Luštěniny bychom měli jíst menší množství každý den a nikoliv občas, jak se říká, celý kotel. foto: Pixabay
banner

Luštěniny - výživný základ každodenní stravy

9. říjen 2015

K dispozici máme mnoho druhů luštěnin. Některé z nich nám budou vyhovovat více, jiné méně. Některé mohou mít až léčivé účinky. Nejlepší je vyzkoušet všechny dostupné druhy a užívat ty, které se nám osvědčí. Protože užíváme luštěniny v malém množství obvykle dvakrát denně, volíme ty nejlépe stravitelné a pravidelně je obměňujeme. Obtížněji stravitelné druhy připravujeme jen občas pro zpestření jídelníčku.

Týden plný slev - nakupujte za zvýhodněné ceny

produkt

  původní cena   

  nová cena  

Chia semínka (Bolívie) 1 kg sáček 225 199
Chia semínka (Bolívie) 3 kg sáček 600 555
Quinoa (Bolívie) 1 kg sáček 225 199
Ostropestřcový olej 500 ml 200 173
Lněný olej 500 ml 180 150
Acai Berry prášek sušený mrazem 100g 370 328
Maca peruánská prášek 100g 199 173
Banánové vločky 100g 110 69
Mladý ječmen Nový Zéland prášek 100g 218 178
Mladý ječmen Čína prášek 100g 130 109
Kakaové boby nepražené 100g 99 68
Camu camu prášek 100g 349 288
Chlorella tablety yaeyama japonská (400 tablet, 250mg/1tbl) 333 276
Chlorella tablety Čína (200 tablet, 500mg/1tbl) 210 173
Kokosový cukr 200g 89 69
Spirulina tablety havajská Pacifica (200 tablet, 500mg/1tbl) 350 288
Spirulina tablety Čína (200 tablet, 500mg/1tbl) 180 138
 

Luštěniny vhodné k pravidelnému užívání (lehce stravitelné)

HRÁCH
Hrách můžeme volit bud' neloupaný, nebo loupaný. Při dokonalé přípravě je dobře stravitelný i hrách neloupaný, obvykle však dáváme přednost hrachu loupanému.  Zrna loupaného hrachu jsou zbavena vnějších slupek. Nejvíce nadýmavých látek je právě v těchto slupkách, takže loupané luštěniny jsou v tomto směru lepší. Vyzkoušíme žlutý i zelený hrách a užíváme ten, který nám více chutná, nebo je střídáme.

CIZRNA (ŘÍMSKÝ HRÁCH)
Je to zvláštní druh hrachu pěstovaný v arabských zemích. Má jinou chut' než naše druhy hrachu a mimořádnou výživnou hodnotu. Abatyše Hildegarda jej považovala za nejlepší ze všech luštěnin a doporučovala jej jako vhodnou stravu pro nemocné.

ČOČKA
V našich krajích je nejběžnější hnědá čočka. Je chutná a lehce stravitelná. Připravená v různých obměnách s různým kořením může být naším pravidelným jídlem. Méně obvyklá je červená nebo žlutá čočka. Tyto druhy se dodávají jako loupané, půlené. Mohou být uvařené i během 10 - 15 minut, a posloužit tak k přípravě rychlého, a přitom kvalitního jídla, například polévky.

FAZOLE ADZUKI 
Tyto malé hnědé fazole pocházejí z Japonska. Jsou všestranně vyvážené a snadno stravitelné. Mají příjemně nahořklou chut'. Velmi rychle klíčí. Chutí, barvou i dalšími kvalitami velmi dobře doplňují rýži. Osvědčují se proto jako pravidelný doplněk k rýži. Makrobiotika je doporučuje jako podpůrnou stravu při léčení mnoha různých potíží, udává se, že posilují ledviny. 

FAZOLE MUNGO
Oblíbené jsou v Číně, kde jsou nepostradatelnou součástí mnoha tradičních jídel. Jsou pozoruhodné tím, že jejich drobná zelená zrna snadno a rychle klíčí. Často se proto využívají v naklíčené formě v podobné úpravě jako čerstvá zelenina. Naklíčené je radíme užívat jen v malém množství a vždy alespoň lehce tepelně upravené. Chceme-li i při tepelné úpravě maximálně zachovat jejich hodnotu, stačí je několik minut napařit, což stačí již k tomu, aby se ztratila jejich poněkud syrová chut' Jinak je samozřejmě možné je vařit podobně jako ostatní luštěniny.

Luštěniny vhodné k občasnému užívání 

Nejsou tak lehce  stravitelné jako předchozí druhy. V malém množství nás však nemusí nijak zatížit a mohou být příjemnou změnou. Jsou to zvláště různé druhy fazolí - malé, velké, bílé, hnědé, červené, zelené, černé. U nás jsou nejrozšířenější bílé fazole. Jsou-li připraveny trochu upraveným způsobem, mohou být také lehce stravitelné a přitom velice chutné. Stačí vyměnit asi dvakrát vodu při vaření, použít vhodné koření a mořské řasy, případně je předem nechat trochu naklíčit.

Luštěniny obtížněji stravitelné

Zde upozorňujeme zvláště na sójové boby. Sója obsahuje mnoho hodnotných živin. Současně však obsahuje látky, které brzdí trávicí proces. Tepelným zpracováním je možné je z větší části zneškodnit, musí se však vařit velmi dlouho, až několik hodin. Pozor také na sójovou mouku, při její výrobě nejsou sójové boby důkladně tepelně zpracovány, takže výsledná mouka zůstává špatně stravitelná. 

SÓJOVÉ SÝRY
Ze sóji se vyrábějí různé produkty, které jsou lépe stravitelné - například sójové sýry tofu nebo tempeh. Obsahují mnoho hodnotných bílkovin, a mohou být dobrou náhradou masa pro lidi, kteří ho vypouštějí ze svého jídelníčku. Zvláště tempeh je vysoce hodnotná a chutná potravina. Vyrábí se kvašením sójových bobů a je lehce stravitelný. Můžeme jej připravovat podobně jako maso, například opékat na tuku. Má všechny hodnoty masa, je však mnohem zdravější.

Luštěniny v malém množství každý den

Je-li člověk na pravidelnou konzumaci luštěnin zvyklý, nedělají mu obvykle žádné potíže. Pokud je však teprve do své stravy zařazuje, mohou zpočátku nadýmat. Nadýmání se můžeme vyhnout, použijeme-li stravitelnější druhy a upravíme-li způsob přípravy. Pomáhá dobré žvýkání a vhodná kombinace s ostatními složkami jídla. V každém případě je vhodné jíst luštěniny v malém množství a každý den, nikoli tedy větší množství jen občas, čehož se v našich krajích, kde luštěniny již dlouho nejsou denní součástí jídelničku, většinou dopouštíme. Právě proto získaly luštěniny pověst poněkud problematické potraviny.

Ideální doplnění obilovin

Víme, že obiloviny neobsahují rovnoměrně všechny aminokyseliny potřebné ke stavbě lidských tkání. Díky moudrosti přírody jsou ale aminokyseliny méně obsažené v obilovinách naopak dobře zastoupeny v luštěninách. Podobně i minerální látky. Jsou-li obiloviny základem našeho jídla, i malé množství luštěnin je může doplnit potřebnými bílkovinami a minerálními látkami. Opět, tělo tyto živiny využije lépe, jsou-li ve stravě obsaženy každý den, a ne jen jednou za čas, i když ve větším množství. Pravidelné používání luštěnin v malém množství je tedy výhodné nejen z důvodu stravitelnosti jídla, ale i z důvodu doplnění nutričních látek. Lidé, kteří žijí tradičně vegetariánsky, používají luštěniny v menším množství k jídlu dvakrát denně. Neméně důležité je, že i malé množství luštěnin k jídlu složenému z obilovin a zeleniny může přispět k výraznému obohacení chuti. Luštěniny mají jednak vlastní výraznou chut', jednak mohou být připraveny s rozmanitým kořením. K účelu doplnění jídla stačí dvě až tři, ale třeba i jen jedna lžíce vařených luštěnin.

banner
nehodnoceno

Předchozí související články

7. říjen 2015 - Tribulus Terrestris neboli také kotvičník zemní je stále ve středu pozornosti nejen sportovců díky dramatickému nárůstu svalové hmoty, kterému napomáhá. Účinnost kotvičníku vedla k jeho zákazu mezinárodními atletickými výbory, neboť i přes přírodní původ se považuje za neférovou výhodu. Stalo se tak navzdory faktu, že některé studie jeho účinnost s...
25. září 2015 - Některé předběžné výzkumy naznačují, že chia semínka by mohla pomoci lidem s cukrovkou kontrolovat krevní cukr a chránit jejich srdce. Studie na zvířatech ukázaly, že jídelníček bohatý na chia snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu a triglyceridů, zatímco zvyšuje prospěšný HDL cholesterol.
16. září 2015 - Pátrání po tom nejlepším rostlinném proteinu nemusí znamenat, že se musíte držet stále jen jednoho zdroje. Směsi veganských proteinových prášků jsou čím dál populárnější a snoubí se v nich síla kombinace mnoha rostlinných zdrojů. To vše dohromady v jednom balení a navíc bez lepku, laktózy a také bez sóji.
14. září 2015 - Dalším rostlinný protein se vyrábí z konopných semen. Obsahuje velmi málo THC - Tetrahydrocannabinolu, který je hlavní psychoaktivní látkou nacházející se především v květenství marihuany. Je tedy bezpečný a nemusíte se obávat vedlejších účinků.
12. září 2015 - Dalším z řady proteinových prášků je hráškový. Tento 100% rostlinný protein se vyrábí z klasického žlutého hrachu. Paradoxně v některých aspektech předčí první dva zmiňované, tedy syrovátkový a kaseinový. Za prvé je přirozeně bez tuku a bez cholesterolu. A za druhé hráškový protein nepochází z mléka, tudíž je ideální pro ty, kteří jsou na laktózu a...
10. září 2015 - Proteinových nápojů je dnes na trhu celá řada, což může být paradoxně často matoucí. V první řadě záleží na tom, z čeho jsou vyrobené – můžete si vybrat od syrovátky, kasein, přes sóju, hrách či rýži a až po čím dál populárnější konopí. Dalším důležitým faktorem, který má zásadní vliv na cenu výrobku, je úprava proteinu směrem k lepší stravitelnost...
9. září 2015 - Můžeme -li důvěřovat své chuti, můžeme jí vyhovět i v případech, kdy dostaneme chuť na jídlo, které obvykle nepovažujeme za vhodné. Je docela dobře možné, že naše tělo si říká o nějaký stopový prvek, který mu právě chybí. K jeho doplnění může stačit nakonec i pouhé jedno menší jídlo.
1. září 2015 - Ořechy mohou jídlo příjemně obohatit. Obsahují kvalitní nenasycené mastné kyseliny v původní přírodní formě, neznehodnocené procesem průmyslového zpracování. Olejnatá semena, například slunečnicová, dýňová, sezamová, lněná nebo konopná,jsou navíc cenná tím, že jsou zásadotvorná a obsahují mnoho minerálů a vitaminů. Užíváme je proto pravidelně v růz...
29. srpen 2015 - Je zapotřebí neustále detoxikovat játra, která čistí náš organismus od jedů a jsou rovněž důležitá v procesu zažívání. Tím spíše, pokud trpíte na náhlé projevy předčasného stárnutí, nevysvětlitelné přibírání na váze, často nafouklé břicho, nepřiměřené množství břišního tuku, nerovnováhu orální mikroflóry – tedy špatný dech či pocit těžkosti v žalud...
24. srpen 2015 - Část stravy by měla být syrová. Syrové potraviny jsou zdrojem potřebných enzymů a vitaminů Nejvhodnější jsou jako součást oběda, který bývá nejbohatším a nejpestřejším jídlem dne.
18. srpen 2015 - V závěrečném díle seriálu zmíníme dvě poslední nejčastější chyby. Za prvé je to příliš mnoho soli ve stravě. Skryté nebezpečí soli je v tom, že jíme-li hodně slaná jídla, sůl je pak třeba vyplavovat z těla velkým množstvím vody. To má nepříjemné důsledky.
17. srpen 2015 - Další chybou je příliš mnoho koupených hotových jídel, konzervovaných a zmrazených potravin. Všichni máme tendenci vyhnout se námaze a práci si co nejvíce zjednodušit. Věřme ale prosím, že nic nám nemůže nahradit čerstvě vařené jídlo z kvalitních čerstvých surovin.
16. srpen 2015 - Další chybou při přechodu na vegetariánskou stravu je velké množství tuku v potravě. Tuky dodají organismu velké množství energie, ale téměř žádné další potřebné živiny. U lidí konzumujících maso činí tuky obvykle 30 – 40% celkové kalorické hodnoty stravy. Při celistvé celozrnné stravě je možno konzumovat tuků méně – asi polovinu tohoto obvyklého m...
15. srpen 2015 - Místo živočišného masa se nabízí takzvané sójové maso nebo pšeničné maso (seitan). Tyto produkty mají sice také vysoký obsah bílkovin, ale mnohem méně důležitých látek a vitaminů. Skutečné maso tedy plně nahradit nemohou.
13. srpen 2015 - S vegetariánskou stravou nemáme v našich krajích mnoho zkušeností, a tak lidé, kteří se rozhodnou s ní začít, mnohdy dobře nevědí, jak na to a s jakými potížemi se mohou setkat.
7. srpen 2015 - Když panují letní vedra, většina z nás se griluje ve vlastní šťávě. Každý prostředek, který sníží nadměrné pocení je proto vítán. Antiperspiranty, které pouze ucpou póry, rovnou vynecháme.
30. červenec 2015 - Nedávná studie Harvardské veřejné školy zdraví zjistila, že jedna miska quinoy denně snižuje riziko předčasného úmrtí na rakovinu, srdečních chorob, respiračního onemocnění a cukrovky o 17 procent.
29. červenec 2015 - Vrásky zpravidla svůj příchod uspíší v případě nedostatku vlhkosti. Tu jim, skoro spolehlivě může dodat pravidelná pleťová maska z jablek, nejlépe v době přibývajícího Měsíce v některém ohnivém znamení (Beran, Lev či Střelec).
20. červenec 2015 - Vědci na celém světě neustále zkoumají potenciál borůvek pro boj s nemocemi. Studium těchto plodů nabitých antioxidanty, vynáší na světlo stále více zdravotních výhod. Ať už se jedná o pozitivní vliv na mozkové funkce, trávicí soustavu, močové cesty nebo srdce. Borůvky příznivě ovlivňují rovněž zdraví cukrovkářů a stejně tak jsou výbornou prevencí ...
9. červenec 2015 - Zatímco na Východě se pití osolené vody od nepaměti používá na detoxikaci lidského těla, na západní polokouli máme k této prastaré technice spíše až odpor. Na vině je hon na čarodějnice, tedy na sůl, která je podle mnohých výživových poradců pro náš organismus ve větší míře škodlivá. Pokud ale použijeme čistou mořskou sůl, našemu tělu jedině pomůže...
2. červenec 2015 - Fluorid je běžnou součástí našeho života. Čistíme si zuby pastou s fluoridem či dokonce konzumujeme potraviny, v nichž se nachází fluorid. Nabízí se tedy otázka, zda nám v takovém množství neškodí. Obecně totiž platí, že čeho je moc, toho je příliš.
1. červenec 2015 - Letní vedra jsou tady a s často ním spojené hektické opalování. Příliš dlouhý pobyt na ostrém sluníčku může způsobit velmi nepříjemné spálení. Pokud se tak stane, co nám pomůže trápení zmírnit za pomocí přírodních prostředků?
25. červen 2015 - Průmyslově vyráběné deodoranty obsahují hliník, který se velmi snadno vstřebává skrze potní žlázy do organismu a může časem způsobovat nemalé zdravotní problémy. U žen dokonce i rakovinu prsu. Pokud nechcete podstoupit takové riziko, můžete používat deodoranty přírodní.
22. červen 2015 - Marcel Paszanda z Českého Těšína se od většiny klasicky vystudovaných lékařů liší. Nepoužívá totiž chemické léky, ale spíše sází na šetrnější léčbu v podobě bylinek, homeopatik a rovněž akupunktury.
15. červen 2015 - Posilování imunitního systému není záležitostí pouze chladných deštivých a mrazivých dnů. V době plné klimatizovaných obchodů a restaurací je třeba upevňovat svou obranyschopnost se stejnou vervou jako na podzim či v zimě. Virová onemocnění totiž můžou přijít i v parných dnech, kdy to nejméně čekáme. Měli bychom proto tělu podat pomocnou ruku a zvy...
13. červen 2015 - Nadšenci do výroby domácích bylinkových sirupů mají napilno. Každý má svůj recept, který považuje za osvědčený. Jaký je ten váš? Pokud jste k této letní vášni ještě nepřičichli, možná budou pro vás inspirací naše tři recepty. A sice na sirup meduňkový, lipový a ten nejznámější – bezový.
10. červen 2015 - Bolest zad je nejčastější příčinou špatného zdravotního stavu. Vypovídá o tom studie, která analyzovala zdraví ve 188 zemích celého světa. Bolesti zad, zejména spodní a krční části, způsobují mnohem více nemocí než jakékoliv jiné, včetně srdečních chorob a malárie.
3. červen 2015 - Blíží se doba dovolených a s tím spojeného mnohdy nadměrnějšího opalování. Abyste kůži připravili na slunečnou lázeň, je zapotřebí jí dodat co nejvíce beta karotenu v přirozené podobě. Tedy v potravinách, které se mohou pochlubit jeho vysokým obsahem. Které to jsou?
2. červen 2015 - Když kvete černý bez, mnoho z nás neodolá a začne vyrábět sirup na zimu. Nebo limonádu. Ovšem na bezové pivo, kdysi velmi tak populární v Evropě i ve Spojených státech, si jen tak někdo netroufne. Přitom jeho výrobu zvládne úplně každý. No posuďte sami.
30. květen 2015 - Výživoví odborníci neustále mezi sebou vedou spory, zda jsou mléčné výrobky prospěšné lidskému tělu. Zastánci tvrdí, že mléko obsahuje vápník, bez něhož bychom neměli zdravé kosti. Odpůrci ovšem tvrdí, že vstřebávání tohoto minerálu z mléka je naopak obtížné, ne-li nemožné.
26. květen 2015 - Biorytmus ženských pohlavních orgánů velmi často netiká tak, jak by měl. Důsledky mohou zahrnovat jak nepravidelnou, tak i bolestivou menstruaci, extrémní výkyvy nálad, ba dokonce i neplodnost. Aby ženský cyklus fungoval správně, je zapotřebí dosáhnout hormonální rovnováhy. Pokud možno přírodní cestou.
8. květen 2015 - Dalším jarním tipem, jak výživně obohatit salát či polévku, je květinka tak běžná, že ji často až přehlížíme. Přitom její název je rodu více než líbezného - sedmikráska. Chutná velmi příjemně, natrhat si jí můžeme celou hrst a zadarmo. Přidáním do jídla prospějeme i svému zdraví, protože stejně jako mnoho jiných bylin má i sedmikráska léčivé účinky...
5. květen 2015 - V minulém článku o domácím pěstování bylinek jsme si řekli, jaké zdravotní účinky může mít bazalka, rozmarýn či máta. Dnes vám poradíme, jak prospěšný pro vaše tělo může být fenykl, tymián a šalvěj.
banner
Zasílání novinek
Aktuální video
Anketa
Jste ve spojení se svým vyšším Já?
29%
25%
24%
22%
Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Tajný recept kardiologů proti všem nemocemBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteMaca umí upravit hormonální nerovnováhuÚžasné město bez politiků, náboženství a penězProč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyCizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Naklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Vyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Quinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůJežíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Úzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyBylinný zázrak má jméno kotvičníkŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskRecept na prastarý domácí sirup proti kašliDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruBrečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Vilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumZázvor je 10000x silnější než chemoterapiePyramida funguje, i když vědci nevědí, pročVědci díky DNA osvětlují paranormální jevy (1)Umírající těsně před smrtí navštěvují mrtví lidéTři recepty na tři zdravé bylinkové sirupyChlorella a její prokázané zdravotní přínosyCo si různá znamení horoskopu neumí přiznat?Vodu vám zaručeně vylepší minerál šungitJak se zbavit negativních bytostí čtvrté dimenzeVatikán: jóga způsobuje posednutí démonemOregano vyčistí plíce od prachu, plísně i bakteriíEdgar Cayce: O reinkarnaci duší AtlanťanůKurkumová limonáda, ideální proti depresiSvaté zvonění v uších je darem, nikoliv prokletímWi-Fi ničí spánek, mozek, srdce a plodnostV Rusku se našel 250 milionů let starý mikročip
Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.
CHIA 1 kg za 50 Kč v balíčku s MACA 250 g

CHIA semínka 1 kg za 129 Kč

QUINOA bílá 1 kg za 133 Kč

GOJI 1 kg za 333 Kč

MACA prášek 250g za 299 Kč

CAMU CAMU 100g 12% vitaminu C za 229 Kč

OSTROPESTŘECOVÝ OLEJ 500ml za 199 Kč