Konopná semínka v naturální, neloupané podobě. foto: Freeimages

Konopná semínka jsou bohatá na zdravé tuky

29. březen 2016

zobrazeno 4586x

Sponzoruji svou inspiraci

Konopná semínka jsou semínka rostliny Cannabis sativa. Patří ke stejnému druhu jako marihuana. Semínka konopí však obsahují pouze stopová množství THC, psychoaktivní složky marihuany. Konopná semínka jsou mimořádně výživná a bohatá na zdravé tuky, proteiny a různé minerální látky.

banner

Konopná semínka jsou mimořádně výživná

Vzhledem k tomu, že se technicky jedná o ořech, jsou semínka konopí velmi výživná, mají jemnou oříškovou příchuť a často se o nich mluví jako o konopných srdíčkách.

Semínka konopí obsahují přes 30 % tuku. Jsou mimořádně bohatá na dvě esenciální mastné kyseliny: kyselinu linolovou (omega-6) a alfa-linolenovou (omega-3).

Obsahují také gama-linolenovou kyselinu, která je spojována s několika zdravotními přínosy.

Konopná semínka jsou skvělým zdrojem proteinů, protože více než 25 % jejich kalorického objemu tvoří vysoce kvalitní protein.

To je o dost více než v podobných zdrojích jako jsou lněná nebo chia semínka, která obsahují 16 – 18 % proteinů.

Lněná semínka jsou také výborným zdrojem vitamínu E a minerálů jako je fosfor, draslík, sodík, hořčík, síra, vápník, železo a zinek.

Konopná semínka můžete jíst syrová, vařená nebo pražená.

Olej z konopných semínek je také velmi zdravý, v Číně se užívá jako potravina a lék už 3000 let.

Konopná semínka mohou snížit riziko srdečně-cévních chorob

Srdečně-cévní onemocnění patří celosvětově k nejčastějším příčinám úmrtí.

Zajímavé je, že konzumace konopných semínek může riziko onemocnění těmito chorobami snížit za pomoci hned několika mechanismů.

Semínka obsahují vysoké množství aminokyseliny argininu, z níž tělo vyrábí oxid dusnatý.

Oxid dusnatý je plynová molekula, která uvolňuje a roztahuje krevní cévy, což vede ke snížení krevního tlaku a snížení rizika vzniku srdečně-cévních chorob.

V jedné rozsáhlé studii, jíž se účastnilo více než 13 000 lidí, byla nalezena souvislost mezi zvýšeným příjmem argininu a sníženou hladinou C-reaktivního proteinu (CRP). CRP je zánětlivý marker spojovaný se srdečně cévními chorobami.

Gama-linolenové kyselině v konopných semínkách se také přičítá mírnění zánětu, což může snížit riziko různých chorob včetně srdečně-cévních.

Studie na zvířatech navíc prokázaly, že konopná semínka nebo olej z nich může snižovat krevní tlak, riziko vzniku krevních sraženin a pomáhat srdci v rekonvalescenci po srdečním infarktu.

Konopná semínka a olej mohou pomáhat při kožních potížích

Mastné kyseliny mohou příznivě ovlivnit imunitní reakci. Může to mít souvislost s rovnováhou omega-3 a omega-6 mastných kyselin.

Konopná semínka jsou dobrým zdrojem polynenasycených a esenciálních mastných kyselin. Přibližný poměr omega-6 k omega-3 mastným kyselinám v konopných semínkách je 3:1, což se považuje za optimální.

Studie prokázaly, že podávání oleje z konopných semínek lidem s ekzémem u nich může zlepšit úroveň esenciálních mastných kyselin v krvi.

Může také pomáhat při potížích se suchou kůží, svěděním a snižovat potřebu využití jiných kožních léčiv.

Konopná semínka jsou vynikajícím zdrojem rostlinných proteinů

Okolo 25 % kalorického objemu konopných semínek pochází z proteinů, což představuje relativně vysoký podíl.

Když podíl proteinů vztáhneme k hmotnosti, poskytují konopná semínka podobné množství proteinů jako hovězí a jehněčí maso. 30 gramů konopných semínek, tedy 2-3 lžíce, obsahují okolo 11 gramů proteinů.

Považují se za zdroj kompletních proteinů, což znamená, že obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Esenciální aminokyseliny si neumí tělo vytvářet samo a musí být doplňovány ze stravy.

Zdroje kompletních proteinů jsou v říši rostlin velmi vzácné, protože rostliny často postrádají aminokyselinu lysin.

Dalším takovým zdrojem kompletních proteinů jsou semínka quinoa.

Konopná semínka obsahují významná množství aminokyselin methioninu a cysteinu a také vysokou úroveň argininu a kyseliny glutamové.

Stravitelnost konopného proteinu je navíc velmi dobrá. Dokonce lepší, než stravitelnost proteinů z mnoha obilovin, ořechů a luštěnin.

Konopná semínka mohou mírnit projevy premenstruačního syndromu a menopauzy

Až 80 % žen v reprodukčním věku může trpět fyzickými nebo emocionálními projevy zapříčiněnými premenstruačním syndromem (PMS).

Tyto projevy jsou velmi pravděpodobně způsobeny citlivostí na hormon prolaktin.

Gama-linolenová kyselina (GLA), která je v konopných semínkách obsažena, vytváří prostaglandin E1, který zmírňuje účinky prolaktinu.

Ve studii, jíž se účastnily ženy s PMS, vedl příjem jednoho gramu esenciálních mastných kyselin denně (včetně 210 mg GLA) k výraznému zmírnění jeho projevů. Došlo ke zmírnění bolesti prsou a jejich citlivosti, deprese, podrážděnosti a zadržování tekutin, což jsou projevy spojované s PMS.

Vzhledem k tomu, že konopná semínka mají vysoký obsah GLA, několik studií naznačilo, že konopná semínka mohou pomoci mírnit také projevy menopauzy.

Mechanismus těchto účinků není známý, ale zdá se, že GLA v konopných semínkách může pomáhat regulovat hormonální nerovnováhu a zánětlivé změny spojené s menopauzou.

Neloupaná konopná semínka mohou zlepšovat zažívání

Vláknina je esenciální součástí jídelníčku a přispívá ke správné funkci a zdraví trávicí soustavy.

Neloupaná konopná semínka jsou dobrým zdrojem jak rozpustné (20 %), tak nerozpustné (80 %) vlákniny.

Rozpustná vláknina vytváří ve střevech gelovitou substanci. Je hodnotným zdrojem živin pro prospěšné střevní bakterie a může také zmírňovat výkyvy hodnot krevního cukru a regulovat úroveň cholesterolu.

Nerozpustná vláknina dodává objem stolici a může napomáhat průchodu jídla a odpadních látek skrz střeva. Konzumace nerozpustné vlákniny nejspíš také mírní riziko vzniku diabetu.

Každopádně loupaná konopná semínka (známá také jako konopná srdíčka) obsahují jen velmi malé množství vlákniny, protože jim chybí slupka, která je na ni naopak velmi bohatá.

Shrnutí

Ačkoliv až do dneška konopná semínka nebyla příliš známá, v minulosti představovala základ potravy a lidé si až nyní uvědomují jejich výjimečné nutriční vlastnosti.

Jsou velmi bohatá na zdravé tuky, vysoce kvalitní proteiny a obsahují také několik minerálů.

Konopná semínka však mohou obsahovat také stopové množství THC (méně než 0,3 %), psychoaktivní složku marihuany. Lidé, kteří byli psychicky závislí na marihuaně, by se tedy možná měli konzumaci konopí nebo jeho semínek vyhnout v jakékoliv formě.

Konopná semínka jsou neuvěřitelně zdravá a mohou tak být jednou ze superpotravin, které si svou reputaci oprávněně zaslouží.

zdroj: www.authoritynutrition.com

překlad: Honzoid

nehodnoceno

Předchozí související články

18. březen 2016 - Jak stárneme, naše kůže přirozeně ztrácí pružnost a je křehčí. Snížená produkce vlastních maziv ji vysušuje a kůže pak vypadá sušší a skvrnitá. S přibývajícím věkem si tak na kůži všímáme určitých změn, ale to je zcela normální. Všichni víme, že čas nezastavíme, ale ještě jsou zde úžasné potraviny, které mohou pomoci zpomalit proces stárnutí a zvrá...
5. březen 2016 - Problémy s dýcháním mohou mít řadu příčin. Patří mezi ně alergie, astma, škodlivé organismy, ale také vdechování různých polutantů. Mezi nejběžnější příznaky a varovné známky respiračních potíží patří ucpané dýchací cesty, ztížené dýchání, podráždění v oblasti krku a nosu a podobně. Pokud jste vy nebo vaši blízcí zaznamenali podobné varovné signály...
18. únor 2016 - Černá ředkev se po staletí užívá jako jídlo i jako lék. Pro kulinářské účely se nejdříve odstraní její matná černá slupka a bílá dužina se připravuje na páře, restuje, dusí nebo smaží. Černá ředkev se dá jíst i syrová, v tom případě se strouhá nebo krájí na plátky a přidává do salátů nebo se konzumuje jako zdravá svačinka. Pro léčivé účinky lze vyu...
28. leden 2016 - Výzkumníci naznačují, že přidáním quinoy nebo pohanky do bezlepkových produktů značně zvýšíte obsah polyfenolů v porovnání s typickými bezlepkovými produkty vyráběnými z rýže, kukuřice a bramborové moučky. Výrobky s přídavkem quinoy nebo pohanky obsahují více antioxidantů jak v porovnání s pšeničnými produkty, tak s bezlepkovými. Je také dobré vědě...
17. leden 2016 - Lidé artyčoky milují. A jak by také ne? Od list až po srdíčko jsou artyčoky prostě delikátní. Možná však nevíte, že jsou výborným zdrojem živin a přinášejí úžasný zdravotní prospěch. Z těchto překvapivých vlastností s pozitivním dopadem na vaše zdraví jsme vybrali 12 nejlepších.
6. leden 2016 - Slzovka obecká, též slzovka porcelánová neboli Jobovy slzy, je tropická travina. Je oblíbená v asijských kulturách jako zdroj potravy a rovněž se z ní dělají šperky. Nicméně tato rostlina se po staletí používala v alternativní medicíně k léčení mnoha problémů od artritidy po neštovice.
30. listopad 2015 - Kokosová voda, trendový nápoj posledních let, už má konkurenta. Je jím březová míza, která má velký zdravotní potenciál a prospívá kráse. Řídká vodnatá kapalina se zachytává z kmenů stromů brzy zjara, a sice v Rusku, skandinávských zemích a v částech severní Číny, kde je už je velmi oblíbená.
2. říjen 2015 - Brazilské superovoce Camu camu je doslova napěchováno vitaminem C. Velká a přesvědčivá část vědeckých důkazů přitom naznačuje, že přírodní vitamin C může chránit před astmatickými záchvaty, které spouští fyzické cvičení, nachlazení či chřipka. Systematický přehled publikovaný v listopadovém vydání časopisu Allergy, Asthma & Clinical Immunology z ro...
28. září 2015 - Pokud váš jídelníček zahrnuje arónii pravidelně, můžete si být jistí, že chřipka a nachlazení vás hned tak nepřekvapí. Arónie bojuje s bakteriemi a viry a posiluje imunitní systém.
27. září 2015 - Mezi pěti nejlepšími výhodami, které arónie přináší, patří její pozitivní vliv na udržování normálního krevního tlaku. Tmavé plody jsou známé schopností předcházet stahování cév a udržovat krevní tlak mimo v normálu. Džus nebo čaj z temnoplodce doporučujeme každému, kdo má problémy s oběhovým systémem a tlakem krve.
26. září 2015 - Plody Arónie, známé také jako černé jeřabiny nebo temnoplodec, jsou přírodní léčbou a ochranou zejména po mnoho staletí. Existuje celkem deset zásadních důvodů, proč je aronie tak ceněnou superpotravinou.
19. srpen 2015 - Pro ty, které trápí akné, jsou více citliví na letní bodnutí hmyzem nebo hledají podpůrný prostředek pro léčbu lupénky a dalších kožních onemocnění, včetně léčby nejrůznějších povrchových ran, by mohla být řešením kůra peruánského stromu Ubos.
18. červenec 2015 - Jedna z mála bylin na světě, která umí nejen nabudit, ale zároveň uklidnit a zbavit stresu. Účinky indické byliny Withania somnifera, jiným názvem Ašvaganda, byly silnou motivací pro uskutečnění celé řady vědeckých studií. Výsledek byl jednoznačný – Ašvaganda je silný antistress, pomáhá při depresích a úzkostech.
29. červen 2015 - Kdo by neznal bylinu podobnou bodláku, která je již po staletí známá jako bojovník za naše játra. Správným názvem tedy ostropestřec mariánský, jehož druhové jméno je spojeno s legendou, která praví, že bílé skvrny na jeho listech jsou z mléka Panny Marie.
18. červen 2015 - Mnohdy nám počasí nedává mnoho příležitostí k veselé náladě. To nám ovšem nemusí vadit, když si pomůžeme Macou. Název této rostliny, neuvěřitelně odolné na drsné podmínky vysokých And, zní v jazyku domorodců Ma-ca - „ z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje“.
17. červen 2015 - Bobule Acai Berry jsou v současnosti zřejmě nejčastěji uváděným ovocem, co se týče blahodárných účinků na lidský organismus. Tyto plody se totiž vyznačují velmi vysokým obsahem antioxidantů, což z nich zákonitě dělá superpotravinu číslo jedna.
11. červen 2015 - Jíte pravidelně dýňová semínka? Pokud ano, předcházíte tak rakovině, máte pravděpodobně klidnější spaní, zdravější kůži a ostřejší zrak. S těmito závěry přišli španělští vědci, podle nichž semínka podobně jako kakaové boby přinášejí vnitřní klid díky obsažené aminokyselině tryptofan, který stimuluje v mozku produkci serotoninu. Tedy hormonu dobré n...
6. červen 2015 - Jíte květový pyl? Ačkoliv samotní výrobci jej doporučují jíst bez jakékoliv úpravy, zasloužilý včelař Jaroslav Kopeček z Beskyd upozorňuje, že neupravený pyl projde trávicím traktem bez vstřebání.
5. červen 2015 - Pokud máte pocit, že klasické potraviny vám nedodávají dostatečné množství minerálů potřebných pro tělo, zkuste třeba mořské řasy. Ve východní Asii, především v Japonsku, je znají, užívají již po staletí a řadí je do každodenního jídla. Nejen v podobě sushi.
24. květen 2015 - Povětšinou kolem této rostliny bez nějakého vzrušení projdeme, maximálně si děti z ní udělají přírodní slunečník. Přesně tak, řeč je o lopuchu, který bylináři používají po staletí. Je velmi výživný a posilující. Čistí krev, obnovuje játra, blahodárně působí na žlučník, proti baktériím a plísním.
19. květen 2015 - To zas je den! Všechno je špatně. Nic se mi nedaří. Nechoďte mi na oči.“ Máte byť jen občas takové myšlenky? Potřebujete se uklidnit a zvednout si náladu? Pokud chcete o 180 stupňů změnit nepříjemný den na zcela pohodový, sáhněte po nepražených kakaových bobech. Toto přírodní antidepresivum navíc prospívá vašemu zdraví. Ne nadarmo se jim říká potra...
16. květen 2015 - Více než pět tisíc let užívají lidé šťávu z aloe vera pro své blahodárné účinky na lidský organismus. Tato superpotravina obsahuje více než dvě stovky aktivních složek – od vitamínů, minerálu, přes aminokyseliny až po mastné kyseliny. Takový výživný koktejl může tělu doplnit to, co mu chybí. A pomáhá jej chránit díky svým schopnostem bránit průniku...
13. květen 2015 - Stačí lehce prochladnout a začíná trápení. Časté a zejména bolestivé močení je krajně nepříjemné. Příroda nabízí účinné a zároveň k našim játrům šetrné prostředky. Od těch notoricky známých až po ty méně rozšířené, ale o to více zabírající. Především pak z dlouhodobého hlediska.
11. květen 2015 - Cukrovkáři a všichni ti, kteří mají potíže se slinivkou, mají často za to, že jejich nemoc již bude celoživotním údělem. Nemusí tomu tak být. Existuje peruánská bylina s názvem Cuti Cuti, která má na potíže s vysokým krevním cukrem a slinivkou blahodárné účinky.
6. květen 2015 - Goji neboli česky kustovnici považuje tradiční čínská medicína za jednu ze základních potravin, které přispívají k optimálnímu fungování lidského těla, které je pak plné síly. Mnohé studie potvrdily, že pravidelné pojídání goji přispívá k pohodové a klidné náladě. Pomáhá k lepšímu sportovnímu výkonu, což se zákonitě projeví i na naší postavě. Zárov...
5. květen 2015 - Pampeliška, tak běžná jarní květina, v sobě ukrývá nespočetně možností, jak ji zcela zdarma využít nejen v regeneraci těla, ale rovněž v naší kuchyni. V době, kdy v supermarketech najdete jen náhražku listové zeleniny, která nikdy zpříma neviděla slunce, můžete tak z mladých listů pampelišek připravit velmi chutný a zároveň výživný salát.
3. květen 2015 - Beauty berry neboli Bobule krásy. Tak se nyní říká v anglicky mluvících zemí rakytníku. Obsahuje totiž látky, které velmi přispívají k tomu, že naše kůže stále vypadá mladistvě, svěže, bez pupínků. Navíc přispívá k rychlejšímu hojení zranění kůže, ať už se jedná o popáleniny, tržné či řezné rány.
30. duben 2015 - Přestože je v našich končinách zcela neznámý, existuje. Řeč je o červeném banánu. Bohužel se k nám příliš nedováží, protože se velmi rychle kazí. Což je škoda, protože oproti klasickému žlutému banánu je nutričně mnohem bohatší, aromatičtější a sladší.
29. duben 2015 - V minulosti tolik očerňovaný kokosový olej se opět vrátil na výsluní. Mnohé vědecké studie sice potvrdily, že kokosový olej obsahuje nasycené mastné kyseliny, tedy látky, které obecně ve velké míře zdraví škodí. Jenže na rozdíl od nasycených mastných kyselin, vyskytujících se například v sýru či v mase, mají středně dlouhý řetězec. Během trávení ta...
28. duben 2015 - Přirozený spalovač tuků, který vám může pomoci k ideální postavě bez celulitidy. Řeč je o další peruánské superpotravině zvané Caihua. Česky se jí říká rovněž paprikookurka, protože křížence těchto dvou druhů zeleniny silně připomíná.
16. duben 2015 - Po Acai berry se Brazílie může pochlubit další superpotravinou. Camu camu. Kromě toho, že podobně jako Acai obsahuje „koňskou dávku“ antioxidantů, se toto prazvláštní ovoce skví nejvyšším obsahem přírodního vitaminu C na světě!
12. duben 2015 - Chlorella buduje v lidském těle ochranné bariéry. Usměrňuje dobrou energii. Šikovně zacelí důsledky rozpolceného vědomí.
4. duben 2015 - Mladý ječmen. Nejvíce skloňovaný na jaře, jelikož se v tomto období mnoho z nás odhodlá k detoxikaci. Jenže to nestačí. Vzhledem k prostředí, v němž žijeme, potravinám, které jíme, vodu, kterou pijeme, a ve stresu, v němž žijeme, bychom zelené potraviny v čele s mladým ječmenem měli konzumovat po celý rok. Už jen z důvodu, že mladý ječmen zásadně s...
banner

Zasílání novinek
Aktuální video
Anketa
Kterou superpotravinu máte nejraději?
17%
14%
15%
13%
14%
13%
14%
banner

Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Kočky chrání před negativní energiíBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteTajný recept kardiologů proti všem nemocemMaca umí upravit hormonální nerovnováhuÚžasné město bez politiků, náboženství a penězPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Proč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekProkázáno: Chemoterapie neléčí, ale zabíjíPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Cizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životNaklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíVyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Ježíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciÚzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyQuinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůSpirituální probouzení mezi třetí a pátou ránoDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciJak si můžeme uvolnit zablokované čakryŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemBylinný zázrak má jméno kotvičníkJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiZázvor je 10000x silnější než chemoterapieJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Jak se zbavit negativních bytostí čtvrté dimenzeRecept na prastarý domácí sirup proti kašliLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Brečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatDeset základních kroků ke zvládnutí telepatieVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskVilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníSnižte krevní tlak za 5 minut a bez lékůChlorella a její prokázané zdravotní přínosyCo si různá znamení horoskopu neumí přiznat?Naše kočka vidí, co my ani nemůžemeUmírající těsně před smrtí navštěvují mrtví lidéOregano vyčistí plíce od prachu, plísně i bakterií
banner

Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.
POŠTOVNÉ nad 1000 Kč ZDARMA
nad 500 korun dárek MACA BIO 100 g,
nad 1000 korun další MACA BIO 100 g,
nad 1500 Kč Kotvičník extrakt 20 g ZDARMA.

Parádní den plný zlaté energie života