Co je kolektivní vědomí lidstva? Je to bůh, jakožto kolektivní entita, jejíž jsme všichni dohromady nedělitelnou součástí? foto: Pixabay
banner

Putinův úředník chce zkoumat kolektivní vědomí

27. srpen 2016

„Trh je manifestací života. Nejjasnější manifestace života nastává v jeho kondenzaci: v určitých bodech, konkrétních drahách, konkrétních časoprostorových formacích.“ Někomu by se mohlo zdát, že jde pouze o změť náhodných slov. Ve skutečnosti jde o úvod akademického článku údajně napsaného Antonem Vainem, nedávno jmenovaným náčelníkem štábu Vladimira Putina.

banner

Článek, který je plný složitých výrazů, nákresů a grafů, popisuje přístroj nazývaný „nooskop“. Tento přístroj, navržený v Rusku před pěti lety, studuje „kolektivní vědomí lidstva“ a zaznamenává „mimo jiné, nespatřené.“ Síť „kosmických skenerů“ monitoruje změny v „biosféře“.

„Neexistuje způsob, jak prokázat, že svět, na který jsme zvyklí – který známe díky zraku, sluchu a doteku – existuje ve skutečnosti, a ne pouze v naší představivosti,“ uzavírá článek publikovaný v roce 2012 ekonomickým časopisem Issues of Economy and Law.

Anton Vaino dnes zastupuje jednu z nejvyšších pozic v ruské byrokratické hierarchii. Jeho vzestup byl stejně rychlý jako nečekaný, když Putin zarazil veškeré pozorovatele Kremlu tím, že vyměnil blízkého spojence a politického veterána Sergeje Ivanova mladší a méně známou osobou.

O 44letém Vainovi víme, že je vnukem bývalého šéfa estonské komunistické strany. Mluví plynně anglicky a japonsky, byl diplomatem, poté, na konci 90. let 20. století, pracoval na ruském velvyslanectví v Tokiu a následně na ruském Ministerstvu zahraničí. Od roku 2003 budoval kariéru jako šéf oddělení prezidentského protokolu, kde měl na starosti rozvrhy a podobné otázky řízení.

Ruští představitelé popisují Vaina jako efektivního a loajálního úředníka a Putinovu osobní volbu jakožto náčelníka Generálního štábu. Podle neznámých zdrojů citovaných v hospodářském deníku Vedomosti, je Vaino „skvělým úředníkem“. Jeden ze zdrojů mluví o „přátelské osobnosti“ a tvrdí, že nový muž Kremlu je znám pro svůj skromný způsob života, což je v oblasti vysokých pozic ve státní správě rozhodně neobvyklé.

Získání titulu

Není neobvyklé, aby ruští představitelé fušovali do akademických činností – získání titulu byl dlouhá léta povinný rituál. Putin, premiér Dmitrij Medveděv a desítky vládních ministrů nastavili tento trend, který následují i úředníci na nižších pozicích. „Pro některé je získání akademického titulu nutnou podmínkou pro postup na kariérním žebříčku,“ říká Sergej Parkhomenko , spoluzakladatel Dissernetu, online skupiny bojující proti intelektuálním podvodům. „Pokud jste například obvodním prokurátorem a chtěli byste se stát městským prokurátorem, musíte mít doktorát. Není to psané pravidlo, ale tak to prostě funguje,“ řekl Parkhomenko týdeníku Moscow Times.

Podle deníku Kommersant publikoval Vaino řadu článků s ekonomickým tématem v Issues of Economy and Law v době mezi prosincem 2011 a květnem 2012, kdy byl v čele vládního personálu. V roce 2013 údajně Vaino získal ekonomický titul, podobný magisterskému titulu, po napsání a obhajobě disertační práce o průmyslu v oblasti nerostných surovin. Články v odborných časopisech, včetně výše citovaného, byly, zdá se, odrazovým můstkem k sepsání disertační práce. Každý, kdo se v Rusku snaží získat takovýto titul, musí publikovat články v podobných časopisech.

Parkhomenko však argumentuje, že Vainova kariéra nezávisela na získání titulu. Pro představitele, jako je on, jde o záležitost prestiže. „Je to jako mít určitý automobil, oblek určité značky, žít ve vile na určitém místě, vlastnit nemovitost v zahraničí a podobně. Pro tyto lidi jde o součást ‚sady pro úspěšného člověka‘,“ říká aktivista.

Jeden z diagramů v článku o „nooskopu“, který by se měl týkat ekonomiky.

„Aboriginální věda“

Funkcionáři málokdy píší disertační práce sami, spíše opisují práce jiných. Dissernet je zvláště činný v boji proti intelektuálním podvodům u vědeckých prací. Obvykle se zaměřují na plagiátorství. V tomto případě již pouhá volba tématu článku vyvolala mediální bouři.

„Část o ‚nooskopu‘ – ať už ji ve skutečnosti napsal kdokoliv – nemá nic společného s vědou,“ říká Kirill Martynov, profesor filosofie na Vyšší škole ekonomické v Moskvě. „Není ani jasné, ke které oblasti odborných znalostí ji lze přiřadit. V podstatě je to hloupost. Z hlediska ruského jazyka tato slova dávají smysl, ale z hlediska vědeckého – nikoliv,“ řekl Martynov týdeníku Moscow Times.

Článek postrádá mnoho formálních charakteristik vědecké práce, jako je koherence, logika a uvádění zdrojů u faktů. „Místo toho článek používá napůl mystické pojmy a fakta, které nelze ověřit nebo prokázat,“ říká profesor filosofie. „Například tvrdí, že „nooskop“ má 50 patentů, ale k žádnému není uveden autor.“

Podle Martynova takový článek spadá do trendu nazývaného „aboriginální věda“. „Aboriginální věda znamená, že lidé imitují vědeckou činnost a používají platformy, které nemají nic společného s mezinárodní vědou, ale jsou vhodné k dosažení jejich cílů,“ tvrdí.

„Tento článek není ani zdaleka vědecký,“ souhlasí Alexander Etkind, renomovaný kulturní historik. Současně se podobá utopii jako žánru. „Článek vzbuzuje naději, že něco nového změní kvalitu vlády. Nový přístroj vyvinutý podle mýtických protokolů a patentů má ovládat věci, které ovládat nelze: internet, trh, život,“ řekl Etkind týdeníku Moscow Times.

Již dříve v pondělí kontaktovala BBC Russia jednoho z Vainových spoluautorů, Viktora Sarayeva, a požádala o objasnění „nooskopu“.

Odpověď byla strohá a neúplná: „Newton vynalezl dalekohled, Leeuwenhoek vynalezl mikroskop a my jsme vynalezli nooskop – přístroj hmotného internetu, který skenuje transakce mezi lidmi, věci a peníze,“ odepsal Sarayev zpět BBC a odmítl poskytnout o přístroji více informací.

„Důležitější otázkou je, zda to skutečně Anton Vaino, šéf prezidentova štábu, napsal,“ říká Mikhail Gelfand, prominentní biolog a spoluzakladatel Dissernetu.

„Pokud opravdu stojí za tímto deliriem, pak je to docela děsivé,“ řekl Gelfand týdeníku Moscow Times. „Pokud se pouze podepsal pod práci jiných lidí, máme tu další problém. Znamená to, že žijeme v zemi, kde šéf prezidentské administrativy může se zavřenýma očima podepsat jakoukoliv absurditu.“

zdrojový článek: www.themoscowtimes.com

15. srpen 2016 – 20:19 – aktualizováno: 19. srpen 2016 – 10:57 – autorka Daria Litvinova

překlad: Siw


banner
nehodnoceno

Předchozí související články

25. srpen 2016 - Podle poslední studie je možné, že by lidstvo mohlo být „naprogramováno“ k víře, a příčinou toho je evoluce. Podle profesora z Oxfordské univerzity mohla víra v bohy pomoci zformovat lidstvo do podoby, jakou vidíme dnes. To znamená, že náboženství dost možná mohlo být výsledkem evoluce.
12. červenec 2016 - Muselo to být něčím v ovzduší. Během krátkého časového okna na konci poslední doby ledové začali lidé z doby kamenné v Evropě a Asii nezávisle na sobě užívat novou rostlinu: konopí. To je závěr archeologického zkoumání konopí, které rovněž uvádí spojitost mezi zvýšeným užíváním konopí ve východní Asii a nárůstem transkontinentálního obchodování na ...
9. červenec 2016 - Šišinka (epifýza) ve tvaru borové šišky se nachází téměř v samém středu mozku. Tento orgán, který obvykle během spánku vylučuje úžasný neurohormon melatonin, byl kdysi považován za pozůstatek z nižšího evolučního stavu.
29. červen 2016 - Koenzym Q10 (CoQ10) je látka podobná vitamínu. Nalezneme ji v každé tělní buňce. Naše tělo si umí CoQ10 vyrobit a buňky jej využívají k produkci energie potřebné ke svému růstu a údržbě. Funguje zároveň jako antioxidant, který chrání tělo před poškozením způsobovaném škodlivými molekulami.
24. červen 2016 - Psychologové z americké univerzity Yale konečně našli odpověď na odvěkou otázku, proč jsou někteří lidé nenapravitelní kreténi, zatímco jiní jsou neobyčejně slušní, dokonce i k cizím.
5. červen 2016 - Jsme opět o krok blíže svatému grálu univerzální vakcíny proti rakovině. Nová terapie maskuje nemoc jako útočící virus a nutí tělo zahájit protiútok.
4. červen 2016 - Kdo říká, že v NASA nejsou žádní vědci s otevřenou myslí? Jeden z nich naznačuje, že žijeme v hologramu stvořeném vyspělým mimozemským druhem. Co když všechno. co jste kdy udělali nebo uděláte, je pouze produktem vysoce vyspělého počítačového programu? Každý vztah, každý pocit, každá vzpomínka by mohly být generovány bankami superpočítačů.
29. květen 2016 - Ukázalo se, že látka melatonin, kterou si náš vlastní mozek umí vyrobit sám, během spánku v naprosté tmě, mírní bolesti hlavy při migréně lépe, než předepisovaná toxická léčiva a výrazně snižuje jejich četnost.
26. květen 2016 - Armádní studie odhalila, že dlouhé vlasy a u mužů také vousy mají zásadní význam pro náš nervový systém, což by mnohé z nás zřejmě vůbec nenapadlo. Podle výzkumníků totiž zvyšují intuici a obdaří nás šestým smyslem.
20. květen 2016 - Před několika lety byly publikovány výsledky série studií, které se pokoušely odhalit pravdu o lidech praktikujících spiritualitu. Tyto studie shledaly, že lidé, kteří chápou život duchovním způsobem, mohou mít sklony k psychickým potížím, návykům a úzkostným poruchám.
16. květen 2016 - Může to být jen těžko uvěřitelné, ale výsledky z nedávné studie ukazují, že rakovina je 100% nemoc stvořená člověkem a způsobují ji novodobé jevy, jako jsou například znečištění či změna způsobu stravování.
5. květen 2016 - Řada nezávislých laboratoří potvrdila, že bezpalivový motor, který popírá fyzikální zákony, opravdu funguje. Výzkumníci si však stále nejsou jisti jak. Nicméně již bylo dokázáno, že revoluční motor EmDrive, který by mohl přepravit kosmonauty na Mars už za 10 týdnů, vytváří tah odrážením mikrovln v uzavřené komoře a je poháněn pouze sluneční energií...
2. květen 2016 - Nová studie projektu National Child Development Study (Národní studie vývoje dětí) ukázala, že inteligentnější jedinci se vegetariány stanou pravděpodobněji, než jejich méně inteligentní protějšky se zálibou v mase. Výzkumníci ovšem zdůrazňují, že to platí rovněž obráceně – díky bezmasé stravě jsou lidé v myšlení mnohem rychlejší a pohotovější. A n...
21. duben 2016 - Až budete příště pozorovat svého psa, jak tančí odvěký taneček, budete vědět, proč to ve skutečnosti dělá. Několik druhů savců spontánně natáčí osu svého těla podle siločar magnetického pole Země z různorodých důvodů.
20. duben 2016 - Myšlenka, že Měsíc byl stvořen při masivní kosmické srážce mezi objektem velikosti Marsu a pravěkou Zemí před asi 4,5 miliardami let, má minimálně dva podpůrné argumenty.
19. duben 2016 - Výzkumníci z Kalifornské univerzity v San Franciscu zjistili, že jedna konkrétní látka, která se běžně vyskytuje v jídle, se podílí na přibližně 35 milionech úmrtí ročně na celém světě. Podle výzkumníků může cukr vést k nástupu diabetu, metabolickému syndromu, hyper- a hypoglykemii, onemocnění z gastroezofageálního refluxu (GERD), srdečnímu onemocn...
17. duben 2016 - Většina lidí slyšela o chemikálii THC, která se nachází v marihuaně a která stojí za účinky navozené jejím užíváním. Nedávno se však pozornost obrátila na další sloučeninu v marihuaně s názvem CBD – a to z dobrého důvodu. Lékaři nemohou ignorovat vedlejší účinky THC, u CBD se však tyto problémy, zdá se, nevyskytují. Na druhou stranu se stále objevu...
15. duben 2016 - Paramahamsa Tewari, elektrotechnický inženýr a bývalý výkonný ředitel společnosti Nuclear Power Corporation of India, vynalezl bezreakční AC synchronní generátor (RLG). Mezi Tewariho činnosti patří mimo jiné vedení inženýrských projektů pro výstavbu jaderných elektráren. Účinnost modelů, které navrhl a které byly rovněž samostatně postaveny a testo...
13. duben 2016 - Kočky jsou mnohými považovány za symbol mysticismu díky jejich elegantnímu a pružnému tělu a upřenému pohledu, který dokáže „zhypnotizovat“ kohokoliv. Podle posledních vědeckých poznatků existuje další důvod, proč považovat kočky za záhadné tvory. Je to proto, že kočky vidí to, co my našima očima zpozorovat nedokážeme!
13. duben 2016 - Na světe neexistuje nikdo, kdo by dokázal pochopit, co je to kvantová mechanika. To je asi to nejdůležitější, co o ní potřebujete vědět. Ano, mnoho fyziků se naučilo její zákony; dokonce se naučili předvídat fenomény v závislosti na kvantových výpočtech. Stále ale není jasné, proč pozorovatel experimentu určuje chování systému a způsobí, že dojde k...
12. duben 2016 - Dánští vědci jsou díky novým revolučním absorpčním krystalům o krok blíže k tomu, aby pomohli lidem trpícím respiračními onemocněními. Vědci z University of Southern Denmark objevili krystalické materiály schopné přitáhnout kyslík ze vzduchu i z vody – takže bychom časem nemuseli nosit velké tlakové láhve.
10. duben 2016 - Historický a vědecký výzkum naznačuje, že Ježíš Kristus byl možná náruživý uživatel marihuany a odborníci tvrdí, že s pomocí této rostliny nejspíš také léčil. Odborníci naznačují, že konopí může být klíčovou složkou posvěceného oleje, jenž Ježíš a jeho následovníci užívali při léčebných rituálech.
9. duben 2016 - Rodiče se běžně domnívají, že jejich děti tráví u televize příliš mnoho času. Podle kanadské studie se u dětí, které příliš často sledují televizi, projevuje mnoho negativních vedlejších účinků, včetně špatných jazykových a sociálních dovedností a zvýšené míry šikany.
8. duben 2016 - Myšlenka, že se lidstvo vyvinulo na jiném místě vesmíru a na Zemi a do jiných koutů galaxie přicestovalo ve vesmírných lodích, může být nakonec pravdivá. Jsme na této planetě mimozemšťané? Pokud ano, odkud ve skutečnosti pocházíme? Dr. Ellis Silverová, přední ekoložka a environmentalistka, shromáždila jisté důkazy poukazující na to, že lidé pocháze...
26. březen 2016 - Čeho se muži děsí více než mimozemšťanů, kteří je chtějí prozkoumat sondou? Nevíte? Odpověď znáte: chytré ženy. Ano, věda konečně potvrdila to, co jsme všichni dlouho tušili: muži mají strach z inteligentních žen. Ale počkejte, to není vše! Vědci rovněž zjistili, že pokud nějakou činnost žena vykonává lépe, cítí se muž méně mužný.
22. březen 2016 - Vědci objevili ve vzdálenosti 117 světelných let od Země extrasolární planetu, která je tím nejvýstřednějším kosmickým objektem, jaký astronomové dosud zpozorovali.
21. březen 2016 - Dopřejte si dnes po práci své oblíbené pivo. Čínští vědci totiž zjistili, že by látka obsažená ve chmelu mohla chránit mozkové buňky před oxidačním poškozením – a zpomalit tak vývoj degenerativních onemocnění mozku.
17. březen 2016 - Kontroverzní a poměrně ostře kritizovaná studie norských vědců z roku 2001 naznačila, že ženy, které pijí tři šálky mléka denně, mají 3x vyšší riziko vzniku rakoviny prsu v porovnání s těmi, které pijí pouze jeden nebo půl šálku mléka denně.
14. březen 2016 - Zázvor je koření, které je jedním z nejúčinnějších přírodních léků na mnohá onemocnění. Skýtá paletu příznivých účinků a využití. Jedním z nich je léčba rakoviny, a to tak, že je daleko efektivnější, než některé léky na rakovinu. Je totiž dokázáno, že mnohé z nich jsou neúčinné a dokonce mohou přispět k úmrtí onkologických pacientů.
12. březen 2016 - Vědci objevili, že nemalé množství žen má v krvi genové sekvence chromozomu Y. Což je zajímavé, protože jak asi víte, chromozomy Y jsou mužské chromozomy, takže dámy, co u vás dělají a jak se k vám dostaly?
3. březen 2016 - Výzkumníci učinili v ruském Labinsku další neuvěřitelný objev, který podle učenců znamená začátek zcela nové historie, o jakém mnozí zastánci starověkých mimozemských teorií hovoří už celá léta. Má se za to, že předmět, jenž výzkumníci našli, by mohl být nějaký druh starověkého mikročipu a podle výzkumníků se jejich zrod datuje miliony let nazpět. ...
19. únor 2016 - Docentka Griffithovy university Joan Vaccaro přišla s vysvětlením, proč existuje rozdíl mezi budoucností a minulostí. Podle jejích propočtů zákony fyziky nerozlišují mezi časem a prostorem, ale jelikož nezakoušíme čas stejným způsobem jako prostor, musí existovat něco, co činí čas odlišným. Myslí si, že odpověď se skrývá ve speciální třídě kvantový...
13. únor 2016 - Výzkum Emory University School of Medicine v Atlantě ukázal, že některé informace lze biologicky zdědit prostřednictvím chemických změn v DNA. Během testů vyšlo najevo, že myši mohou tímto způsobem předat naučené informace o traumatických nebo stresujících zkušenostech – v tomto případě strach z vůně třešňových květů – dalším generacím.
banner
Zasílání novinek
Aktuální video
Přednášky a semináře
14. květen 2017
Zdraví se rodí v naší psychice, Astrovíkend Praha – Výstaviště Holešovice, Křižíkův pavilon Naučím vás, abyste si případnou disharmonii v těle určili sami za pomoci vlastních alternativních metod. Můžete tak odhalit příčinu přesněji než kdokoliv jiný, začátek 10.00
Anketa
banner

Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Kočky chrání před negativní energiíTajný recept kardiologů proti všem nemocemBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteMaca umí upravit hormonální nerovnováhuÚžasné město bez politiků, náboženství a penězPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Proč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekKokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyCizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Naklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Vyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Quinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůJežíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Úzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemBylinný zázrak má jméno kotvičníkJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskRecept na prastarý domácí sirup proti kašliBrečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Vilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatZázvor je 10000x silnější než chemoterapie
banner

Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.
CHIA 1 kg za 50 Kč v balíčku s MACA 250 g

CHIA semínka 1 kg za 129 Kč

QUINOA bílá 1 kg za 133 Kč

GOJI 1 kg za 333 Kč

MACA prášek 250g za 299 Kč

CAMU CAMU 100g 12% vitaminu C za 229 Kč

OSTROPESTŘECOVÝ OLEJ 500ml za 199 Kč