Quinoa - jedna z nezdravějších potravin na světě. Ne nadarmo se ji staří Inkové nazvali matkou všeho obilí. foto: amber

Quinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosů

14. květen 2016

zobrazeno 60400x

Sponzoruji svou inspiraci

Quinoa je nejpopulárnější „superpotravina“ na světě. Je napěchována proteiny, vlákninou a minerály, přitom neobsahuje žádný lepek. Přinášíme vám 11 prokázaných zdravotních přínosů quinoy.  

banner

Quinoa je neuvěřitelně výživná

Quinoa je obilnina pěstovaná pro svá jedlá semínka. Vyslovuje se „kínua“.

Technicky se nejedná o obilninu, ale o pseudoobilninu. Jinými slovy je to v zásadě „semínko“, které se připravuje a jí se podobně jako zrno.

Quinoa byla v minulosti důležitou plodinou incké říše. Inkové ji nazývali „matkou všeho obilí“ a věřili, že je posvátná. V Jižní Americe se konzumuje už po tisíce let, ačkoliv módní superpotravinou se stala až před několika lety.

Dnes můžete quinou a produkty, v nichž je obsažena nalézt po celém světě, obzvláště v obchodech se zdravou výživou a restauracích, jež kladou důraz na přírodní potraviny.

Existují tři hlavní typy quinoy: bílá, červená a černá.

Takto vypadá nutriční rozbor 1 hrnku vařené quinoy (185 g)

 • Proteiny: 8 gramů
 • Vláknina: 5 gramů
 • Mangan: 58 % doporučené denní dávky (DDD)
 • Hořčík: 30 % DDD
 • Fosfor: 28 % DDD
 • Měď 18 % DDD
 • Železo 15 % DDD
 • Zinek: 14 % DDD
 • Draslík 9 % DDD
 • Více než 10 % DDD vitamínu B1, B2 a B6
 • Malá množství vápníku, vitamínu B3 (niacinu) a vitamínu E.

Celkem to představuje 222 kalorií, 39 gramů sacharidů a 4 gramy tuků. Obsahuje také malé množství omega-3 mastných kyselin.

Quinoa není geneticky modifikovaná, je bezlepková a obvykle se pěstuje organickým způsobem.

Ačkoliv se technicky nejedná o zrno, stále se počítá mezi celozrnné potraviny.

Vědci z NASA na ni nahlížejí jako na plodinu vhodnou k pěstování mimo Zemi, a to zejména pro vysoký obsah živin, jednoduchost přípravy a snadnost pěstování.

Rok 2013 byl Spojenými národy pojmenován „Mezinárodním rokem quinoy“ pro její vysokou nutriční hodnotu a potenciál přispět k zajištění světové potravinové bezpečnosti.

Shrnutí: Quinoa jsou jedlá semínka, která se mezi lidmi s povědomím o zdravém jídle stala velmi módní. Je plná důležitých živin.

Quinoa obsahuje silné bioaktivní látky kvercetin a kempferol

Skutečné jídlo neprospívá našemu zdraví pouze vitamíny a minerály, jak bychom si mohli myslet.

Obsahuje tisíce dalších živin ve stopovém množství a některé z nich jsou nesmírně zdravé.

Jedná se například o zajímavé molekuly zvané flavonoidy, což jsou rostlinné antioxidanty, u nichž byly prokázány všechny možné zdraví prospěšné účinky.

Dva obzvláště dobře prostudované flavonoidy jsou kvercetin a kempferol a ty jsou shodou okolností ve velkém množství obsaženy v Quinoa.

Ve skutečnosti obsahuje quinoa dokonce více kvercetinu než v potraviny, jež jsou jeho vysokým podílem typické, jako například brusinky.

Ukázalo se, že tyto důležité molekuly mají protizánětlivé, protivirové, protirakovinné a antidepresivní účinky. Alespoň podle studií na zvířatech.

Zahrnete-li quinou do svého jídelníčku, významně tím zvýšíte svůj celkový příjem těchto (a dalších) důležitých živin.

Shrnutí: Quinoa obsahuje vysoké množství flavonoidů, včetně kvercetinu a kempferolu. Jedná se o silné rostlinné antioxidanty skýtající mnohé zdravotní přínosy.

Obsahuje vysoký podíl vlákniny – mnohem vyšší než většina obilovin

Dalším důležitým přínosem quinoy je její vysoký obsah vlákniny.

Podle studie zkoumající 4 její druhy obsahuje 100 g nevařené quinoy 10 až 16 gramů vlákniny.

To je 17 až 27 gramů v každém hrníčku, což je opravdu hodně – více než dvakrát tolik, co většina obilovin. Vařená quinoa obsahuje v poměru ke své hmotnosti o dost méně vlákniny, protože absorbuje velké množství vody.

Bohužel je většina této vlákniny nerozpustná a ta neskýtá takové zdravotní přínosy jako její rozpustná varianta.

Obsah rozpustné vlákniny je kolem 2,5 gramu na jeden šálek (nebo 1,5 gramu na 100 gramů), což je stále obstojné množství.

Mnohé studie naznačují, že rozpustná vláknina může pomáhat snížit úroveň krevních cukrů a cholesterolu, zvýšit pocit sytosti a pomoci tak při hubnutí.

Shrnutí: Quinoa má mnohem vyšší obsah vlákniny než většina obilovin. Podle studie 17 až 27 gramů vlákniny v jediném hrnku nevařené quinoy.

Quinoa je bezlepková a proto skvělá pro lidi s lepkovou intolerancí

Podle průzkumu z roku 2013 se zhruba třetina obyvatel Spojených států snaží minimalizovat konzumaci lepku, nebo se mu zcela vyhnout.

Bezlepková dieta může být zdravá, pokud je založena na potravinách, které jsou přirozeně bezlepkové.

Problém může nastat, pokud místo nich začnete jíst „bezlepkové“ potraviny vyráběné z rafinovaných škrobů.

Tyto potraviny nejsou o nic lepší, než jejich verze s lepkem, protože nezdravá bezlepková strava je stále nezdravá strava.

Mnoho výzkumníků nahlíží na quinou jako na vhodnou součást bezlepkové diety pro lidi, kteří se nechtějí vzdát potravin jako je pečivo a těstoviny.

Studie prokázaly, že pokud se místo typických bezlepkových přísad jako je rafinovaná tapioková, bramborová, kukuřičná a rýžová mouka použije quinoa, dramaticky vzroste výživová a antioxidační hodnota stravy.

Shrnutí: Quinoa je přirozeně bezlepková a její použití místo typických bezlepkových přísad může zvýšit antioxidační a výživovou hodnotu bezlepkové diety.

Quinoa má vysoký obsah proteinů a veškerých potřebných esenciálních aminokyselin

Protein se skládá z aminokyselin. Některé z nich se nazývají esenciální, protože si je tělo neumí vyrobit samo a musíme je přijímat jako součást stravy.

Pokud potravina obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, označuje se jako kompletní protein.

Mnoha rostlinným potravinám některé esenciální aminokyseliny, jako například lysin, chybí.

Nicméně quinoa tvoří výjimku, protože obsahuje poměrně vysoký podíl všech esenciálních aminokyselin. Proto je quinoa skvělým zdrojem proteinů. Má více a zároveň lepších proteinů než většina obilovin.

S 8 gramy kvalitního proteinu v jediném hrníčku vařené quinoy (nebo 4,5 gramu ve 100 gramech) představuje quinoa skvělý zdroj rostlinného proteinu pro vegetariány a vegany.

Shrnutí: Quinoa má v porovnání s většinou rostlinných potravin vysoký obsah proteinů a obsahuje všechny potřebné aminokyseliny.

Quinoa má nízký glykemický index

Glykemický index měří, jak rychle vzroste hladina krevního cukru.

Je známo, že konzumace jídel s vysokým glykemickým indexem vyvolává hlad a přispívá k obezitě.

Taková jídla jsou také spojována s mnoha chronickými chorobami západní civilizace, jež jsou dnes tak rozšířené jako je cukrovka a srdeční choroby.

Quinoa a má glykemický index 53, což se považuje za nízkou hodnotu.

Je však dobré mít na paměti, že quinoa obsahuje vysoké množství sacharidů, takže není vhodnou volbou při nízkosacharidové dietě, alespoň ne ve větším množství.

Shrnutí: Glykemický index quinoy je kolem 53, což se považuje za nízkou hodnotu. Je však bohatá na sacharidy.

Obsahuje vysoké množství minerálů, které většině lidí chybí, zejména hořčíku

Moderní jídelníček často postrádá mnoho živin.

Obzvláště to platí pro některé minerály jako je hořčík, draslík, zinek a (platí pro ženy) železo.

Zajímavé je, že quinoa má vysoký obsah všech těchto čtyř minerálů. Obsahuje okolo 30 % doporučené denní dávky hořčíku v jednom hrníčku.

Quinoa však obsahuje látku zvanou kyselina fytová, která může tyto minerály navázat a snížit tak jejich vstřebávání.

Nicméně obsah kyseliny fytové můžete snížit, pokud quinou před vařením namočíte nebo necháte naklíčit. Tím se biodostupnost obsažených minerálů zvýší.

Quinoa také obsahuje značné množství oxalátů, které snižují vstřebávání vápníku a mohou u některých jedinců, jimž se opakovaně tvoří ledvinové kameny, způsobit potíže.

Shrnutí: Quinoa má vysoký obsah minerálů, ale kyselina fytová může částečně bránit jejich vstřebávání. Namočením nebo naklíčením quinoy se většina kyseliny fytové odbourá.

Quinoa významně prospívá zdravému metabolismu

Vzhledem k vysokému obsahu prospěšných živin je zřejmé, že konzumace quinoy může přispět ke zlepšení metabolismu.

Ačkoliv bude zapotřebí podrobnějších studií, našel jsem dvě (jedna na lidech, další na krysách), které zkoumaly vliv quinoy na metabolismus.

Studie na lidech zjistila, že konzumace quinoy namísto typického bezlepkového pečiva a těstovin významně snižuje hladinu krevního cukru a úrovně inzulínu a triglyceridů.

Studie na krysách odhalila, že přidání quinoy do jídelníčku s vysokým obsahem fruktózy zcela potlačuje negativní vlivy fruktózy.

Shrnutí: Dvě studie, jedna na lidech a druhá na krysách prokázaly, že quinoa může zlepšit metabolismus. Mimo jiné to znamená snížení hladiny krevního cukru a triglyceridů.

Quinoa je plná antioxidantů

Quinoa je také velmi bohatá na antioxidanty.

Antioxidanty jsou látky, které neutralizují volné radikály a věří se, že pomáhají bojovat proti mnoha chorobám i stárnutí.

Jedna studie zkokumala antioxidanty v 10 potravinách: 5 obilovinách, 3 pseudoobilovinách a 2 luštěninách.

Quinoa měla nejvyšší obsah antioxidantů ze všech 10 zkoumaných potravin.

Klíčením se obsah antioxidantů v quinoa nejspíš ještě zvýší.

Shrnutí: Quinoa má zdá se velké množství antioxidantů, jejichž obsah ještě vzroste, pokud semínka necháme naklíčit.

Quinoa má několik důležitých charakteristik, které z ní činí potravinu příznivou pro hubnutí

Abychom hubli, musíme přijmout méně kalorií, než spálíme.

Je známo, že některé vlastnosti jídla mohou tento proces usnadnit buď zrychlením metabolismu (zvýšením výdeje kalorií) nebo snížením chuti k jídlu (snížením příjmu kalorií).

Quinoa takovými vlastnostmi disponuje.

Obsahuje vysoké množství proteinů, to může jak urychlit metabolismus, tak snížit chuť k jídlu.

Vysoký obsah vlákniny může také pomoci zvýšit pocit sytosti, díky čemuž zkonzumujeme celkově méně kalorií.

Další důležitou vlastností je její nízký glykemický index. Výběr potravin s nízkým GI je všal spojován se sníženým příjmem kalorií.

Ačkoliv zatím neexistuje studie, která by zkoumala vliv quinoy na tělesnou hmotnost, dá se vytušit, že by mohla být užitečnou součástí zdravého redukčního jídelníčku.

Shrnutí: Quinoa má vysoký obsah vlákniny, proteinů a nízký glykemický index. Všechny tyto vlastnosti jsou spojovány s úbytkem váhy a lepším zdravím.

Quinou lze snadno zařadit do jídelníčku

Poslední bod sice není zdravotním přínosem, ale je neméně důležitý.

Jedná se o fakt, že quinou lze velmi snadno zařadit na jídelníček.

Je chutná a hodí se k mnoha potravinám.

V závislosti na druhu quinoy může být důležité, abyste ji propláchli vodou a zbavili se tak saponinů, které jsou součástí svrchní vrstvy a mohou způsobovat hořkou chuť.

Mnoho značek však prodává quinou již propláchnutou, takže to nemusí být nutné, jako v případě quinoy z eshopu Energie života.

Quinou lze připravit k jídlu za méně než 20 minut:

 • Do hrnce vlijte 2 hrnky vody a zapněte plotnu
 • Přidejte hrnek syrové quinoy a špetku soli
 • vařte 15-20 minut
 • Podávejte

Quinoa absorbuje většinu vody a bude nadýchaná. Pokud se připraví správně, měla by mít jemnou oříškovou příchuť a příjemně křupavou strukturu.

Existují desítky výtečných způsobů, jak ji připravit.

Ještě něco?

Quinoa je jednou z nejzdravějších a nejvýživnějších jídel na planetě. Taková jsou fakta. (zdroj: authoritynutrition.com)

nehodnoceno

Předchozí související články

11. květen 2016 - Čerstvé meruňky mají nízký obsah kalorií – pouze 50 kalorií na 100 g. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů. Obsahují vysoký počet fotochemikálií, které pomáhají předcházet onemocněním srdce, snižují hladinu LDL („špatný cholesterol“) a poskytují ochranu proti rakovině.
10. květen 2016 - Amazonské husté pralesy jsou domovem některých jedinečných druhů rostlin. Mimo jiných k nim patří například juvie ztepilá, která plodí nám dobře známé Para ořechy. Domorodci si jich odjakživa cenili, protože jim dodávala tolik potřebné bílkoviny, tuky a další důležité živiny. V místních dialektech se jim říká castanha-do-pará, castania, para-nut, c...
20. duben 2016 - Chia semínka patří mezi nejzdravější potraviny na planetě. Jsou plné živin, které mohou mít významný přínos pro zdraví vašeho těla a mozku. Zde je 11 vědecky podložených důvodů proč jíst chia semínka.
29. březen 2016 - Konopná semínka jsou semínka rostliny Cannabis sativa. Patří ke stejnému druhu jako marihuana. Semínka konopí však obsahují pouze stopová množství THC, psychoaktivní složky marihuany. Konopná semínka jsou mimořádně výživná a bohatá na zdravé tuky, proteiny a různé minerální látky.
18. březen 2016 - Jak stárneme, naše kůže přirozeně ztrácí pružnost a je křehčí. Snížená produkce vlastních maziv ji vysušuje a kůže pak vypadá sušší a skvrnitá. S přibývajícím věkem si tak na kůži všímáme určitých změn, ale to je zcela normální. Všichni víme, že čas nezastavíme, ale ještě jsou zde úžasné potraviny, které mohou pomoci zpomalit proces stárnutí a zvrá...
5. březen 2016 - Problémy s dýcháním mohou mít řadu příčin. Patří mezi ně alergie, astma, škodlivé organismy, ale také vdechování různých polutantů. Mezi nejběžnější příznaky a varovné známky respiračních potíží patří ucpané dýchací cesty, ztížené dýchání, podráždění v oblasti krku a nosu a podobně. Pokud jste vy nebo vaši blízcí zaznamenali podobné varovné signály...
18. únor 2016 - Černá ředkev se po staletí užívá jako jídlo i jako lék. Pro kulinářské účely se nejdříve odstraní její matná černá slupka a bílá dužina se připravuje na páře, restuje, dusí nebo smaží. Černá ředkev se dá jíst i syrová, v tom případě se strouhá nebo krájí na plátky a přidává do salátů nebo se konzumuje jako zdravá svačinka. Pro léčivé účinky lze vyu...
28. leden 2016 - Výzkumníci naznačují, že přidáním quinoy nebo pohanky do bezlepkových produktů značně zvýšíte obsah polyfenolů v porovnání s typickými bezlepkovými produkty vyráběnými z rýže, kukuřice a bramborové moučky. Výrobky s přídavkem quinoy nebo pohanky obsahují více antioxidantů jak v porovnání s pšeničnými produkty, tak s bezlepkovými. Je také dobré vědě...
17. leden 2016 - Lidé artyčoky milují. A jak by také ne? Od list až po srdíčko jsou artyčoky prostě delikátní. Možná však nevíte, že jsou výborným zdrojem živin a přinášejí úžasný zdravotní prospěch. Z těchto překvapivých vlastností s pozitivním dopadem na vaše zdraví jsme vybrali 12 nejlepších.
6. leden 2016 - Slzovka obecká, též slzovka porcelánová neboli Jobovy slzy, je tropická travina. Je oblíbená v asijských kulturách jako zdroj potravy a rovněž se z ní dělají šperky. Nicméně tato rostlina se po staletí používala v alternativní medicíně k léčení mnoha problémů od artritidy po neštovice.
30. listopad 2015 - Kokosová voda, trendový nápoj posledních let, už má konkurenta. Je jím březová míza, která má velký zdravotní potenciál a prospívá kráse. Řídká vodnatá kapalina se zachytává z kmenů stromů brzy zjara, a sice v Rusku, skandinávských zemích a v částech severní Číny, kde je už je velmi oblíbená.
2. říjen 2015 - Brazilské superovoce Camu camu je doslova napěchováno vitaminem C. Velká a přesvědčivá část vědeckých důkazů přitom naznačuje, že přírodní vitamin C může chránit před astmatickými záchvaty, které spouští fyzické cvičení, nachlazení či chřipka. Systematický přehled publikovaný v listopadovém vydání časopisu Allergy, Asthma & Clinical Immunology z ro...
28. září 2015 - Pokud váš jídelníček zahrnuje arónii pravidelně, můžete si být jistí, že chřipka a nachlazení vás hned tak nepřekvapí. Arónie bojuje s bakteriemi a viry a posiluje imunitní systém.
27. září 2015 - Mezi pěti nejlepšími výhodami, které arónie přináší, patří její pozitivní vliv na udržování normálního krevního tlaku. Tmavé plody jsou známé schopností předcházet stahování cév a udržovat krevní tlak mimo v normálu. Džus nebo čaj z temnoplodce doporučujeme každému, kdo má problémy s oběhovým systémem a tlakem krve.
26. září 2015 - Plody Arónie, známé také jako černé jeřabiny nebo temnoplodec, jsou přírodní léčbou a ochranou zejména po mnoho staletí. Existuje celkem deset zásadních důvodů, proč je aronie tak ceněnou superpotravinou.
19. srpen 2015 - Pro ty, které trápí akné, jsou více citliví na letní bodnutí hmyzem nebo hledají podpůrný prostředek pro léčbu lupénky a dalších kožních onemocnění, včetně léčby nejrůznějších povrchových ran, by mohla být řešením kůra peruánského stromu Ubos.
18. červenec 2015 - Jedna z mála bylin na světě, která umí nejen nabudit, ale zároveň uklidnit a zbavit stresu. Účinky indické byliny Withania somnifera, jiným názvem Ašvaganda, byly silnou motivací pro uskutečnění celé řady vědeckých studií. Výsledek byl jednoznačný – Ašvaganda je silný antistress, pomáhá při depresích a úzkostech.
29. červen 2015 - Kdo by neznal bylinu podobnou bodláku, která je již po staletí známá jako bojovník za naše játra. Správným názvem tedy ostropestřec mariánský, jehož druhové jméno je spojeno s legendou, která praví, že bílé skvrny na jeho listech jsou z mléka Panny Marie.
18. červen 2015 - Mnohdy nám počasí nedává mnoho příležitostí k veselé náladě. To nám ovšem nemusí vadit, když si pomůžeme Macou. Název této rostliny, neuvěřitelně odolné na drsné podmínky vysokých And, zní v jazyku domorodců Ma-ca - „ z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje“.
17. červen 2015 - Bobule Acai Berry jsou v současnosti zřejmě nejčastěji uváděným ovocem, co se týče blahodárných účinků na lidský organismus. Tyto plody se totiž vyznačují velmi vysokým obsahem antioxidantů, což z nich zákonitě dělá superpotravinu číslo jedna.
11. červen 2015 - Jíte pravidelně dýňová semínka? Pokud ano, předcházíte tak rakovině, máte pravděpodobně klidnější spaní, zdravější kůži a ostřejší zrak. S těmito závěry přišli španělští vědci, podle nichž semínka podobně jako kakaové boby přinášejí vnitřní klid díky obsažené aminokyselině tryptofan, který stimuluje v mozku produkci serotoninu. Tedy hormonu dobré n...
6. červen 2015 - Jíte květový pyl? Ačkoliv samotní výrobci jej doporučují jíst bez jakékoliv úpravy, zasloužilý včelař Jaroslav Kopeček z Beskyd upozorňuje, že neupravený pyl projde trávicím traktem bez vstřebání.
5. červen 2015 - Pokud máte pocit, že klasické potraviny vám nedodávají dostatečné množství minerálů potřebných pro tělo, zkuste třeba mořské řasy. Ve východní Asii, především v Japonsku, je znají, užívají již po staletí a řadí je do každodenního jídla. Nejen v podobě sushi.
24. květen 2015 - Povětšinou kolem této rostliny bez nějakého vzrušení projdeme, maximálně si děti z ní udělají přírodní slunečník. Přesně tak, řeč je o lopuchu, který bylináři používají po staletí. Je velmi výživný a posilující. Čistí krev, obnovuje játra, blahodárně působí na žlučník, proti baktériím a plísním.
19. květen 2015 - To zas je den! Všechno je špatně. Nic se mi nedaří. Nechoďte mi na oči.“ Máte byť jen občas takové myšlenky? Potřebujete se uklidnit a zvednout si náladu? Pokud chcete o 180 stupňů změnit nepříjemný den na zcela pohodový, sáhněte po nepražených kakaových bobech. Toto přírodní antidepresivum navíc prospívá vašemu zdraví. Ne nadarmo se jim říká potra...
16. květen 2015 - Více než pět tisíc let užívají lidé šťávu z aloe vera pro své blahodárné účinky na lidský organismus. Tato superpotravina obsahuje více než dvě stovky aktivních složek – od vitamínů, minerálu, přes aminokyseliny až po mastné kyseliny. Takový výživný koktejl může tělu doplnit to, co mu chybí. A pomáhá jej chránit díky svým schopnostem bránit průniku...
13. květen 2015 - Stačí lehce prochladnout a začíná trápení. Časté a zejména bolestivé močení je krajně nepříjemné. Příroda nabízí účinné a zároveň k našim játrům šetrné prostředky. Od těch notoricky známých až po ty méně rozšířené, ale o to více zabírající. Především pak z dlouhodobého hlediska.
11. květen 2015 - Cukrovkáři a všichni ti, kteří mají potíže se slinivkou, mají často za to, že jejich nemoc již bude celoživotním údělem. Nemusí tomu tak být. Existuje peruánská bylina s názvem Cuti Cuti, která má na potíže s vysokým krevním cukrem a slinivkou blahodárné účinky.
6. květen 2015 - Goji neboli česky kustovnici považuje tradiční čínská medicína za jednu ze základních potravin, které přispívají k optimálnímu fungování lidského těla, které je pak plné síly. Mnohé studie potvrdily, že pravidelné pojídání goji přispívá k pohodové a klidné náladě. Pomáhá k lepšímu sportovnímu výkonu, což se zákonitě projeví i na naší postavě. Zárov...
5. květen 2015 - Pampeliška, tak běžná jarní květina, v sobě ukrývá nespočetně možností, jak ji zcela zdarma využít nejen v regeneraci těla, ale rovněž v naší kuchyni. V době, kdy v supermarketech najdete jen náhražku listové zeleniny, která nikdy zpříma neviděla slunce, můžete tak z mladých listů pampelišek připravit velmi chutný a zároveň výživný salát.
3. květen 2015 - Beauty berry neboli Bobule krásy. Tak se nyní říká v anglicky mluvících zemí rakytníku. Obsahuje totiž látky, které velmi přispívají k tomu, že naše kůže stále vypadá mladistvě, svěže, bez pupínků. Navíc přispívá k rychlejšímu hojení zranění kůže, ať už se jedná o popáleniny, tržné či řezné rány.
30. duben 2015 - Přestože je v našich končinách zcela neznámý, existuje. Řeč je o červeném banánu. Bohužel se k nám příliš nedováží, protože se velmi rychle kazí. Což je škoda, protože oproti klasickému žlutému banánu je nutričně mnohem bohatší, aromatičtější a sladší.
29. duben 2015 - V minulosti tolik očerňovaný kokosový olej se opět vrátil na výsluní. Mnohé vědecké studie sice potvrdily, že kokosový olej obsahuje nasycené mastné kyseliny, tedy látky, které obecně ve velké míře zdraví škodí. Jenže na rozdíl od nasycených mastných kyselin, vyskytujících se například v sýru či v mase, mají středně dlouhý řetězec. Během trávení ta...
28. duben 2015 - Přirozený spalovač tuků, který vám může pomoci k ideální postavě bez celulitidy. Řeč je o další peruánské superpotravině zvané Caihua. Česky se jí říká rovněž paprikookurka, protože křížence těchto dvou druhů zeleniny silně připomíná.
16. duben 2015 - Po Acai berry se Brazílie může pochlubit další superpotravinou. Camu camu. Kromě toho, že podobně jako Acai obsahuje „koňskou dávku“ antioxidantů, se toto prazvláštní ovoce skví nejvyšším obsahem přírodního vitaminu C na světě!
12. duben 2015 - Chlorella buduje v lidském těle ochranné bariéry. Usměrňuje dobrou energii. Šikovně zacelí důsledky rozpolceného vědomí.
4. duben 2015 - Mladý ječmen. Nejvíce skloňovaný na jaře, jelikož se v tomto období mnoho z nás odhodlá k detoxikaci. Jenže to nestačí. Vzhledem k prostředí, v němž žijeme, potravinám, které jíme, vodu, kterou pijeme, a ve stresu, v němž žijeme, bychom zelené potraviny v čele s mladým ječmenem měli konzumovat po celý rok. Už jen z důvodu, že mladý ječmen zásadně s...
banner
Aktuální video
Anketa
Kterou superpotravinu máte nejraději?
20%
15%
16%
13%
12%
12%
13%
banner

Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Kočky chrání před negativní energiíBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteTajný recept kardiologů proti všem nemocemMaca umí upravit hormonální nerovnováhuPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Úžasné město bez politiků, náboženství a penězProč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekProkázáno: Chemoterapie neléčí, ale zabíjíPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Cizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životNaklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyVyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Spirituální probouzení mezi třetí a pátou ránoJežíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciÚzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíQuinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruJak si můžeme uvolnit zablokované čakrySlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciBylinný zázrak má jméno kotvičníkŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiZázvor je 10000x silnější než chemoterapieJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Jak se zbavit negativních bytostí čtvrté dimenzeRecept na prastarý domácí sirup proti kašliSnižte krevní tlak za 5 minut a bez lékůLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Brečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníDeset základních kroků ke zvládnutí telepatieŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatChlorella a její prokázané zdravotní přínosyVilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskCo si různá znamení horoskopu neumí přiznat?Naše kočka vidí, co my ani nemůžemeVýznam bolesti v různých částech tělaUmírající těsně před smrtí navštěvují mrtví lidéOregano vyčistí plíce od prachu, plísně i bakteriíStaré duše a dokončení cyklu reinkarnaceDračí krev v sobě ukrývá přírodní léčivou síluJak si rychle pomoci, když vás zcela ochromí dnaJaponky netloustnou a žijí nejdéle na světěWi-Fi ničí spánek, mozek, srdce a plodnostTři recepty na tři zdravé bylinkové sirupyNibiru dorazí v roce 2017 do sluneční soustavy23 způsobů, jak rozpoznat křišťálové dětiEdgar Cayce: O reinkarnaci duší AtlanťanůKurkumová limonáda, ideální proti depresiCo bychom měli vědět o své krevní skupiněVědci díky DNA osvětlují paranormální jevy (1)Jak v pěti krocích zvládnout detoxikaci jaterKdyž hormony zlobí, pomohou bylinky ze světaVodu vám zaručeně vylepší minerál šungitPsi nám rozumí lépe, než jsme si mysleliČím se vyznačuje skutečně probuzená dušePyramida funguje, i když vědci nevědí, proč12 věcí o prdění, které jste možná nevěděliSvaté zvonění v uších je darem, nikoliv prokletímJak si vzpomenout na své minulé životy?Jak pročistit epifýzu v sedmi snadných krocíchLéčivá síla kočičího předení má dlouhou historiiSociopat versus psychopat: Jaký je rozdíl?
banner

Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.