Chia zrychlují metabolismus. Platí to individuálně, u někoho více, u jiného zase méně.

Jedenáct důvodů, proč jíst chia semínka

20. duben 2016

zobrazeno 22461x

Sponzoruji svou inspiraci

Chia semínka patří mezi nejzdravější potraviny na planetě. Jsou plné živin, které mohou mít významný přínos pro zdraví vašeho těla a mozku. Zde je 11 vědecky podložených důvodů proč jíst chia semínka.

banner

1. Chia semínka obsahují obrovské množství živin při nízké kalorické hodnotě

Chia jsou malá černá semínka ze šalvěje hispánské (Salvia hispanica), která roste v Jižní Americe. Tato semínka byla kdysi důležitou součástí potravy Aztéků a Mayů. Cenili si jich pro jejich schopnost dodat udržitelnou energii… „chia“ je ve skutečnosti starodávné mayské slovo pro „sílu“. Přestože v historii tvořila chia semínka základ stravy, začala být za moderní superpotravinu považována až nedávno. Jejich popularita vzrostla před několika lety a dnes je po celém světě zařazují do jídelníčku lidé, kteří dbají na své zdraví.

Nenechte se zmást velikostí, tato malá semínka obsahují pořádnou dávku živin.

28 gramů chia semínek obsahuje (1, 2):

  • Vláknina: 11 g
  • Bílkoviny: 4 g
  • Tuky: 9 g (z toho 5 g omega-3)
  • Vápník: 18 % DDD
  • Mangan: 30 % DDD
  • Hořčík: 30 % DDD
  • Fosfor: 27 % DDD
  • Obsahují rovněž dostatek zinku, vitamínu B3 (niacin), draslíku, vitamínu B1 (tiamin) a vitamínu B2.

Jde o obzvláště působivé hodnoty vzhledem k tomu, že výživová hodnota této dávky je pouhých 137 kilokalorií a navíc obsahuje pouze jeden gram stravitelných sacharidů! Aby bylo jasno, 28 gramů odpovídá přibližně dvěma polévkovým lžícím.

Zajímavé je, že pokud odečtete vlákninu, která pro tělo nemusí představovat využitelnou energii, mají chia semínka pouze 101 kilokalorií na 28 gramů. To je, přepočteno na kalorie, řadí mezi nejlepší zdroje několika důležitých živin.

Aby toho nebylo málo, chia semínka jsou „celozrnná“ potravina, která je obvykle pěstována organicky, není geneticky upravena a přirozeně neobsahuje lepek.

Sečteno a podtrženo: I když jsou chia semínka malá, patří mezí nejvýživnější potraviny na zemi. Jsou plná vlákniny, proteinu, omega-3 nenasycených mastných kyselin a různých vitamínů a stopových prvků.

2. Obsahují vysoké množství antioxidantů

Chia semínka rovněž vynikají svým vysokým obsahem antioxidantů (3, 4). Tyto antioxidanty působí proti žluknutí tuků v semínkách (5). Přestože antioxidanty ve formě potravinových doplňků nejsou zrovna účinné, mohou být antioxidanty získané z potravin zdraví prospěšné (6). A co je nejdůležitější, antioxidanty bojují proti tvorbě volných radikálů, které mohou poškodit molekuly v buňkách a přispívají projevům stárnutí a onemocněním, jako je rakovina (7, 8).

Sečteno a podtrženo: Chia semínka obsahují vysoké množství antioxidantů, které pomáhají chránit tuky obsažené v semínkách. Rovněž mají nejrůznější zdraví prospěšné účinky.

3. Většinu sacharidů v chia semínkách tvoří vláknina

Pokud se podíváte na výživové hodnoty chia semínek, zjistíte, že z 28 gramů je 12 gramů ve formě sacharidů. Jenže… 11 gramů tvoří vláknina, kterou tělo nestráví. Vláknina nezvedá hladinu cukru v krvi a pro zpracování nevyžaduje inzulin, a proto by neměla být považována za sacharidy. Obsah skutečných sacharidů v této porci je pouze 1 gram, což je velmi malé množství. Proto jsou chia semínka vhodná pro nízkosacharidové diety.

Díky vysokému obsahu vlákniny dokáží chia semínka absorbovat vodu o objemu 10–12násobku hmotnosti, vytvoří gelovou hmotu a zaplní žaludek (9). Teoreticky tak mohou přivodit pocit nasycení, zpomalit trávení jídla a pomoci vám sníst méně kalorií. Vláknina je rovněž prospěšná pro přátelské bakterie ve střevě, které jsou zásadní pro zdravý organismus (10). Chia semínka jsou ze 40 % tvořeny vlákninou, což z nich dělá jeden z nejlepších zdrojů vlákniny na světě.

Sečteno a podtrženo: Skoro všechen obsah sacharidů v chia semínkách tvoří vláknina. Proto dokáží absorbovat vodu o objemu 10–12násobku hmotnosti. Vláknina je také velmi prospěšná lidskému zdraví.

4. Chia semínka obsahují vysoké množství kvalitních bílkovin

Chia semínka obsahují poměrně vysoký obsah bílkovin. 14 % hmotnosti tvoří bílkoviny, což je v porovnání s většinou ostatních rostlin velmi vysoké číslo. Obsahují také vyrovnané množství esenciálních aminokyselin, což by mělo dát našemu tělu možnost tuto bílkovinu dobře využít (11, 12). Bílkovina je pro zdraví velmi přínosná. Jde také o zdaleka nejdůležitější látku při hubnutí.

Strava s vysokým obsahem bílkovin snižuje apetit a prokazatelně snižuje obsesivní myšlenky na jídlo o 60 % a na večerní přejídání o 50 % (13, 14). Chia semínka jsou vskutku výborným zdrojem bílkovin, zvláště pro lidi, kteří nejedí žádné živočišné produkty, nebo jen velmi malé množství.

Sečteno a podtrženo: Chia semínka obsahují vysoké množství bílkovin, daleko vyšší než většina potravin rostlinného původu. Bílkoviny jsou velmi důležité pro hubnutí a dokáží významně snížit apetit a touhu po jídle.

5. Díky vysokému obsahu vlákniny a bílkovin by vám chia semínka měla pomoci s hubnutím

Mnoho odborníků na výživu věří, že chia semínka mohou pomoci s hubnutím. Vláknina absorbuje velké množství vody a v žaludku nabývá na objemu, čímž navozuje pocit nasycení a zpomaluje trávení jídla (15). Studie zabývající se zkoumáním glukomananu, což je vláknina s podobným účinkem, prokázaly, že může pomoci s hubnutím (16, 17). Proto by i chia semínka měla být schopna pomoci snížit apetit a příjem potravy.

Naneštěstí byly výsledky studií vlivu chia semínek na hubnutí spíše zklamáním. Studie, která prokázala vliv chia semínek na snížení apetitu, nijak neprokázala úbytek na váze (18). Podobně neměla na tělesnou váhu a jiné zdravotní ukazatele vliv konzumace 50 gramů chia semínek denně po dobu 12 týdnů u 90 lidí s nadváhou (19). V další studii, která trvala 10 týdnů a které se účastnilo 62 žen, nebyl rovněž zaznamenán úbytek váhy, konzumace semínek však vedla k vyššímu obsahu omega-3 v krvi (20).

Zařazení chia semínek do jídelníčku však může být zdraví prospěšné, protože hubnutí není jen o tom, vyřadit nebo přidat jednu konkrétní potravinu. Důležitý je celkový jídelníček a zdravé životní návyky, jako dostatek spánku a cvičení.

Sečteno a podtrženo: Chia semínka mají vysoký obsah bílkovin a vlákniny, které prokazatelně pomáhají při hubnutí. Studie chia semínek však nezaznamenaly žádný vliv na váhu.

6. Chia semínka mají vysoký obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin

Stejně jako lněná semínka obsahují chia vysoké množství omega-3 mastných kyselin. Přepočteno na gram obsahují chia semínka dokonce více omega-3 mastných kyselin než losos. Je však důležité vědět, že omega-3 jsou převážně ALA (kyselina alfa-linolenová), která není až tak prospěšná, jak byste si mohli myslet. Předtím než ji může tělo využít, musí být ALA přeměněna na „aktivní“ formy EPA a DHA. Lidské tělo bohužel neumí efektivně přeměnit ALA do aktivních forem. Proto bývají omega-3 rostlinného původu horší než ze živočišných zdrojů, jako je například ryba (21). Studie ukázaly, že chia semínka (zvláště rozemletá) mohou zvýšit krevní hladinu ALA a EPA, ale ne DHA… což by mohl být problém, protože tělo a mozek DHA nutně potřebují (20, 22).

Sečteno a podtrženo: Chia semínka jsou bohatým zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin ALA. Lidské tělo však nedokáže efektivně přeměnit ALA na DHA, což je nejdůležitější omega-3 mastná kyselina.

7. Chia semínka mohou vylepšit některé krevní ukazatele, což může mít za následek snížení rizika srdečního onemocnění a rozvoj cukrovky typu 2

Vysoký obsah vlákniny, bílkovin a omega-3 v chia semínkách může mít pozitivní vliv na metabolismus. Ve dvou studiích bylo prokázáno, že dieta obsahující chia semínka, sójovou bílkovinu, oves a nopál snížila hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů, zvýšila HDL cholesterol a snížila zánětlivost. (23, 24). Protože však v dietě byly i další přísady, nelze z nich vyvodit vliv samotných chia semínek.

Studie na potkanech prokázaly, že chia semínka mohou snížit triglyceridy, zvýšit HDL („dobrý“) cholesterol a snížit zánětlivost, rezistenci na inzulin a objem břišního tuku (25, 26). Studie věnující se pouze chia semínkám však nezjistila žádné zlepšení (20).

Lze tedy říci, že chia semínka mohou snížit tyto rizikové faktory, ale bez dalších změn ve stravování nejspíše nebudou mít významný účinek.

Sečteno a podtrženo: Vliv na hladiny cholesterolu a další rizikové faktory je neprůkazný. Některé studie tento vliv dokazují, jiné ne.

8. Obsahují vysoké množství živin důležitých pro kosti

Chia semínka obsahují vysoké množství několika živin, které jsou důležité pro zdravé kosti. Mezi tyto živiny patří vápník, fosfor, hořčík a bílkoviny. Zvláště obsah vápníku je působivý: 18 % DDD ve 28 gramech. Přepočteno na gramy má vyšší obsah vápníku než většina mléčných výrobků. Jde tedy o výborný zdroj vápníku pro lidi, kteří nejedí mléčné výrobky.

Sečteno a podtrženo: Chia semínka obsahují vysoké množství vápníku, hořčíku, fosforu a bílkovin. Všechny tyto látky jsou důležité pro zdravé kosti.

9. Chia semínka mohou vést k výraznému zlepšení u lidí s cukrovkou typu 2

Do dnešního dne bylo nejlepší využití chia semínek provedeno ve studii s pacienty trpícími cukrovkou typu 2. V této studii bylo 20 pacientům podáváno po dobu 12 týdnů 37 gramů chia semínek, nebo 37 gramů pšeničných otrub (27). Příjem chia semínek vedl ke zlepšení několika zdravotních ukazatelů. Krevní tlak klesl o 3–6 mm/Hg a zánětlivý ukazatel hs-CRP klesl o 40 %. Rizikový faktor vWf rovněž klesl o 21 %. Došlo také k mírnému poklesu hladiny cukru v krvi, který byl však statisticky nevýznamný.

Sečteno a podtrženo: Studie u pacientů s cukrovkou typu 2 prokázala, že chia semínka mohou výrazně snížit krevní tlak a zánětlivé ukazatele.

10. Chia semínka mohou zlepšit sportovní výkony stejně jako sportovní nápoje

Legendy říkají, že Aztékové a Mayové užívali chia semínka ke zvýšení výkonu. Nedávna studie tvrdí, že nemusí být daleko od pravdy…

Účastníci této studie zvýšili příjem sacharidů (carb-loading) buď pomocí nápoje Gatorade, nebo směsí 50 % Gatorade a 50 % chia semínek (28), poté běželi hodinu na běžeckém pásu a nakonec 10 kilometrů na čas. Mezi oběma skupinami nebyl žádný rozdíl. Jinými slovy, záměna poloviny objemu Gatorade za chia semínka nijak nesnížila výkon sportovců, což naznačuje, že jistý účinek semínka měla.

Podle studie tedy mohou chia semínka pomoci sportovcům před náročným výkonem zásobit tělo sacharidy a živinami a snížit příjem cukru. Je však nutné provést další studie, protože většinu sacharidů v chia semínkách tvoří vláknina, která nejspíše na carb-loading takový vliv nemá.

Sečteno a podtrženo: Menší studie ukázala, že chia semínka mohou částečně nahradit sportovní nápoj Gatorade pro zvýšení příjmu sacharidu u vytrvalostních sportovců, je však nutné provést další studie.

11. Chia semínka lze snadno zahrnout do jídelníčku

Chia semínka můžete neuvěřitelně snadno zahrnout do svého jídelníčku. Mají nevýraznou chuť, takže je můžete přidat téměř do všeho. A oproti lněným semínkům je ani nemusíte rozemlít, takže je příprava jednodušší. Můžete je jíst v syrovém stavu, přidané do džusu, kaše, pudinku nebo pečiva. Můžete jimi posypat cereálie, jogurt, zeleninu nebo rýži.

Protože dokáží snadno absorbovat vodu a tuk, lze je použít pro zahuštění omáček nebo náhražky vajec. Lze je smíchat s vodou a vytvořit gel.

Přidáním chia semínek do receptu výrazně vylepšíte výživové hodnoty jídla.

I když jsou dobře stravitelné, vždy je nutné se řídit doporučenými denními dávkami. Nadměrná konzumace vlákniny může mít nepříznivé účinky na zažívání.

zdrojový článek: www.authoritynutrition.com

zdroje: www.nutritiondata.self.com (1) www.ndb.nal.usda.gov (2) www.ncbi.nlm.nih.gov (3) www.link.springer.com (4) www.sciencedirect.com (5) www.jnci.oxfordjournals.org (6) www.pnas.org (7) www.ajcn.nutrition.org (8) www.sciencedirect.com (9) www.ncbi.nlm.nih.gov (10) www.pubs.acs.org (11) www.fst.sagepub.com (12) www.ajcn.nutrition.org (13) www.ncbi.nlm.nih.gov (14) www.hindawi.com (15) www.ncbi.nlm.nih.gov (16) www.ncbi.nlm.nih.gov (17) www.nature.com (18) www.sciencedirect.com (19) www.ncbi.nlm.nih.gov (20) www.ncbi.nlm.nih.gov (21) www.ncbi.nlm.nih.gov (22) www.fasebj.org (23) www.ncbi.nlm.nih.gov (24) www.ncbi.nlm.nih.gov (25) www.ncbi.nlm.nih.gov (26) www.care.diabetesjournals.org (27) www.ncbi.nlm.nih.gov (28)

překlad: Siw

nehodnoceno

Předchozí související články

29. březen 2016 - Konopná semínka jsou semínka rostliny Cannabis sativa. Patří ke stejnému druhu jako marihuana. Semínka konopí však obsahují pouze stopová množství THC, psychoaktivní složky marihuany. Konopná semínka jsou mimořádně výživná a bohatá na zdravé tuky, proteiny a různé minerální látky.
18. březen 2016 - Jak stárneme, naše kůže přirozeně ztrácí pružnost a je křehčí. Snížená produkce vlastních maziv ji vysušuje a kůže pak vypadá sušší a skvrnitá. S přibývajícím věkem si tak na kůži všímáme určitých změn, ale to je zcela normální. Všichni víme, že čas nezastavíme, ale ještě jsou zde úžasné potraviny, které mohou pomoci zpomalit proces stárnutí a zvrá...
5. březen 2016 - Problémy s dýcháním mohou mít řadu příčin. Patří mezi ně alergie, astma, škodlivé organismy, ale také vdechování různých polutantů. Mezi nejběžnější příznaky a varovné známky respiračních potíží patří ucpané dýchací cesty, ztížené dýchání, podráždění v oblasti krku a nosu a podobně. Pokud jste vy nebo vaši blízcí zaznamenali podobné varovné signály...
18. únor 2016 - Černá ředkev se po staletí užívá jako jídlo i jako lék. Pro kulinářské účely se nejdříve odstraní její matná černá slupka a bílá dužina se připravuje na páře, restuje, dusí nebo smaží. Černá ředkev se dá jíst i syrová, v tom případě se strouhá nebo krájí na plátky a přidává do salátů nebo se konzumuje jako zdravá svačinka. Pro léčivé účinky lze vyu...
28. leden 2016 - Výzkumníci naznačují, že přidáním quinoy nebo pohanky do bezlepkových produktů značně zvýšíte obsah polyfenolů v porovnání s typickými bezlepkovými produkty vyráběnými z rýže, kukuřice a bramborové moučky. Výrobky s přídavkem quinoy nebo pohanky obsahují více antioxidantů jak v porovnání s pšeničnými produkty, tak s bezlepkovými. Je také dobré vědě...
17. leden 2016 - Lidé artyčoky milují. A jak by také ne? Od list až po srdíčko jsou artyčoky prostě delikátní. Možná však nevíte, že jsou výborným zdrojem živin a přinášejí úžasný zdravotní prospěch. Z těchto překvapivých vlastností s pozitivním dopadem na vaše zdraví jsme vybrali 12 nejlepších.
6. leden 2016 - Slzovka obecká, též slzovka porcelánová neboli Jobovy slzy, je tropická travina. Je oblíbená v asijských kulturách jako zdroj potravy a rovněž se z ní dělají šperky. Nicméně tato rostlina se po staletí používala v alternativní medicíně k léčení mnoha problémů od artritidy po neštovice.
30. listopad 2015 - Kokosová voda, trendový nápoj posledních let, už má konkurenta. Je jím březová míza, která má velký zdravotní potenciál a prospívá kráse. Řídká vodnatá kapalina se zachytává z kmenů stromů brzy zjara, a sice v Rusku, skandinávských zemích a v částech severní Číny, kde je už je velmi oblíbená.
2. říjen 2015 - Brazilské superovoce Camu camu je doslova napěchováno vitaminem C. Velká a přesvědčivá část vědeckých důkazů přitom naznačuje, že přírodní vitamin C může chránit před astmatickými záchvaty, které spouští fyzické cvičení, nachlazení či chřipka. Systematický přehled publikovaný v listopadovém vydání časopisu Allergy, Asthma & Clinical Immunology z ro...
28. září 2015 - Pokud váš jídelníček zahrnuje arónii pravidelně, můžete si být jistí, že chřipka a nachlazení vás hned tak nepřekvapí. Arónie bojuje s bakteriemi a viry a posiluje imunitní systém.
27. září 2015 - Mezi pěti nejlepšími výhodami, které arónie přináší, patří její pozitivní vliv na udržování normálního krevního tlaku. Tmavé plody jsou známé schopností předcházet stahování cév a udržovat krevní tlak mimo v normálu. Džus nebo čaj z temnoplodce doporučujeme každému, kdo má problémy s oběhovým systémem a tlakem krve.
26. září 2015 - Plody Arónie, známé také jako černé jeřabiny nebo temnoplodec, jsou přírodní léčbou a ochranou zejména po mnoho staletí. Existuje celkem deset zásadních důvodů, proč je aronie tak ceněnou superpotravinou.
19. srpen 2015 - Pro ty, které trápí akné, jsou více citliví na letní bodnutí hmyzem nebo hledají podpůrný prostředek pro léčbu lupénky a dalších kožních onemocnění, včetně léčby nejrůznějších povrchových ran, by mohla být řešením kůra peruánského stromu Ubos.
18. červenec 2015 - Jedna z mála bylin na světě, která umí nejen nabudit, ale zároveň uklidnit a zbavit stresu. Účinky indické byliny Withania somnifera, jiným názvem Ašvaganda, byly silnou motivací pro uskutečnění celé řady vědeckých studií. Výsledek byl jednoznačný – Ašvaganda je silný antistress, pomáhá při depresích a úzkostech.
29. červen 2015 - Kdo by neznal bylinu podobnou bodláku, která je již po staletí známá jako bojovník za naše játra. Správným názvem tedy ostropestřec mariánský, jehož druhové jméno je spojeno s legendou, která praví, že bílé skvrny na jeho listech jsou z mléka Panny Marie.
18. červen 2015 - Mnohdy nám počasí nedává mnoho příležitostí k veselé náladě. To nám ovšem nemusí vadit, když si pomůžeme Macou. Název této rostliny, neuvěřitelně odolné na drsné podmínky vysokých And, zní v jazyku domorodců Ma-ca - „ z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje“.
17. červen 2015 - Bobule Acai Berry jsou v současnosti zřejmě nejčastěji uváděným ovocem, co se týče blahodárných účinků na lidský organismus. Tyto plody se totiž vyznačují velmi vysokým obsahem antioxidantů, což z nich zákonitě dělá superpotravinu číslo jedna.
11. červen 2015 - Jíte pravidelně dýňová semínka? Pokud ano, předcházíte tak rakovině, máte pravděpodobně klidnější spaní, zdravější kůži a ostřejší zrak. S těmito závěry přišli španělští vědci, podle nichž semínka podobně jako kakaové boby přinášejí vnitřní klid díky obsažené aminokyselině tryptofan, který stimuluje v mozku produkci serotoninu. Tedy hormonu dobré n...
6. červen 2015 - Jíte květový pyl? Ačkoliv samotní výrobci jej doporučují jíst bez jakékoliv úpravy, zasloužilý včelař Jaroslav Kopeček z Beskyd upozorňuje, že neupravený pyl projde trávicím traktem bez vstřebání.
5. červen 2015 - Pokud máte pocit, že klasické potraviny vám nedodávají dostatečné množství minerálů potřebných pro tělo, zkuste třeba mořské řasy. Ve východní Asii, především v Japonsku, je znají, užívají již po staletí a řadí je do každodenního jídla. Nejen v podobě sushi.
24. květen 2015 - Povětšinou kolem této rostliny bez nějakého vzrušení projdeme, maximálně si děti z ní udělají přírodní slunečník. Přesně tak, řeč je o lopuchu, který bylináři používají po staletí. Je velmi výživný a posilující. Čistí krev, obnovuje játra, blahodárně působí na žlučník, proti baktériím a plísním.
19. květen 2015 - To zas je den! Všechno je špatně. Nic se mi nedaří. Nechoďte mi na oči.“ Máte byť jen občas takové myšlenky? Potřebujete se uklidnit a zvednout si náladu? Pokud chcete o 180 stupňů změnit nepříjemný den na zcela pohodový, sáhněte po nepražených kakaových bobech. Toto přírodní antidepresivum navíc prospívá vašemu zdraví. Ne nadarmo se jim říká potra...
16. květen 2015 - Více než pět tisíc let užívají lidé šťávu z aloe vera pro své blahodárné účinky na lidský organismus. Tato superpotravina obsahuje více než dvě stovky aktivních složek – od vitamínů, minerálu, přes aminokyseliny až po mastné kyseliny. Takový výživný koktejl může tělu doplnit to, co mu chybí. A pomáhá jej chránit díky svým schopnostem bránit průniku...
13. květen 2015 - Stačí lehce prochladnout a začíná trápení. Časté a zejména bolestivé močení je krajně nepříjemné. Příroda nabízí účinné a zároveň k našim játrům šetrné prostředky. Od těch notoricky známých až po ty méně rozšířené, ale o to více zabírající. Především pak z dlouhodobého hlediska.
11. květen 2015 - Cukrovkáři a všichni ti, kteří mají potíže se slinivkou, mají často za to, že jejich nemoc již bude celoživotním údělem. Nemusí tomu tak být. Existuje peruánská bylina s názvem Cuti Cuti, která má na potíže s vysokým krevním cukrem a slinivkou blahodárné účinky.
6. květen 2015 - Goji neboli česky kustovnici považuje tradiční čínská medicína za jednu ze základních potravin, které přispívají k optimálnímu fungování lidského těla, které je pak plné síly. Mnohé studie potvrdily, že pravidelné pojídání goji přispívá k pohodové a klidné náladě. Pomáhá k lepšímu sportovnímu výkonu, což se zákonitě projeví i na naší postavě. Zárov...
5. květen 2015 - Pampeliška, tak běžná jarní květina, v sobě ukrývá nespočetně možností, jak ji zcela zdarma využít nejen v regeneraci těla, ale rovněž v naší kuchyni. V době, kdy v supermarketech najdete jen náhražku listové zeleniny, která nikdy zpříma neviděla slunce, můžete tak z mladých listů pampelišek připravit velmi chutný a zároveň výživný salát.
3. květen 2015 - Beauty berry neboli Bobule krásy. Tak se nyní říká v anglicky mluvících zemí rakytníku. Obsahuje totiž látky, které velmi přispívají k tomu, že naše kůže stále vypadá mladistvě, svěže, bez pupínků. Navíc přispívá k rychlejšímu hojení zranění kůže, ať už se jedná o popáleniny, tržné či řezné rány.
30. duben 2015 - Přestože je v našich končinách zcela neznámý, existuje. Řeč je o červeném banánu. Bohužel se k nám příliš nedováží, protože se velmi rychle kazí. Což je škoda, protože oproti klasickému žlutému banánu je nutričně mnohem bohatší, aromatičtější a sladší.
29. duben 2015 - V minulosti tolik očerňovaný kokosový olej se opět vrátil na výsluní. Mnohé vědecké studie sice potvrdily, že kokosový olej obsahuje nasycené mastné kyseliny, tedy látky, které obecně ve velké míře zdraví škodí. Jenže na rozdíl od nasycených mastných kyselin, vyskytujících se například v sýru či v mase, mají středně dlouhý řetězec. Během trávení ta...
28. duben 2015 - Přirozený spalovač tuků, který vám může pomoci k ideální postavě bez celulitidy. Řeč je o další peruánské superpotravině zvané Caihua. Česky se jí říká rovněž paprikookurka, protože křížence těchto dvou druhů zeleniny silně připomíná.
16. duben 2015 - Po Acai berry se Brazílie může pochlubit další superpotravinou. Camu camu. Kromě toho, že podobně jako Acai obsahuje „koňskou dávku“ antioxidantů, se toto prazvláštní ovoce skví nejvyšším obsahem přírodního vitaminu C na světě!
12. duben 2015 - Chlorella buduje v lidském těle ochranné bariéry. Usměrňuje dobrou energii. Šikovně zacelí důsledky rozpolceného vědomí.
4. duben 2015 - Mladý ječmen. Nejvíce skloňovaný na jaře, jelikož se v tomto období mnoho z nás odhodlá k detoxikaci. Jenže to nestačí. Vzhledem k prostředí, v němž žijeme, potravinám, které jíme, vodu, kterou pijeme, a ve stresu, v němž žijeme, bychom zelené potraviny v čele s mladým ječmenem měli konzumovat po celý rok. Už jen z důvodu, že mladý ječmen zásadně s...
banner

Zasílání novinek
Aktuální video
Anketa
Kterou superpotravinu máte nejraději?
17%
14%
15%
13%
14%
13%
14%
banner

Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Kočky chrání před negativní energiíBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteTajný recept kardiologů proti všem nemocemMaca umí upravit hormonální nerovnováhuÚžasné město bez politiků, náboženství a penězPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Proč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekProkázáno: Chemoterapie neléčí, ale zabíjíPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Cizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životNaklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíVyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Ježíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciÚzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyQuinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůSpirituální probouzení mezi třetí a pátou ránoDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciJak si můžeme uvolnit zablokované čakryŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemBylinný zázrak má jméno kotvičníkJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiZázvor je 10000x silnější než chemoterapieJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Jak se zbavit negativních bytostí čtvrté dimenzeRecept na prastarý domácí sirup proti kašliLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Brečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatDeset základních kroků ke zvládnutí telepatieVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskVilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníSnižte krevní tlak za 5 minut a bez lékůChlorella a její prokázané zdravotní přínosyCo si různá znamení horoskopu neumí přiznat?Naše kočka vidí, co my ani nemůžemeUmírající těsně před smrtí navštěvují mrtví lidéOregano vyčistí plíce od prachu, plísně i bakterií
banner

Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.
POŠTOVNÉ nad 1000 Kč ZDARMA
nad 500 korun dárek MACA BIO 100 g,
nad 1000 korun další MACA BIO 100 g,
nad 1500 Kč Kotvičník extrakt 20 g ZDARMA.

Parádní den plný zlaté energie života