Jahody jsou vhodné pro tělesnou konstituci Váta.

Vhodná strava pro konstituce dle ayurvédy

22. listopad 2017

zobrazeno 2089x

Sponzoruji svou inspiraci

Ayurvéda dělí lidi na 3 základní tělesné konstituce, které mají poměrně odlišný způsob fungování během dne a také jinou vhodnou stravu. Rozebereme si, jaké jídlo je pro vás nejvhodnější.

banner

Ayurvéda dělí člověka na základní 3 konstituce, dle dóš, které je ovládají a těmi jsou Vátta, Pita a Kapha

Váta má na starosti regulaci elementu éteru a vzduchu.

Na tělesné úrovni se tak stará o velikosti a různé formace, tak samo jako o nervovou soustavu a veškeré pohyby v těle (pohyb krve, pohyb potravy ve střevech atd.). Lidé, kteří mají dominující tuto dóšu, jsou buď úplně malí nebo vysocí, ale většinou lehcí lidé, kteří horko těžko nabírají tuk nebo svalovou hmotu. Jejich posílená nervová soustava jim však umožňuje lépe zpracovávat informace a proto jsou většinou komunikativnější a mentálně fungující než ostatní dva typy.

Pitta má na starosti regulaci elementu ohně a vody.

Na tělesné úrovni se tak stará a jakoukoliv metabolickou a chemickou přeměnu a tvorbu energie. Tedy má na starosti trávení a trávící oheň agni, který je velice důležitý a je třeba ho udržovat aktivní. Dále má na starosti taky účinnost a efektivitu svalové soustavy a očí. Lidé s převahou dóši pita mají silné trávení a jsou horkokrevní, většinou chodící radiátory. Velice snadno se podráždí, když mají hlad a ten mají často. Většinou nad věcmi nepřemýšlí, ale spíše konají – potřebují být v akci. Jsou středního vzrůstu, těžko nabírají tuk, ale dobře nabírají svalovou hmotu.

Kapha má na starosti element vody a země.

Ano element vody je řízen dvěma dóši. Na tělesné úrovni tato dóša ovlivňuje celkovou tvorbu tkání, hlavně kostí, zubů a zásoby tuku. Lidé s převažující Kaphou většinou nikam nespěchají, na všechno důležité si dělají čas, jsou prakticky zaměření a mají tendence hromadit věci.

Strava a denní režim jednotlivých typů

Během dne se aktivita jednotlivých elementů liší v závislosti na denní době a právě tento poznatek lépe specifikuje, jak by se měly jednotlivé konstituční typy chovat během dne. Celý den tedy můžeme rozdělit do dvou hlavních cyklů, které se dále dělí na menší 3 cykly jednotlivých dóš. Celkově tedy každá dóša má svůj vrchol 2x během dne.

Tak jako tak při jídle je vhodné dodržet určité zásady. Přečtete si, jaké to jsou zde.

První cyklus

Od 2:00 do 6:00 je nejaktivnější Dóša Váta

Od 6:00 do 10:00 je nejaktivnější dóša Kapha

Od 10:00 do 14:00 je nejaktivnější dóša Pitta

Druhý cyklus

Od 14:00 do 18:00 je nejaktivnější dóša Váta

Od 18:00 do 22:00 je nejaktivnější dóša Kapha

Od 22:00 do 2:00 je nejaktivnější dóša Pitta

Jak tedy můžeme vidět, klasicky lidé vstávají mezi 6 – 10 hodinou ráno, vše je pro ně takové rozespalé, někteří lidé si dělají kávu a lehkou snídani. Během této doby je velice aktivní element země a vody, proto ta rozespalost a slabé trávení.

Během 10 – 14 hodiny lidé dostávají hlad a mají více energie, je čas oběda. To je způsobeno tím, že dóša Pitta je tvořena hlavně elementem ohně, který nás povzbudí a zesílí naše trávení.

Během 14 – 18 hodiny je aktivní nejlehčí z dóš, která má na starosti element vzduchu a éteru. Lidé většinou končí v práci, jezdí na nákupy, snaží se stihnout úřady, setkávají se s přáteli, obecně provoz je nejintenzivnější a komunikace a mentální aktivita běží jak na běžícím pásu.

A opět během 18 – 22 hodiny lidé chtějí mít už svůj večerní klid (země), dávají si slabší večeři, připravují se ke spánku.

Během 22 – 2 hodiny ráno lidé spí a regenerují, v těle probíhají opravy a jiná metabolická aktivita.

Mezi 2 – 6 hodinou ráno se někteří lidé probouzejí, jelikož potřebují na záchod apod. V těle jsou různé pohyby a je zvýšená mentální aktivita.

Lidé, kteří znají svou konstituci a svou nejsilnější dóšu, by se v časech, kdy je jich nejsilnější dóša aktivní, měli chovat dle ostatních dóš. Příklad: člověk s konstitucí Kapha se ráno horkotěžko probouzí, jelikož je jeho dóša aktivní, proto by měl buď jít na čerstvý vzduch, pustit si hudbu nebo si udělat ranní rozcvičku. A zase lidé s konstitucí Váta se snadněji probouzí, ale ráno by se měli spíše nasnídat než si dát kávu a ranní cigaretu. Lidé typu Pitta by si během času oběda neměli dávat pálivé a ostré jídlo, ale něco tučnějšího a měli by jíst nerušeně a v klidu.

Vhodná Strava

Lidé s Konstitucí Kapha potřebují stimulační potravu. Vhodné chutě jsou pálivá, hořká, trpká. Nevhodné chutě jsou sladká, kyselá a slaná. Zelenina je pro Kaphu vhodná připravená v páře, vařená nebo dušená ve vodě. Vhodná zelenina: všechny druhy pálivé zeleniny, kapusta brambory, celer, listová zelenina, cibule, fenykl, brokolice, hořčičný salát, chřest, houby, hrášek, paprika, ředkvičky, špenát, , zelí, mrkev, květák, česnek. Kapha by se měla vyhýbat sladkému a kyselému, může trpké ovoce, ale. Vhodné ovoce: granátové jablko, brusinky, jablka, třešně. Vhodná obilovina je rýže basmati, dále müsli (nevařené a nemáčené), ječmen, žito, quinoa. Vhodné luštěniny (důkladně povařené): cizrna, čočka, fazole (mimo ledvinkovitých), hrách, mungo, sójové mléko, tempeh. Kapha by se měla vyhýbat těžkým, mastným jídlům a také ořechům. Nejhorší kombinací jsou sladké tuky (šlehačky, dorty, zákusky).

Lidé s konstitucí Pitta potřebují ochlazující stravu. Díky dobrému zažívání zvládají dobře syrovou stravu. Vhodné chutě jsou hořká, sladká, trpká. Nevhodné chutě jsou kyselá, pálivá a slaná. Zelenina je pro Pittu vhodná spíše syrová, bez tepelné úpravy, nebo pouze spařená. Vhodná zelenina: batáty, brokolice, vařené ředkvičky, cuketa, houby, kapusta, artyčoky, celer, chřest, vařená cibule, květák, listová zelenina, petržel, okurka, kapusta, dýně, fenykl, zelí, salát, výhonky, vařená červená řepa, černé olivy, pampeliška, vařený pórek, čínské zelí, čekanka, štěrbák, kedlubna, mangold, ibišek. Pitta by se měla vyhýbat kyselému ovoci. Vhodná obilovina je rýže basmati, dále ječmen, špalda, amarant, kuskus, vařený oves, quinoa. Vhodné jsou prakticky všechny luštěniny. Pitta by se měla vyhýbat olejům, margarínům a ořechům.

Lidé s konstitucí Váta potřebují dodržovat pravidelný stravovací režim. Volíme především zahřívací potraviny. Vhodné jsou jídla chutnající jako sladká, kyselá a slaná. Nevhodné jsou hořká, pálivá a trpká jídla. Zeleninu je vhodné pro Vátu nejprve tepelně upravit, nejlépe na oleji nebo dušením. Syrová zelenina je pro Vátu nevhodná. Vhodná zelenina: mrkev, batáty, vařená cibule, česnek, dýně, fenykl okurka, červená řepa, cuketa, ředkvičky, černé olivy, pórek, meruňky, banány, avokádo, bobuloviny, jahody, třešně, kokos, datle, fíky, hrozny, mango, meloun, nektarinky, pomeranče, papája, ananas, švestky. Nevhodné je sušené ovoce, rýže basmati (celozrnná rýže je pro Vátu hůře stravitelná). Dále vhodné obiloviny: vařený oves, pšenice, quinoa. Luštěniny nejsou pro Vátu příliš vhodné, kvůli stravitelnosti a vzdušné kvalitě. Jejich stravitelnost zvýšíme přípravou spolu s rýží. Váta potřebuje dostatek tuků, proto jsou pro ni vhodné ořechoviny a olejnatá semínka.

Vhodné byliny a doplňky stravy k jednotlivým typům

Kapha

Vhodné potraviny: všechna koření čerstvá i sušená, kvasnice, zelený ječmen, sladkovodní řasy (chlorella, spirulina), ašvaganda, maca, brahmi.

Pitta

Vhodné potraviny: čerstvá bazalka, koriandr, skořice, římský kmín, kardamom, šafrán, kurkuma, máta, fenykl, estragon, kopr, mentol, vanilka, čerstvý zázvor, brahmi ,pivovarské kvasnice, zelený ječmen, sladkovodní řasy (chlorela, spirulina), pískavice.

Váta

Vhodné potraviny: prakticky všechno koření je v přiměřeném množství vhodné, kvalitní majonézy, ocet, sójová omáčka, sladkovodní řasy (chlorela, spirulina), zelený ječmen, maca, ašvaganda, kurkuma.

Ormus aktivuje DNA a zvyšuje inteligenci

nehodnoceno

Předchozí související články

18. listopad 2017 - Ayurvéda v doslovném překladu znamená věda o dlouhověkosti. Je to přes 3000 let vytvářený systém léčitelství, který lidem ukazuje, jak léčit fyzickou, tak i duchovní stránku bytosti. Aby však mohlo dojít k úplnému uzdravení nemocného, musí se k němu přistupovat jako k duši, která sestoupila z vyšších sfér do hmotné existence.
24. říjen 2017 - Mnoho pacientů s rakovinou se snaží pomáhat si nejrůznějšími způsoby, aby svým dílem pomohli lékařům s bojem proti této zákeřné nemoci. Existuje celá řada především přírodních prostředků, které jsou velmi účinné už jen tím, že umějí šíření nádorů v těle zastavit. Pojďme si říci, které to jsou.
4. říjen 2017 - Zelený list ve tvaru srdce rostliny zvané škornice by mohl být klíčem k novému léku pro léčbu poruchy erekce. Výzkumníci tvrdí, že ze škornice extrahovaná a speciálně upravená látka icariin může být nejen stejně účinná jako slavná modrá pilulka, ale zároveň má mnohem méně nežádoucích účinků.
1. srpen 2017 - Velmi nenápadné příznaky demence se začínají objevovat u postižených již mnohem dříve než v pokročilém stáří. Lékaři mají za to, že k této chorobě můžeme vykročit již ve středním věku. Švédští výzkumníci v roce 2011 dokonce dospěli k závěru, že existuje přímá souvislost mezi demencí a nadváhou ve středním věku.
30. červen 2017 - Tělní tekutiny nejsou zrovna častým tématem rozhovorů. Stejně tak ušní maz. Faktem ale je, že tato lepkavá látka je pro naše tělo skutečně velmi důležitá a může nám hodně říci o našem zdraví. I když to možná působí nechutně, při dalším čištění uší byste se měli blíže podívat na to, co z vašich uší vyšlo.
22. červen 2017 - Mezi nejdůležitější zdravotní přínosy kava kava patří zmírnění úzkosti, pomoc s hubnutím, prevence předčasného stárnutí, zmírnění příznaků menopauzy, lepší spánek, prevence bolesti hlavy, ochrana ledvin. Také pomáhá přestat s kouřením.
20. červen 2017 - Maca peruánská je známá tím, že pomáhá s hormonální rovnováhou, což vede k razantnímu zmírnění projevů premenstruačního syndromu a rovněž menopauzy. U žen, které mají problémy s otěhotněním, zase maca podle všeho může pomoci vyrovnat hladinu estrogenu.
1. červen 2017 - Pokud se svícemi právě začínáte nebo jste se je rozhodli aplikovat pravidelně a předejít tak dlouhodobě nepříjemným nemocem či bolestem, máme pro vás pár tipů pro aplikaci.
30. květen 2017 - Vaše životní číslo, které si spočítáte z data narození, je zároveň klíčem k osobnímu frekvenčnímu kódu, který odpovídá vibraci duše. Jelikož nežijeme v ideálním harmonickém světě, je nutné se jím řídit. V opačném případě můžeme podléhat destruktivním vlivům kalendářního systému, který je v rozporu s přirozeným kosmickým řádem. Pokud chceme pochopit...
17. květen 2017 - Mnoho z nás má potíže se žaludkem. Po téměř jakémkoliv jídle se cítíme velmi těžce, máme nafouklé břicho, nejsme vůbec v pohodě. A když žaludek občas zabolí, nemůžeme se pak soustředit vůbec na nic. Pokud Vás trápí výše uvedené, máme pro Vás tipy, jak dosáhnout úlevy za pomoci přírodních prostředků.
12. květen 2017 - Který přírodní přípravek na hubnutí funguje stoprocentně? Tuto otázku z úst našich zákazníků slyšíme velmi často. A my doporučujeme námi ověřené produkty, které fungují především v synergii. Tedy ve vzájemné součinnosti.
10. květen 2017 - Cukrovkáři a všichni ti, kteří mají potíže se slinivkou, mají často za to, že jejich nemoc již bude celoživotním údělem. Nemusí tomu tak být. Existuje celá řada bylinek, které dokáží od nemoci velmi zásadním způsobem ulehčit.
9. květen 2017 - Poté, co Vám lékař naměří vysoký tlak, obvykle následuje předepsání léků. V lepším případě dobře míněná rada, ať změníte životní styl, protože ten stojí za hypertenzí. Jenže co když žijeme poměrně zdravě a přesto nám tlak skáče, jak se mu zlíbí? Nemusíme hned sáhnout po syntetických lécích, na snížení tlaku existují spolehlivé přírodní prostředky. ...
8. květen 2017 - Díváte se na film a zahlédnete tvář známého herce. To je přece... Tma, modrá smrt, řekl by ajťák. Ani za nic si nemůžete vybavit jeho jméno. Zatímco v počítači paměť vyměníte, v hlavě nikoliv. Zbývá jediná možnost – díry opravit za pomoci tisíce let prověřených přírodních prostředků. Vyjmenujeme si ty nejúčinnější.
22. květen 2015 - Je až s podivem, jaké zásadní informace o úspěchu alternativní medicíny ukrývá Národní lékařská knihovna Spojených států amerických. Třeba o výzkumu účinků původně jihoamerické léčivé byliny Chanca Piedra k léčení nefrolitiázy, což není nic jiného než přítomnost kamenů v ledvinách a močových cestách.
21. květen 2015 - Američtí indiáni moc dobře věděli, čím zahnat bolest hlavy. Bylinným "aspirinem". A sice fialkou, která obsahuje kyselinu salicylovou. Jenže na rozdíl od známé bílé tabletky, která obsahuje její derivát kyselinu acetylsalicylovou, je ta „fialková“ vyrobená naprosto přírodním způsobem.  
18. květen 2015 - Pyl. Všude nyní poletuje, letos více než obvykle. Pomalu, ale jistě se snáší úplně na všechno. A hlavně na vás. Do vašich nosních dutin, do dýchacích cest. Začíná záchvat. V tuto chvíli se chytnete čehokoliv, co vám pomůže. Záleží ovšem, co máte po ruce. Zda klasický lék anebo spásu z přírody.
14. květen 2015 - Auvajs, ten palec u nohy ukrutně bolí! Pokud vás náhle zasáhla takto prudká bolest, aniž byste se zranili, s největší pravděpodobností máte dnu. Právě palec u nohy bývá prvním terčem této zákeřné formy artritidy. Zatímco lékař vám předepíše zásadní úpravu jídelníčku a léky, příroda to druhé jmenované nahradí svými poklady. Od třešní přes šťávu z al...
11. květen 2015 - Len odjakživa provázel lidstvo na pouti životem. Ať už jako surovina pro výrobu plátna, přísada do provazů, strun, rybářských sítí či plachet. Všechny výrobky ze lnu jakoby napovídaly, v čem se ukrývá největší síla plodnosti lněného semínka jako potraviny. Něco zachytávat či jistit. V případě lněného oleje se jedná o jeho schopnost udržet srdce zdr...
banner

Zasílání novinek
Aktuální video
Anketa
Kterou superpotravinu máte nejraději?
18%
14%
16%
13%
13%
13%
13%
banner

Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Kočky chrání před negativní energiíBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteTajný recept kardiologů proti všem nemocemMaca umí upravit hormonální nerovnováhuPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Úžasné město bez politiků, náboženství a penězProč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekProkázáno: Chemoterapie neléčí, ale zabíjíPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Cizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životNaklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyVyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Ježíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciÚzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíSpirituální probouzení mezi třetí a pátou ránoQuinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciJak si můžeme uvolnit zablokované čakryŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemBylinný zázrak má jméno kotvičníkJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiZázvor je 10000x silnější než chemoterapieJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Jak se zbavit negativních bytostí čtvrté dimenzeRecept na prastarý domácí sirup proti kašliLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Brečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatSnižte krevní tlak za 5 minut a bez lékůDeset základních kroků ke zvládnutí telepatieVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskVilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníChlorella a její prokázané zdravotní přínosyCo si různá znamení horoskopu neumí přiznat?Naše kočka vidí, co my ani nemůžemeUmírající těsně před smrtí navštěvují mrtví lidéOregano vyčistí plíce od prachu, plísně i bakterií
banner

Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.
POŠTOVNÉ nad 1000 Kč ZDARMA
nad 500 korun dárek MACA BIO 100 g,
nad 1000 korun další MACA BIO 100 g,
nad 1500 Kč Kotvičník extrakt 20 g ZDARMA.

Parádní den plný zlaté energie života