, než jen zda jste těhotná či nikoliv? Jde především o barvu krve, která odhalí možné potíže.
13. říjen 2016 - Podle nejnovějších statistik trpí v České republice každý čtvrtý vysokým krevním tlakem. Odborníci říkají, že hypertenze zvyšuje riziko srdečních chorob, arterosklerózy, mrtvice a selhání ledvin. Úprava tohoto stavu je proto zásadní nejen proto, abychom se cítili dobře, ale také kvůli celkovému zdraví a prevenci život ohrožujících onemocnění.
8. říjen 2016 - Není pochyb, že při stravování se vyplatí zvolit přírodní a organické potraviny. To samé lze říci i dalších produktech, které přicházejí do kontaktu s vaším tělem. Konkrétně o produktech pro péči o pokožku. Zamyslete se nad tím, kolik produktů přijde denně do styku s vaší kůží. Oděvy, hydratační přípravky, čisticí pleťové krémy, parfémy, upravená v...
22. září 2016 - Zpracované potraviny, obzvláště ty z fastfoodů nám mohou poškodit tělo a vnitřní orgány. Nejvíce trpí játra. Proto je pro každého nezbytná detoxikace. Tento proces zlepší funkci našich jater. V případě, že naše játra nefungují správně, ovlivní to i naše další orgány což může vést k mnoha poruchám a nemocem.
11. září 2016 - Ve svých kuchařských kurzech často učím, jak využít pastu miso nebo ji doporučuji jako součást léčebných diet. Miso nepatří k základu běžného stravování a často zjišťuji, že lidé se zdráhají koupit si její skleničku, který by pak stejně skončil na věky zasunutý vzadu v ledničce. Když vás k jeho využití nedonutí léčebná dieta, může chvíli trvat, než...
6. září 2016 - Světlá nebo tmavá, vyráběná přirozeně nebo s pomocí chemie? Jelikož si často pokládáme tyto otázky, sestavili jsme návod, jak se v nich vyznat a kterou sojovou omáčku koupit.
12. srpen 2016 - Jóga zlepšuje ohebnost a snižuje stres, ale toto cvičení dokáže víc, než jen pomoci nalézt vnitřní mír a zkroutit vaše tělo do podivných tvarů. Tyto skryté výhody vám pomohou v kuchyni, kanceláři i ložnici – a dají vám pět nových důvodů předvést své dovednosti v józe (a navíc doporučené pozice pro každou z nich).
10. srpen 2016 - Ne každý se snaží zhubnout, ale mnoho lidí chce nejspíš jíst zdravěji. Výraz „jíst zdravěji“ může mít mnoho významů – jíst více čerstvých a méně průmyslově zpracovaných potravin, upřednostňovat místní potraviny před dováženými nebo častěji vařit vlastní jídla doma. Občas může být při nákupu obtížné správně si vybrat mezi tím co je zdravé a tím c...
5. srpen 2016 - Je dobře známo, že kyselina listová pomáhá chránit před vrozenými vadami, neprospívá však pouze těhotným ženám. Kyselina listová, také známá jako folát nebo vitamin B9, má mnoho přínosů pro zdraví žen a mužů každého věku. Kyselina listová se vyskytuje v potravinách, jako jsou listová zelenina, těstoviny, fazole atd. Podle stránky Men’s Fitness pomá...
2. červenec 2016 - Správné jídlo nás chrání před onemocněním a pokud přece jen onemocníme, pomáhá nám se zotavit. Přinášíme vám návod, jak si vybudovat silný imunitní systém a jak pomoci svému tělu v boji proti různým chorobám.
1. červenec 2016 - Věděli jste, že až 90% lidí má zdravotní problémy v důsledku nakažení parazity a nemusí o tom ani vědět? Příčinou nákazy jsou bohužel naše každodenní zvyklosti. Pochopením symptomů a jak je řešit nám doslova může zachránit život. Mnoho těchto 'neviditelných' útočníků totiž způsobuje nepříjemné zdravotní potíže, které mohou vyústit ve vleklé až chro...
20. červen 2016 - Je to zahanbující problém, o němž žádná žena nechce hovořit. Svědění, pálení nebo výtok „tam dole“ může mnohé z nich přivádět k agónii – některé se však příliš stydí, než aby vyhledaly pomoc.
13. červen 2016 - Od jejich uvedení na trh v roce 2002 se prodalo více než 300 milionů párů kroksů. Lékaři však tvrdí, že jejich nošení vede k zánětu šlach, zhoršování deformací prstů u nohou, potížím s nehty, kuřím okům a mozolům. Podiatři (specialisté na péči o chodidla) říkají: „Kroksy bohužel nejsou vhodné pro každodenní nošení. Jsou vhodné pro lidi s vysokou kl...
22. květen 2016 - Naše tělo potřebuje vitamin B12 k tvorbě DNA a červených krvinek. Nachází se v potravinách zvířecího původu, jako jsou ryby, maso, vejce a mléčné produkty. Některé zdroje udávají, že tempeh obsahuje vitamin B12. Mohou se však přísní vegetariáni spolehnout na tempeh jako na jediný zdroj vitaminu B12?
21. květen 2016 - Lidem, kteří chtějí zlepšit své zdraví, je často doporučováno, aby jedli více ovoce a zeleniny. Někteří se však obávají, že by po ovoci s vysokým obsahem cukru, jako jsou banány, mohli přibrat. Tento článek zkoumá, zda po banánech ztloustnete, nebo zhubnete.
16. duben 2016 - Poruchy funkce štítné žlázy představují vážné zdravotní komplikace vyžadující časově náročný a odpovídající způsob léčby. Pokud vám byla diagnostikována porucha funkce štítné žlázy nebo na ni máte podezření, vězte, že kromě běžné léčby od lékaře existují potraviny, kterým je nutné se vyhnout, abyste si udrželi zdraví, hmotnost a energii.
7. leden 2016 - Hubnutí je ošidná záležitost. To, co jíte, má bezpochyby velký vliv na vaše zdraví a tělesnou hmotnost. Avšak každý, kdo někdy zkusil změnit svůj jídelníček, aby zhubl ví, že to není tak snadné.Většina z nás intuitivně chápe, že brokolice je zdravější než sušenky. Můžeme denně mluvit o cukru, tuku, lepku a antioxidantech, ale nic to nezmění na fakt...
5. leden 2016 - Lidé mají mnohem více zbytečných kilogramů než kdy dříve. Jídlo je pro většinu z nás nutkavou potřebou. Jíme, abychom se vyrovnali se stresem. Jsme připoutáni ke konzumaci a výběru nesprávných potravin. Jíme, abychom se cítili lépe.
2. leden 2016 - V posledních desetiletích vědci neustále zkoumali účinky kávy na fungování lidského těla. Jejich výsledky často ukázaly, že káva podporuje naše zdraví. Zpracovali jsme pro vás sedm důvodů, proč tomu tak je.
31. prosinec 2015 - Přichází čas, kdy se rodina a přátelé shromáždí, aby oslavili příchod nového roku objetím, polibky a také spoustou alkoholu. Kdo by chtěl ale začít první den nového roku nepříjemnou kocovinou? Proto jsme vytvořili ještě jeden seznam preventivních opatření, abyste do něj mohli nakročit pravou nohou a nemuseli léčit žaludeční nevolnost. Protože ja...
15. prosinec 2015 - Škornice je rod 63 druhů kvetoucích rostlin z čeledi dřišťálovitých. Čínská legenda vypráví, že tuto rostlinu snědly kozy. Pastevec pak sledoval chování zvířat a pochopil, že rostlina má určité afrodiziakální vlastnosti, což jí vysloužila přezdívku přírodní Viagra. Po mnoha stovkách let jejího užívání jsou tyto vlastnosti konečně popsány, takže zná...
2. prosinec 2015 - Kost je živá tkáň, která se nepřetržitě obnovuje a nahrazuje. Osteoporóza vzniká, když se kostní tkáň rozpadá rychleji, než se obnovuje. Kosti tak zeslábnou, čímž se zvyšuje riziko fraktury, obzvláště u kyčlí a páteře. Osteoporóza je běžnější u žen, než u mužů a obvykle souvisí s hormonálními změnami po menopauze. Ačkoliv se osteoporóza obecně pova...
18. listopad 2015 - Váš inteligenční kvocient (IQ) je měřítkem vaší myšlenkové bystrosti nebo rychlosti chápání. Průměrné IQ v Česku je 98 a zatímco experti věří, že každých deset let se zvyšuje o 3 %, vy si to své můžete zvýšit ihned. Oslovili jsme přední psychology, aby nám poskytli sedm snadných kroků ke zvýšení vašeho IQ o nějakých 17 bodů v průběhu jediného týdne...
16. listopad 2015 - Vaše mailová schránka přetéká, máte zmeškané hovory, nekonečný seznam věcí, které je třeba vyřídit a... někde mezi to všechno musíte vmáčknout cvičení a bože chraň, i život. Navzdory vynálezu čas spořících vynálezů mnoho z nás přiznává, že jsme v mírném nebo velkém stresu. Když vám však stres začne přerůstat přes hlavu a den není dost dlouhý na to,...
12. listopad 2015 - Ne každý pravidelný konzument mléka jej dokáže strávit a naopak lidé, kteří si myslí, že mají laktózovou intoleranci, ji vůbec nemusejí mít. Schopnost strávit laktózu, hlavní mléčný cukr, je závislá na enzymu laktáze. Všechna mláďata savců tento enzym vytvářejí, obvykle však po ukončení kojení dochází k jeho deaktivaci. U lidí, kteří tento enzym po...
31. říjen 2015 - Stejně jak se dají naklíčit chia semínka, což je jeden z mnoha faktorů, jak rozeznat kvalitní od podřadných (další znaky najdete v článku Co je třeba sledovat při nákupu chia semínek), můžete rovněž takto nutričně zlepšit i quinou. Tedy nejoblíbenější superpotravinu na světě.
30. říjen 2015 - Chia semínka, která původně sloužila dávné aztécké kultuře jako potrava, jsou ceněna pro svůj vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselin a dalších výživných látek. Mnoho pěstitelů však nechává chia semínka naklíčit do velikosti asi 1,3 centimetrů, protože to zásadně mění jejich nutriční charakteristiky. Naklíčená chia semínka mají v porovnání s nena...
27. říjen 2015 - Nová studie, kterou provedli norští výzkumníci, zjistila, že užívání psychedelických drog nemá žádnou spojitost s psychickými zdravotními problémy a stejně tak nesouvisí se sebevražedným chováním.
banner
Zasílání novinek
Aktuální video
Anketa
banner

Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Kočky chrání před negativní energiíTajný recept kardiologů proti všem nemocemBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteMaca umí upravit hormonální nerovnováhuÚžasné město bez politiků, náboženství a penězPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Proč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekKokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyCizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Naklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Vyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Quinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůJežíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Úzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemBylinný zázrak má jméno kotvičníkJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskRecept na prastarý domácí sirup proti kašliBrečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Vilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatZázvor je 10000x silnější než chemoterapie
banner

Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.
CHIA 1 kg za 50 Kč v balíčku s MACA 250 g

CHIA semínka 1 kg za 129 Kč

QUINOA bílá 1 kg za 133 Kč

GOJI 1 kg za 333 Kč

MACA prášek 250g za 299 Kč

CAMU CAMU 100g 12% vitaminu C za 229 Kč

OSTROPESTŘECOVÝ OLEJ 500ml za 199 Kč