Jídelníček bez masa má za následek nižší riziko onemocnění rakovinou. foto: Pixabay

Vegetariáni mají nižší riziko výskytu rakoviny

1. říjen 2015

zobrazeno 3438x

Sponzoruji svou inspiraci

U vegetariánů existuje obecně nižší riziko onemocnění rakovinou než u konzumentů masa. Neplatí to ale pro všechny formy nemoci, jak zjistila studie publikována v lékařské časopise British Journal of Cancer. Nicméně průzkum na 60-ti tisících lidech jasně prokázal, že vegetariány postihuje mnohem méně rakovina krve, močového měchýře a žaludku.

banner

Výzkumníci z univerzit ve Spojeném království a na Novém Zélandu sledovali 61 566 britských mužů a žen. Byli mezi nimi konzumenti masa, ale také ti, kteří jedí ryby, ale jiné maso ne a další, kteří nejedí vůbec žádné maso.

Celkově výsledky výzkumu ukázaly, že zatímco v běžné populaci během života onemocní rakovinou 33 lidí ze sta, u těch, kteří nejedí maso, se toto riziko snižuje na zhruba 29 ze 100.

Zvláštní ochrana vegetariánů?

Výzkumníci tvrdí, že našli významné rozdíly mezi konzumenty masa a vegetariány v náchylnosti k rakovině lymfatických žláz a krve, kdy u vegetariánů je riziko onemocnění těmito druhy rakoviny poloviční.

V případě mnohočetného myelomu, relativně vzácné formy rakoviny kostí, je u vegetariánů o 75 % menší pravděpodobnost, že se u nich tato nemoc rozvine, než u konzumentů masa.

U milovníků rybího masa bylo snížení rizika onemocnění těmito typy rakoviny méně významné. Proč tomu tak je, není podle výzkumníků zcela zřejmé, ale potenciální mechanismy mohou zahrnovat viry a složky v mase způsobující mutace. Je však také možné, že zelenina skýtá zvláštní ochranu.

Výrazné rozdíly byly zaznamenány také u rakoviny žaludku. Ačkoliv byl počet případů malý, konzumenti rybího masa a vegetariáni měli jen třetinové riziko onemocnění tímto typem rakoviny oproti konzumentům masa.

Předchozí výzkumy už naznačily spojitost zpracovaného masa s rakovinou žaludku, takže výsledky nebyly příliš překvapující. Předpokládá se, že složky N-nitrosaminů nalezené v těchto masech, mohou poškodit DNA. Vysoké teploty při jejich přípravě mohou také produkovat karcinogeny.

Snížení rizika u vegetariánů však nebylo zjištěno u rakoviny střev, jedné z nejběžnějších forem této nemoci. Vegetariáni ve sledované skupině měli ve skutečnosti mírně vyšší výskyt rakoviny střev a konečníku, ačkoliv ne významně.

Relativní riziko rakoviny děložního čípku však bylo u konzumentů rybího masa a vegetariánů dvakrát vyšší než u konzumentů masa. Počet případů byl malý a výsledky lze přičíst i náhodě, ale výzkumníci pokládají za možné, že faktory jídelníčku ovlivnily viry zodpovědné za vznik rakoviny děložního čípku.

Profesor Tim Key, vedoucí studie řekl, že z této jediné studie nebylo možné vyvodit jednoznačné závěry. „V tento okamžik nejsou naše zjištění dostatečně průkazná, abychom mohli doporučit zásadní změny jídelníčku u osob, které se drží průměrné vyvážené stravy,“prohlásil profesor.

Vegetariánský jídelníček obsahuje obvykle méně tuků a více vlákniny, ale často vyžaduje pečlivé plánování, aby byl zajištěn nezbytný a dostatečný přísun proteinů a vitamínů – obzvláště B12, který se nachází převážně v živočišné stravě.

Vědci chtějí dálší studie

„Tyto zajímavé výsledky přispívají k důkazům, že skladba našeho jídelníčku ovlivňuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou. Víme, že konzumace velkého množství červeného a zpracovaného masa zvyšuje riziko rakoviny žaludku,“ řekl mluvčí britské organizace na výzkum rakoviny, která výzkum financovala.

„Vztahy mezi skladbou stravy a rakovinou jsou však velmi složité a je zapotřebí dalších výzkumů, abychom rozeznali, jak velkou roli hraje jídelníček a které jeho konkrétní faktory jsou nejdůležitější,“ dodal mluvčí jedním dechem.

Dr. Panagiota Mitrou, vědeckovýzkumný programový manažer Světového fondu na výzkum rakoviny, považuje příslib toho, že riziko onemocnění rakovinou krve u vegetariánů může být nižší, za obzvláště zajímavý.

„Tato zjištění bychom však měli brát s rezervou, protože o vztahu mezi jídelníčkem a těmito typy rakoviny toho zatím mnoho nevíme. Jsou zapotřebí další studie zaměřené na vegetariány, než budeme moci tyto výsledky s jistotou potvrdit,“ dodal na závěr.

zdroj: http://http://news.bbc.co.uk/

překlad: Honzoid

nehodnoceno

Předchozí související články

25. září 2015 - Vědci oddělení pro biologii rakoviny z kliniky Mayo na Floridě úspěšně přeprogramovali rakovinné buňky plic, prsou a močového měchýře zpět na normální zdravé buňky tím, že obnovili funkci, která jim brání nadměrně se množit.
22. září 2015 - Život v naší sluneční soustavě začal pravděpodobně na Marsu, ale zřejmě nějaká katastrofická událost jej zcela zničila. S tímto tvrzením přišli vědci z britské kosmické agentury v čele s výzkumníkem Lewisem Datrnellem. Domnívá se, že rané formy mikroskopického života se vytvořily na Marsu již před miliardou let, ale vlivem blíže neurčeného kataklyz...
20. září 2015 - Již na konci šedesátých let švýcarský lékař Hans Jenny (1904 – 1972) vydal knihu, v níž prokázal souvislost mezi zvukovými frekvencemi a naší realitou. Jeho objev, prokázaný laboratorními experimenty (viz video a kniha ke stažení v samotném článku) by mohl být základem léčení lidského těla za pomocí specifických tónů. Stejně tak by mohl být impulse...
15. září 2015 - Stanfordská univerzita a tajné služby však nejsou jedinými organizacemi potvrzujícími reálnost vzdáleného pozorování. Americký institut pro výzkum připravil ve svých aplikacích hodnocení vzdáleného pozorování. Nastínil, jak může vzdálené pozorování sloužit jako velmi mocný nástroj tajných služeb. Prověřil asi 80 různých publikací a stanovil, že tyt...
14. září 2015 - Shodou okolností měla zrovna provést průlet kolem planety sonda agentury NASA Pioneer 10. Před průletem byl Ingo schopný pozorovat zvláštní prstenec kolem Jupiteru, a to ještě před tím, než NASA pořídila jeho obrázky. Swann měl pravdu. Jak prohlásil, úspěšně vzdáleně pozoroval prstenec kolem Jupiteru. Tento výsledek byl publikován Stanfordskou univ...
13. září 2015 - V roce 1995 CIA odtajnila a schválila zveřejnění dokumentů. odhalujících její zapojení v programu vzdáleného pozorování, který probíhal na Stanfordském výzkumném institutu v Menlo Park v Kalifornii.
12. září 2015 - Dálkové snímání či jinak řečeno vzdálené pozorování lze definovat mnoha způsoby. Jedná se o schopnost jedince popsat místo vzdálené od jejich fyzické pozice až několik stovek tisíc kilometrů. Ačkoliv se podařilo tento jev prokázat, oficiální vědecké komunitě stále není jasné, jakým způsobem je to možné dosáhnout.
8. září 2015 - Vědci z Buckinhamské univerzity zveřejnili snímek, zobrazující mimozemský organismus, "bombardující" Zemi. Podle nich se jedná o důkaz, který podporuje teorii panspermie. Tedy mikroskopickou formu života, která existuje ve vesmírném vakuu a která může v hojném počtu zasít život na obyvatelných planetách jako je ta naše.
16. červenec 2015 - I když alkohol získal hanlivou nálepku metla lidstva, kvůli jeho nadužívání a zneužívání jako kterékoliv drogy, původně spíše platil za rituální nápoj. Měnil vědomí, pomocí čehož pak domorodí šamani po celém světě mohli komunikovat s duchy. To se ale bavíme o kvašených nápojích s příměsí různých bylin. Proč tedy metla lidstva v podobě alkoholismus?...
13. červenec 2015 - Dva vědecké výzkumy z poslední doby se zabývaly úspěšností dvou postupů při léčbě rakoviny. Zatímco jeden v boji proti onkologickým onemocněním zcela propadl, druhý naopak zazářil.
4. červenec 2015 - Američtí vědci před časem objevili, jak účinně zmenšovat zhoubné nádory. A sice pomocí speciálních látek, vpravených do těla pacienta a jejich aktivaci pomocí infračerveného světla. Není tajemstvím, že americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) již několik provádí výzkum, jak snížit vedlejší účinky chemoterapie a ozařováním za pomocí ...
21. červen 2015 - Živé buňky, tedy i lidské, jsou schopny přijímat a zpětně vysílat světelnou energie v podobě takzvaných biofotonů. K tomuto závěru na základě mnoha ověřených experimentů přišel již v roce 1970 respektovaný německý fyzik Fritz Albert Popp.
16. červen 2015 - Kanadští vědci z torontské univerzity zjistili naprosto úžasnou věc o avokádu. Tuky v něm obsažené dokáží účinně bojovat proti akutní leukémii a dokonce zastavit její růst. Zejména boduje proti její formě zvané myeloidní (AML), která je jinak smrtelná do pěti roků od určení diagnózy pro 90 procent pacientů nad 65 let.
8. červen 2015 - Lidé s krevní skupinou 0, tedy spíše extroverti, mají lepší vyhlídky, že neonemocní Alzheimerovou chorobou. S tímto závěrem přišli vědci z britské univerzity v Sheffieldu ve spolupráci s italskou nemocnicí v Benátkách. Jejich závěr se opírá o skutečnost, že lidé s krevní skupinou 0 mají více šedé kůry zejména v těch částech mozku, kterou nejdříve o...
7. květen 2015 - Pro náš zdravý životní styl je velmi důležité vybírat si zdroj vody, kterou pijeme. Čím je přírodnější, tím má více energie, a tím více ji přejímáme do svého těla. Ovšem také existují jednoduché metody, jak kvalitu takové vody ještě vylepšit. Jednou z nich je použití kamene zvaného šungit.
12. prosinec 2013 - Existuje mnoho cest, jak obnovit své zdraví. Jednou z velmi účinných terapií je pravidelný pobyt v relaxační pyramidě.
5. červen 2013 - Minulý týden jsme přinesli informace o novém typu vakcíny, který vyvinuly velké farmakologické firmy. Zdá se, že má na svědomí první úmrtí v důsledku nežádoucí vedlejších účinků. V podobě smrtelné nervové choroby, která se nazývá "Guillain-Barreho syndrom" (GSB).
31. květen 2013 - Zdá se, že jsme se díky neuvěřitelné aktivitě nadnárodní farmaceutické loby opět mílovými kroky přiblížili k "orwellovské vizi" našeho světa. Ve Spojených Státech se na všeobecný trh dostala zcela nová vakcína (a vůbec první svého druhu), která obsahuje geneticky modifikované bílkoviny získané z hmyzích buněk. Podle zpráv, které zveřejnila "Food an...
banner

Zasílání novinek
Aktuální video
Anketa
Kterou superpotravinu máte nejraději?
(Z tohoto počítače už bylo hlasováno.)
Chia
19%
Quinoa
14%
Maca
15%
Chlorella
13%
Spirulina
13%
Kotvičník
12%
Mladý ječmen
13%
banner

Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Kočky chrání před negativní energiíBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteTajný recept kardiologů proti všem nemocemMaca umí upravit hormonální nerovnováhuPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Úžasné město bez politiků, náboženství a penězProč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekProkázáno: Chemoterapie neléčí, ale zabíjíPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Cizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životNaklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyVyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Spirituální probouzení mezi třetí a pátou ránoJežíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciÚzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíQuinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciJak si můžeme uvolnit zablokované čakryBylinný zázrak má jméno kotvičníkŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiZázvor je 10000x silnější než chemoterapieJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Jak se zbavit negativních bytostí čtvrté dimenzeRecept na prastarý domácí sirup proti kašliLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Snižte krevní tlak za 5 minut a bez lékůBrečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatDeset základních kroků ke zvládnutí telepatieVilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskChlorella a její prokázané zdravotní přínosyCo si různá znamení horoskopu neumí přiznat?Naše kočka vidí, co my ani nemůžemeUmírající těsně před smrtí navštěvují mrtví lidéOregano vyčistí plíce od prachu, plísně i bakterií
banner

Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.