V létě je určitě základem zelenina a ovoce, pokud možno přímo ze stromu. foto: Pixabay
banner

Co jíst, abychom měli silnější imunitní systém

2. červenec 2016

Správné jídlo nás chrání před onemocněním a pokud přece jen onemocníme, pomáhá nám se zotavit. Přinášíme vám návod, jak si vybudovat silný imunitní systém a jak pomoci svému tělu v boji proti různým chorobám.

Kýchli jste v metru. Zakašlali v kavárně. Vaši kolegové chodí do práce, přestože by se měli zůstat léčit doma. A vaše děti nosí domů nemoci, o nichž jste zatím ani neslyšeli. Jak sakra máte zůstat zdraví?

Můžete si říkat, že sezónním nemocem se nevyhnete. A občas vás skutečně skolí. Ale máte více síly, než si myslíte.

Náš imunitní systém je úžasná věc. Bakterie v našem zažívacím traktu jsou ve skutečnosti silnou armádou ochotnou za nás bojovat, ale jen pokud ji správně krmíme. A pokud onemocníme, určité druhy jídla nám mohou pomoci zotavit se rychleji. To, co jíme dnes, může rozhodnout o tom, zda zítra onemocníme, nebo ne.

Jezte tyto potraviny a zůstanete zdraví:

 • citrusové plody
 • kvašenou zeleninu
 • česnek
 • chia semínka
 • fazole
 • miso

Imunitní systém je vaše nejlepší linie obrany

Tak jo, bando, je čas nasadit brnění a upevnit naši obranu. (A nemluvím teď jen o šálách a zimnících, ačkoliv ty je také dobré mít po ruce.) Abychom zůstali zdraví, energičtí a vyhnuli se nemocem, musíme posilovat svůj imunitní systém.

Imunitní systém pracuje následujícím způsobem: Bitva našeho těla za imunitu začíná už v ústech. Určitě nevíte, že naše sliny obsahují účinné antimikrobiální látky jako jsou lysozymy, alpha-amyláza a laktoferin.

Jakékoliv choroboplodné zárodky, kterým se podaří překonat tuto ochranu, musejí čelit kyselině chlorovodíkové v našem žaludku.

Pokud přežijí i tu, narazí na proteiny a chemické složky v našem zažívacím traktu, které tyto škodlivé bakterie rozloží.

Nakonec nastoupí do služby naše osobní populace prospěšných bakterií. Brání škodlivým bakteriím vstoupit do našeho krevního řečiště nebo zakořenit v našem tenkém nebo či tlustém střevě. Tyto prospěšné bakterie se nazývají probiotika. Považujte je za armádu proti nemocem.

Krmte svou bakteriální armádu

Zažívací trakt představuje přes 70 procent imunitního systému. Je domovem našich prospěšných střevních bakterií, které svádějí boj s mnoha neřády.

Pokud pro vás mají správně pracovat, musíte je krmit. Tyto bakterie si rády pochutnají na nezpracované stravě plné živin a vlákniny. A co zpracované potraviny, tuky a cukry? Na těch moc ne. Proto je vyvážená nezpracovaná strava vaším nejlepším pojištěním proti všem druhům virů a infekcí.

Jinými slovy, pokud je váš jídelníček mizerný, budete častěji a déle nemocní. Nezdravé jídlo v průběhu nemoci vám jen přitíží. Oproti tomu správná výživa umožňuje vašemu tělu zasadit útočníkům pořádnou ránu.

Prebiotika a probiotika

Chcete bojeschopné družstvo zdravých bakterií? Zde je návod, jak své vojáky dobře nakrmit:

Prebiotika (potrava pro bakterie) pomáhá živit naše mikrobiální přátele. Prebiotika jsou v podstatě druh polostravitelné vlákniny. Denně byste měli sníst dvě až tři porce jídel bohatých na prebiotika (nebo i víc, pokud nejste zdraví a potřebujete od své střevní flóry ještě větší podporu).

Některé z nejlepších zdrojů prebiotik z nezpracované potravy

 • Zelenina: chřest, česnek, artyčoky, pórek a cibule
 • Sacharidy: ječmen, fazole, oves, quinoa, žito, pšenice, brambory a sladké brambory
 • Ovoce: Jablka, banány, bobulové plody, citrusové plody, kiwi
 • Tuky: Lněná a chia semínka

Můžete také brát prebiotické doplňky stravy. Pamatujte však, že doplňky jsou přesně tím, co o nich říká jejich název – doplňkem skutečné stravy, kterou konzumujete, ne její náhražkou.

Probiotika (samotné bakterie) nám pomáhají zůstat zdraví a rychleji se zotavit, pokud už onemocníme.

Jestliže jste zdraví, zaměřte se na jednu až dvě porce jídla bohatého na probiotika denně (nebo i více, když chcete předcházet zdravotním potížím nebo je zmírnit)

Některé z nejlepších zdrojů probiotik z nezpracované potravy:

 • Mléčné výrobky: jogurt, sýr a kefír s živými a aktivními kulturami
 • Kvašená zelenina: kvašáky, kysané zelí, kimči
 • Fermentovaná sója: miso, tempeh
 • Ostatní: sojová omáčka, víno, kombucha

Chcete-li svým střevním bakteriím vyjít hodně vstříc, můžete brát i probiotické potravinové doplňky. Takový krok však nejdříve zkonzultujte se svým lékařem. Konzumace velkého množství prebiotik a probiotik vám pomůže v boji proti virovým a bakteriálním infekcím. Ani ten nejzdravější jídelníček vás však neochrání před všemi útočníky. Někdy zkrátka onemocníme.

Jak se uzdravit

Milionkrát jsme slyšeli, že rýma se nedá léčit. Existuje však aspoň cesta, jak urychlit uzdravení, když už onemocníme? Kupodivu ano. Některá jídla vám mohou pomoci zbavit se rýmy rychleji.

 • česnek: Působí jako antibiotikum a mírní průběh nachlazení a dalších infekcí
 • kuřecí polévka: Ano, kuřecí polévka opravdu funguje. Poskytuje tekutiny a elektrolyty a může mít protizánětlivé vlastnosti, které mírní projevy nachlazení. Měli byste si však uvařit skutečnou kuřecí polévku, ta z plechovky nestačí
 • zelený čaj: zvyšuje produkci antitělísek B lymfocytů a pomáhá nám tak zbavit se útočících patogenů
 • bezinky: Mají antivirové vlastnosti a jsou napěchované rostlinnými živinami. Bezinkový extrakt může snížit trvání nachlazení a dalších infekcí dýchacích cest

A co rčení „Rýmu nakrm, horečku vyhladověj“?

Opravdu bychom při horečce měli držet půst? Ačkoliv toto staré rčení může být zčásti pravdivé, naše těla jsou komplikovaná.

Věda nám zatím neposkytla rozhodné odpovědi platné ve všech případech. Poslouchejte své tělo – to je vše, co musíte vědět.

Naše vlastní chutě nám nejspíš dají nejzřetelněji najevo, co jíst a co nejíst, když jsme nemocní.

Jen hrstka z nás by asi měla chuť na jídlo, když má chřipku nebo gastroenteritidu. Je to proto, že chřipkové viry a bakteriální infekce vytvářejí zánět, který vede k potlačení chuti na jídlo.

Pokud vám tedy tělo říká, abyste nejedli, měli byste nejspíš poslechnout.

Co jíte nejčastěji?

Je skvělé myslet na prospěšnost určitých potravin, ale pokud chcete svůj imunitní systém opravdu nabudit, přemýšlejte o tom, jak jíte nejčastěji. Například:

 • Kolik toho sníte? Neustálé přejídání nebo nedostatečný přísun potravy může narušovat odpověď imunitního systému na útoky
 • Jak vypadá váš příjem tuků? Přemíra tuků (obzvláště těch nasycených a omega 6 nasycených) může škodit našim střevům a narušovat náš imunitní systém. Oproti tomu přiměřený příjem prospěšných tuků jako ořechy, olivový olej nebo avokádo mohou představovat dobrý zdroj vitamínu E, který může pomoci snížit riziko onemocnění chřipkou a respiračními infekcemi na minimum
 • Máte návyk na cukr? Přidaný cukr a jídelníček s vysokým glykemickým indexem může snížit funkčnost bílých krvinek, posílit zánět a poškodit imunitní systém jako celek
 • Přijímáte dostatek proteinů? Nedostatek proteinů, železa a zinku může imunitu celkově oslabit. Obecně by každé jídlo pro ženy mělo obsahovat porci proteinů velkou jako dlaň a pro muže velkou jako dvě dlaně
 • Jíte pestře? Abyste svému imunitnímu systému dopřáli všechny minerály a vitamíny, které potřebuje, musíte jíst dostatek ovoce a zeleniny. Jedná se o zinek, želeno, hořčík, mangan, selen, měď, kyselinu listovou a vitamíny A, C, D, E, B6 a B12. Takže, chlapci a děvčata, dělejte, co vám říká máma a jezte zeleninku

Pamatujte: Zdravý a vyvážený jídelníček, který podpoří váš imunitní systém je nejlepší způsob, jak se vyhnout onemocnění.

zdroj: www.livestrong.com

překlad: ScoreV

banner
nehodnoceno

Předchozí související články

1. červenec 2016 - Věděli jste, že až 90% lidí má zdravotní problémy v důsledku nakažení parazity a nemusí o tom ani vědět? Příčinou nákazy jsou bohužel naše každodenní zvyklosti. Pochopením symptomů a jak je řešit nám doslova může zachránit život. Mnoho těchto 'neviditelných' útočníků totiž způsobuje nepříjemné zdravotní potíže, které mohou vyústit ve vleklé až chro...
20. červen 2016 - Je to zahanbující problém, o němž žádná žena nechce hovořit. Svědění, pálení nebo výtok „tam dole“ může mnohé z nich přivádět k agónii – některé se však příliš stydí, než aby vyhledaly pomoc.
13. červen 2016 - Od jejich uvedení na trh v roce 2002 se prodalo více než 300 milionů párů kroksů. Lékaři však tvrdí, že jejich nošení vede k zánětu šlach, zhoršování deformací prstů u nohou, potížím s nehty, kuřím okům a mozolům. Podiatři (specialisté na péči o chodidla) říkají: „Kroksy bohužel nejsou vhodné pro každodenní nošení. Jsou vhodné pro lidi s vysokou kl...
22. květen 2016 - Naše tělo potřebuje vitamin B12 k tvorbě DNA a červených krvinek. Nachází se v potravinách zvířecího původu, jako jsou ryby, maso, vejce a mléčné produkty. Některé zdroje udávají, že tempeh obsahuje vitamin B12. Mohou se však přísní vegetariáni spolehnout na tempeh jako na jediný zdroj vitaminu B12?
21. květen 2016 - Lidem, kteří chtějí zlepšit své zdraví, je často doporučováno, aby jedli více ovoce a zeleniny. Někteří se však obávají, že by po ovoci s vysokým obsahem cukru, jako jsou banány, mohli přibrat. Tento článek zkoumá, zda po banánech ztloustnete, nebo zhubnete.
16. duben 2016 - Poruchy funkce štítné žlázy představují vážné zdravotní komplikace vyžadující časově náročný a odpovídající způsob léčby. Pokud vám byla diagnostikována porucha funkce štítné žlázy nebo na ni máte podezření, vězte, že kromě běžné léčby od lékaře existují potraviny, kterým je nutné se vyhnout, abyste si udrželi zdraví, hmotnost a energii.
7. leden 2016 - Hubnutí je ošidná záležitost. To, co jíte, má bezpochyby velký vliv na vaše zdraví a tělesnou hmotnost. Avšak každý, kdo někdy zkusil změnit svůj jídelníček, aby zhubl ví, že to není tak snadné.Většina z nás intuitivně chápe, že brokolice je zdravější než sušenky. Můžeme denně mluvit o cukru, tuku, lepku a antioxidantech, ale nic to nezmění na fakt...
5. leden 2016 - Lidé mají mnohem více zbytečných kilogramů než kdy dříve. Jídlo je pro většinu z nás nutkavou potřebou. Jíme, abychom se vyrovnali se stresem. Jsme připoutáni ke konzumaci a výběru nesprávných potravin. Jíme, abychom se cítili lépe.
2. leden 2016 - V posledních desetiletích vědci neustále zkoumali účinky kávy na fungování lidského těla. Jejich výsledky často ukázaly, že káva podporuje naše zdraví. Zpracovali jsme pro vás sedm důvodů, proč tomu tak je.
31. prosinec 2015 - Přichází čas, kdy se rodina a přátelé shromáždí, aby oslavili příchod nového roku objetím, polibky a také spoustou alkoholu. Kdo by chtěl ale začít první den nového roku nepříjemnou kocovinou? Proto jsme vytvořili ještě jeden seznam preventivních opatření, abyste do něj mohli nakročit pravou nohou a nemuseli léčit žaludeční nevolnost. Protože ja...
15. prosinec 2015 - Škornice je rod 63 druhů kvetoucích rostlin z čeledi dřišťálovitých. Čínská legenda vypráví, že tuto rostlinu snědly kozy. Pastevec pak sledoval chování zvířat a pochopil, že rostlina má určité afrodiziakální vlastnosti, což jí vysloužila přezdívku přírodní Viagra. Po mnoha stovkách let jejího užívání jsou tyto vlastnosti konečně popsány, takže zná...
2. prosinec 2015 - Kost je živá tkáň, která se nepřetržitě obnovuje a nahrazuje. Osteoporóza vzniká, když se kostní tkáň rozpadá rychleji, než se obnovuje. Kosti tak zeslábnou, čímž se zvyšuje riziko fraktury, obzvláště u kyčlí a páteře. Osteoporóza je běžnější u žen, než u mužů a obvykle souvisí s hormonálními změnami po menopauze. Ačkoliv se osteoporóza obecně pova...
18. listopad 2015 - Váš inteligenční kvocient (IQ) je měřítkem vaší myšlenkové bystrosti nebo rychlosti chápání. Průměrné IQ v Česku je 98 a zatímco experti věří, že každých deset let se zvyšuje o 3 %, vy si to své můžete zvýšit ihned. Oslovili jsme přední psychology, aby nám poskytli sedm snadných kroků ke zvýšení vašeho IQ o nějakých 17 bodů v průběhu jediného týdne...
16. listopad 2015 - Vaše mailová schránka přetéká, máte zmeškané hovory, nekonečný seznam věcí, které je třeba vyřídit a... někde mezi to všechno musíte vmáčknout cvičení a bože chraň, i život. Navzdory vynálezu čas spořících vynálezů mnoho z nás přiznává, že jsme v mírném nebo velkém stresu. Když vám však stres začne přerůstat přes hlavu a den není dost dlouhý na to,...
12. listopad 2015 - Ne každý pravidelný konzument mléka jej dokáže strávit a naopak lidé, kteří si myslí, že mají laktózovou intoleranci, ji vůbec nemusejí mít. Schopnost strávit laktózu, hlavní mléčný cukr, je závislá na enzymu laktáze. Všechna mláďata savců tento enzym vytvářejí, obvykle však po ukončení kojení dochází k jeho deaktivaci. U lidí, kteří tento enzym po...
31. říjen 2015 - Stejně jak se dají naklíčit chia semínka, což je jeden z mnoha faktorů, jak rozeznat kvalitní od podřadných (další znaky najdete v článku Co je třeba sledovat při nákupu chia semínek), můžete rovněž takto nutričně zlepšit i quinou. Tedy nejoblíbenější superpotravinu na světě.
30. říjen 2015 - Chia semínka, která původně sloužila dávné aztécké kultuře jako potrava, jsou ceněna pro svůj vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselin a dalších výživných látek. Mnoho pěstitelů však nechává chia semínka naklíčit do velikosti asi 1,3 centimetrů, protože to zásadně mění jejich nutriční charakteristiky. Naklíčená chia semínka mají v porovnání s nena...
27. říjen 2015 - Nová studie, kterou provedli norští výzkumníci, zjistila, že užívání psychedelických drog nemá žádnou spojitost s psychickými zdravotními problémy a stejně tak nesouvisí se sebevražedným chováním.
26. říjen 2015 - Spolu s očistou krve pomáhá hřebíčkový olej kontrolovat hladinu krevních cukrů a je tak velmi prospěšný pacientům s cukrovkou. Studie ukázaly, že reakční mechanismy inzulinu a glukózy po jídle jsou díky přítomnosti hřebíčkového oleje v organismu lépe regulovány. Je to primárně díky koncentraci fenolů v hřebíčkovém oleji, která je mezi rostlinami po...
25. říjen 2015 - Hřebíčkový olej výborně tlumí migrény. Stačí jej smíchat se solí a přiložit na čelo. Bude příjemně chladit a uleví od bolestí. Hřebíčkový olej obsahuje mnoho flavonoidů, což jsou protizánětlivé látky. Při lokální aplikaci na spánky nebo krk zmírňují jeho protizánětlivé účinky zánět nebo tlak, které často bolesti hlavy doprovázejí. Ze stejného důvod...
24. říjen 2015 - Hřebíčkový olej je unikátní díky svým antimikrobiálním, protiplísňovým, antiseptickým, antivirovým, afrodiziakálním a stimulačním vlastnostem. Používá se k léčbě mnoha zdravotních potíží, například na bolest zubů, zažívací potíže, kašel, astma, bolesti hlavy, stres a detoxikaci krve. Jeho nejdůležitější a nejčastější využití je v dentální péči. Hře...
13. říjen 2015 - Důvody, proč nám nějaké jídlo nechutná, mohou být různé. V každém případě se však vyplatí svou chuť nepřemáhat. Pokud nám určitá potravina nechutná nikdy, je to známkou toho, že pro nás asi není vhodná. Naše schopnost trávit některé potraviny lépe a jiné hůře je nám dána geneticky a v průběhu života se dále mění. Může se stát, že k trávení určité p...
11. říjen 2015 - Jezte jak syrovou, tak i vařenou zeleninu. Mnoho studií tvrdí, že syrová zelenina je proti rakovině účinnější. Avšak vždy to neplatí u potravin s vysokým obsahem beta karotenu. Mírné zahřátí mění formu beta karotenu, takže ten se snadněji vstřebává. Proto z lehce vařené zeleniny pravděpodobně získáte více beta karotenu než ze zeleniny syrové, tvrdí...
10. říjen 2015 - Někdy se tomu říká kyselé zažívání, kyselý žaludek, dávení se nebo "kyselý zpětný chod". Ale nejlépe to známe jako pálení žáhy - onen ohnivý a bolestivý pocit v hrudi, který například každý den sužuje asi deset procent lidí. Pálení žáhy je v první řadě především výsledkem "gastroezofageálního refluxu", při kterém se trávicí šťávy ze žaludku - kysel...
9. říjen 2015 - K dispozici máme mnoho druhů luštěnin. Některé z nich nám budou vyhovovat více, jiné méně. Některé mohou mít až léčivé účinky. Nejlepší je vyzkoušet všechny dostupné druhy a užívat ty, které se nám osvědčí. Protože užíváme luštěniny v malém množství obvykle dvakrát denně, volíme ty nejlépe stravitelné a pravidelně je obměňujeme. Obtížněji stravitel...
7. říjen 2015 - Tribulus Terrestris neboli také kotvičník zemní je stále ve středu pozornosti nejen sportovců díky dramatickému nárůstu svalové hmoty, kterému napomáhá. Účinnost kotvičníku vedla k jeho zákazu mezinárodními atletickými výbory, neboť i přes přírodní původ se považuje za neférovou výhodu. Stalo se tak navzdory faktu, že některé studie jeho účinnost s...
25. září 2015 - Některé předběžné výzkumy naznačují, že chia semínka by mohla pomoci lidem s cukrovkou kontrolovat krevní cukr a chránit jejich srdce. Studie na zvířatech ukázaly, že jídelníček bohatý na chia snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu a triglyceridů, zatímco zvyšuje prospěšný HDL cholesterol.
16. září 2015 - Pátrání po tom nejlepším rostlinném proteinu nemusí znamenat, že se musíte držet stále jen jednoho zdroje. Směsi veganských proteinových prášků jsou čím dál populárnější a snoubí se v nich síla kombinace mnoha rostlinných zdrojů. To vše dohromady v jednom balení a navíc bez lepku, laktózy a také bez sóji.
14. září 2015 - Dalším rostlinný protein se vyrábí z konopných semen. Obsahuje velmi málo THC - Tetrahydrocannabinolu, který je hlavní psychoaktivní látkou nacházející se především v květenství marihuany. Je tedy bezpečný a nemusíte se obávat vedlejších účinků.
12. září 2015 - Dalším z řady proteinových prášků je hráškový. Tento 100% rostlinný protein se vyrábí z klasického žlutého hrachu. Paradoxně v některých aspektech předčí první dva zmiňované, tedy syrovátkový a kaseinový. Za prvé je přirozeně bez tuku a bez cholesterolu. A za druhé hráškový protein nepochází z mléka, tudíž je ideální pro ty, kteří jsou na laktózu a...
10. září 2015 - Proteinových nápojů je dnes na trhu celá řada, což může být paradoxně často matoucí. V první řadě záleží na tom, z čeho jsou vyrobené – můžete si vybrat od syrovátky, kasein, přes sóju, hrách či rýži a až po čím dál populárnější konopí. Dalším důležitým faktorem, který má zásadní vliv na cenu výrobku, je úprava proteinu směrem k lepší stravitelnost...
9. září 2015 - Můžeme -li důvěřovat své chuti, můžeme jí vyhovět i v případech, kdy dostaneme chuť na jídlo, které obvykle nepovažujeme za vhodné. Je docela dobře možné, že naše tělo si říká o nějaký stopový prvek, který mu právě chybí. K jeho doplnění může stačit nakonec i pouhé jedno menší jídlo.
1. září 2015 - Ořechy mohou jídlo příjemně obohatit. Obsahují kvalitní nenasycené mastné kyseliny v původní přírodní formě, neznehodnocené procesem průmyslového zpracování. Olejnatá semena, například slunečnicová, dýňová, sezamová, lněná nebo konopná,jsou navíc cenná tím, že jsou zásadotvorná a obsahují mnoho minerálů a vitaminů. Užíváme je proto pravidelně v růz...
banner
Zasílání novinek
Aktuální video
Anketa
Jste ve spojení se svým vyšším Já?
29%
25%
24%
22%
Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Tajný recept kardiologů proti všem nemocemBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteMaca umí upravit hormonální nerovnováhuÚžasné město bez politiků, náboženství a penězProč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyCizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Naklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Vyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Quinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůJežíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Úzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyBylinný zázrak má jméno kotvičníkŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskRecept na prastarý domácí sirup proti kašliDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruBrečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Vilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumZázvor je 10000x silnější než chemoterapiePyramida funguje, i když vědci nevědí, pročVědci díky DNA osvětlují paranormální jevy (1)Umírající těsně před smrtí navštěvují mrtví lidéTři recepty na tři zdravé bylinkové sirupyChlorella a její prokázané zdravotní přínosyCo si různá znamení horoskopu neumí přiznat?Vodu vám zaručeně vylepší minerál šungitJak se zbavit negativních bytostí čtvrté dimenzeVatikán: jóga způsobuje posednutí démonemOregano vyčistí plíce od prachu, plísně i bakteriíEdgar Cayce: O reinkarnaci duší AtlanťanůKurkumová limonáda, ideální proti depresiSvaté zvonění v uších je darem, nikoliv prokletímWi-Fi ničí spánek, mozek, srdce a plodnostV Rusku se našel 250 milionů let starý mikročip
Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.
CHIA 1 kg za 50 Kč v balíčku s MACA 250 g

CHIA semínka 1 kg za 129 Kč

QUINOA bílá 1 kg za 133 Kč

GOJI 1 kg za 333 Kč

MACA prášek 250g za 299 Kč

CAMU CAMU 100g 12% vitaminu C za 229 Kč

OSTROPESTŘECOVÝ OLEJ 500ml za 199 Kč