Pravidelně plný stůl ovoce a zeleniny je ideálním základem pro zdravé stravování. Minimálně v létě, abychom nabrali sílu na zimní měsíce. Foto: Animal Farm

Bio či nebio? Vše je otázkou čistě naší volby

31. červenec 2013

zobrazeno 2302x

Sponzoruji svou inspiraci

Zdravé stravování s sebou zákonitě přináší otázku, odkud potraviny, které jíme, pocházejí. A stejně tak jakým procesem zpracování prošly. Pokud budeme vyžadovat naprosto přírodně čisté potraviny, budou nás zajímat takzvané Bio produkty. Tedy ekologicky nezávadné potraviny.

banner

Ty koupíte buď ve specializovaných obchodech se zdravou výživou nebo v některých větších hypermarketech s koutkem vymezeným pro racionální stravu.

Cena těchto potravin je vyšší než za běžné potraviny. Na druhou stranu si kupujete potraviny, na jejichž výrobu se nepoužily chemické konzervační látky, emulgátory ani zvýrazňovače chuti a barviva, tedy takzvaná éčka.

Bio potraviny se vyrábějí ze surovin, které se získávají na biofarmách. Toto označení se poskytuje pouze takovým zemědělcům, kteří své produkty pěstují na půdě podle přísných kritérií o nezávadnosti surovin. Například takové rajče se pěstuje bez použití chemických postřiků a jiných umělých zásahů do přírody. A zároveň chutná jako rajče, na rozdíl od běžné marketové nabídky.

Pokud nemáte peníze na biopotraviny, stále je vhodnější a mnohem zdravější navštívit například farmářské trhy anebo alespoň tržiště. Tam často dostanete minimálně za stejnou cenu dalekou vyšší kvalitu ovoce a zeleniny než v hypermarketech.

Doplňky výživy

Pokud nám strava nedává vše, co naše tělo potřebuje, jsou tady ještě doplňky výživy. Nicméně je třeba si uvědomit, že suplementy jsou průmyslově vyráběné. Tudíž bychom při jejich konzumaci měli mít vždy na paměti, že pro tělo je přirozenější přijímat je přímo ve stravě. To se týká především vitamínů a minerálních látek.

Takže navzdory prospěšnosti doplňků je nutné znát jejich hranice a některé sporné údaje o nich. Doplňky nikdy nemohou kompenzovat nedostatečnou stravu. Nemohou také neutralizovat vysoký příjem živočišných tuků, které způsobují zvýšené riziko onemocnění srdce a cév.

V poslední době se v případě doplňků výživy často hovoří o takzvaných antioxidantech, které omezují proces oxidace v organismu a tím zabraňují jeho předčasnému opotřebení a stárnutí. Mezi potravinové doplňky s vysoce antioxidačními účinky patří selen, karotenoidy, flavonoidy, některé aminokyseliny a koenzym Q10.

Například Ginkgo biloba může zlepšit mnoho příznaků spojených s věkem, zvláště těch, které jsou vyvolány sníženým průtokem krve. Jako jsou závratě, impotence a krátkodobé poruchy paměti.

nehodnoceno

Předchozí související články

26. červenec 2013 - Mnoho lidí trpí nejrůznějšími civilizačními nemocemi. Obezita, cukrovka, vysoký tlak a v nejhorším případě rakovina. Přitom zvířata ve volné přírodě žijí bez chorob. Jak je to možné? Odborníci na výživu mají jasno. Problém je v dnešním způsobu stravování, kterému chybí konzumace dostatečného množství syrové zeleniny a ovoce.
17. červenec 2013 - Bez vody by nemohl existovat život na Zemi. Než k nám ovšem voda z přehradních nádrží a vodáren dorazí, překoná několik desítek kilometrů dlouhou cestu potrubím.
5. červenec 2013 - Ve výživě člověka tvoří tuky, společně s bílkovinami a sacharidy, tři základní živiny. Tuky se nedají nahradit, protože plní řadu nezbytný procesů v organismu. Pomáhají využít vitaminy rozpustné v tucích, jsou zdrojem nepostradatelných mastných kyselin. Jak je známe v běžném životě?
21. červen 2013 - V minulém článku jsme se zastavili nad chuťovými vjemy, které nám doslova diktují naše nákupní chování, podle kterého si vybíráme a jíme potraviny. Samotný výběr potravin také souvisí s informacemi o nich. A právě ty, ve finále, mají podstatný vliv na kvalitu a složení jídelníčku.
10. červen 2013 - Dokážete si sami sobě odpovědět, co je součástí vaší každodenní stravy? Běžně se ani nepozastavujeme, co vše tělu dáváme. Přitom naše tělo je složeno z toho, co mu předložíme v podobě živin a vody.
27. květen 2013 - Hořčík má pro naše tělo důležitý význam. Má vliv na sílu svalů, zdravé kosti, stres a srdce. Ale ve skutečnosti je toho mnohem více.
24. květen 2013 - Jeden pacient měl svalové křeče. Další zase bolesti hlavy. Třetí měl nepravidelný srdeční rytmus. Jednalo se o naprosto odlišné zdravotní stavy, a přesto se našlo řešení, které pro každého mělo jednu a tu samou formu.
banner

Zasílání novinek
Aktuální video
Anketa
V magazínu Energie života byste uvítali více článků z oblasti:
19%
16%
17%
12%
13%
12%
11%
banner

Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Kočky chrání před negativní energiíBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteTajný recept kardiologů proti všem nemocemÚžasné město bez politiků, náboženství a penězMaca umí upravit hormonální nerovnováhuPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Proč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekProkázáno: Chemoterapie neléčí, ale zabíjíKokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Rh faktor negativní znamená mimozemský gen?Cizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životNaklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíJežíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciVyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Úzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyQuinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůSpirituální probouzení mezi třetí a pátou ránoDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemBylinný zázrak má jméno kotvičníkJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiZázvor je 10000x silnější než chemoterapieJak si můžeme uvolnit zablokované čakryEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Recept na prastarý domácí sirup proti kašliJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Lichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumBrečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníJak se zbavit negativních bytostí čtvrté dimenzeŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskVilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníChlorella a její prokázané zdravotní přínosyCo si různá znamení horoskopu neumí přiznat?
banner

Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.
Nakupte produkty za více než 500 Kč
a získejte dárek - životabudič MACA 100 gramů
v hodnotě 149 Kč ZDARMA.


dárkový kód: MACA100W