foto: Pixabay
banner

Co máme dělat, když s námi cloumá hněv

2. prosinec 2016

Hněv, jenž patří mezi základní lidské emoce, je velmi komplikovaný pocit, který se projevuje několika různými způsoby. A přestože hněv slouží ve skutečnosti jako obranný mechanismus, může mít zničující důsledky, pokud jej nejsme schopni kontrolovat. A aby toho nebylo málo, potlačený hněv obrácený směrem dovnitř může způsobovat deprese. Pokud hněv nedokážeme zvládat či kontrolovat, jsme mu vydáni na milost. Počet lidí, kteří mají problémy se zvládáním hněvu je alarmující.

Hněv však nemusí být nutně špatný, dokonce je zdravý, pokud:

 • si o něm můžeme s někým promluvit;
 • jej nepoužíváme jako nástroj k manipulaci, ovládání, zastrašování a trestání ostatních;
 • jej dokážeme účinně rozpoznat a zaměřit se na něj;
 • jej dokážeme ovládat a oprostit se od něj;
 • chápeme názory ostatních a respektujeme je, i když s nimi nesouhlasíme.

Na druhou stranu, nezdravý hněv je takový, při kterém:

 • dusíme emoce, o kterých si myslíme, že jsou nevhodné, jako například pláč;
 • jsme zklamáni sami sebou, dalšími lidmi a celým světem;
 • viníme ostatní za naše neúspěchy a chyby;
 • ztrácíme respekt a důvěru v ostatní;
 • se cítíme příjemněji ve společnosti rozhněvaných a agresivních lidí;
 • se nechceme od hněvu za žádnou cenu oprostit, i když pro to není důvod.

Nezdravý hněv je pravděpodobně nejnakažlivější a nejvíce zničující emoce. Hluboce ovlivňuje naši mysl a tělo. Hněv je přirozená reakce na hrozby a agresivitu ostatních lidí a je daleko výhodnější nalézt způsob, jak jej ovládat, než jej skrývat, protože potlačovaný hněv může „vybuchnout“. Pro naše předky byl hněv důležitý k přežití, protože dokáže zpřístupnit skrytou fyzickou a emocionální energii, která v případě nouze slouží k ochraně. Hněv je rovněž obrannou reakcí na vnímaný stresor, ztrátu nebo ohrožení a často za ním stojí skryté vnitřní i vnější spouštěče.

 • Nízké sebevědomí: Někteří lidé trpí komplexem méněcennosti a věří, že toho v životě dokážou jen velmi málo, nebo vůbec nic. Pak se buď vyhýbají konfrontaci, nebo se chovají jako horkokrevní býci, protože se domnívají, že život je nespravedlivý. Pocit méněcennosti může způsobit pořádné nahromadění hněvu na lidi i celý svět.
 • Frustrace: Jedná se o běžný zdroj hněvu, a pokud nejsme schopni najít způsob, jak se vypořádat se zdroji frustrace, je daleko jednodušší být neustále nahněvaný.
 • Závist: Velmi silná negativní emoce, se kterou je nutné se účinně vypořádat, protože v opačném případě velmi rychle vede k hněvu.
 • Neschopnost odpouštět: Zášť může vést k intenzivnímu hněvu a neschopnost odpustit lidem za to, co se událo v minulosti, je silným spouštěčem. Lidé se často rozzlobí, když si vzpomenou na všechny zlé věci, které se jim staly.
 • Strach: Pokud se v životě nadmíru obáváme každé maličkosti, můžeme se o to snadněji rozhněvat. Strach sužuje naše životy a může nám bránit v tom, abychom žili naplno.

Vnitřní hněv může být rovněž důsledkem porušování našich osobních přesvědčení. Například pokud:

 • známe někoho, kdo bije manželku jen proto, že se domnívá, že může za jeho vztek;
 • potkáme na cestě řidiče, který si myslí, že silnice patří jen jemu;
 • uvidíme dítě, o které se rodiče nestarají.

Pokud se chystáme vydat správnou cestou, měli bychom nejdřív zjistit, co u nás hněv spouští. Pro lidi může být často obtížné odhalit, co přiživuje jejich pocit hněvu, a najít způsob, jak před ním chránit své blízké.

Pokud si myslíme, že mlátit do boxovacího pytle v garáži je zdravý způsob, jak dát průchod svému hněvu, jsme na omylu. Vědci zjistili, že fyzický projev hněvu na neživém objektu může ve skutečnosti způsobit, že se v člověku nahromadí ještě více této emoce. Pokud se přestáváme ovládat a připadáme si přemoženi, měli bychom se naučit ovládat hněv dříve, než začne ovládat on nás. Při příchodu této emoce si můžeme povšimnout změn v těle. Cítíme nárůst hladiny adrenalinu, potí se nám dlaně a zrychluje tep. Tyto symptomy jsou srovnatelné s tím, co zažíváme při strachu, a není to náhoda, protože hněv pramení ze strachu z toho, že nad sebou ztrácíme kontrolu, jsme ignorováni, nejsme milováni a necítíme se bezpečně. Pokud dokážeme zjistit podstatu svého hněvu, velmi nám to v dané situaci pomůže.

Děti rodičů schopných zvládat hněv mohou v dospělosti reagovat podobně. Během dětství a dospívání může hněv bublat pod povrchem, dokud nezjistíme, že jej lze použít pro získání kontroly a síly. Tato skrytá síla se může dostavit najednou, když před námi například stojí nějaká výzva a případná odměna. Ovládnutí hněvu za účelem zlepšení produktivity a kvality života však bohužel není jednoduchou záležitostí. Rozčílený člověk má tendenci nejdřív mluvit a potom myslet, a proto mohou říct něco, čeho později litují.

Po epizodě nekontrolovaného hněvu můžeme mít tendenci se za takové chování potrestat, v důsledku čehož můžete cítit vinu a stud. Cítíme, jak se zbytek energie, kterou přinesl hněv, pomalu obrací proti nám, a připadáme si bezmocní. Lidé, kteří často viní sami sebe za své špatné chování, nespolehlivost a nedostatečnost, mohou nakonec začít věřit, že jsou skutečně takoví. Pokud nám lidé budou říkat, že jsme je zklamali nebo že jsme hloupí, budeme o sobe akorát uvažovat ještě negativněji, než doposud. Nesnášíme tyto pocity a nakonec se za ně můžeme začít stydět.

Vybudujeme si obranný mechanismus, pomocí kterého se s těmito překážkami vyrovnáme, a budeme se snažit reagovat co možná nejlépe. Je pravděpodobné, že budeme reagovat negativně na lidi s podobnými vlastnostmi, protože nám připomínají nás samotné. Podvědomě budeme věřit tomu, že obviňováním ostatních od sebe odlákáme pozornost. Až nás příště přepadne negativní myšlenka, zkusme se zamyslet, zda pro ni existují pádné důvody. Pokud žádné nenajdeme, měli bychom se s ní důrazně vypořádat a zapomenout na ni. Život je krátký, neplýtvejme proto časem na nedůležité myšlenky.

Někdy si myslíme, že je život nespravedlivý a celý svět stojí proti nám, a proto máme nutkání napadat vše, co nám přijde do cesty. Vybíjet si svůj hněv na lidech a okolí se může zdát jako sladká pomsta, ale tím, že ostatním lidem emocionálně a fyzicky ublížíme, ničeho nedosáhneme. Na druhou stranu, nadměrným potlačováním hněvu ubližujeme akorát sami sobě a lidé kolem vás pak ani netuší, že nás svými činy rozhněvali, takže v tom mohou nevědomky pokračovat. K výbuchu potlačovaného vzteku může dojít i při vypití velkého množství alkoholu. Pokud se tedy chceme naučit ovládat emoce, může být potřeba se nejdříve vypořádat s tímto problémem.

zdrojový článek: www.healthguidance.org

překlad: Siw

banner
nehodnoceno

Předchozí související články

30. listopad 2016 - Již od roku 1800, kdy byla přeložena ze starověkých textů objevených v Etiopii v roce 1768, vytvářela kniha Henochova v akademických kruzích rozruch. Bylo prokázáno, že Henoch existoval a byl zmíněn ještě před vznikem církve. Několik kopií bylo nalezeno v roce 1948 mezi Svitky od Mrtvého moře. Někteří dokonce věří, že můžeme do minulosti vysledovat...
29. listopad 2016 - Duše prochází celkem pěti fázemi reinkarnace - od zrození až po stáří duše. Lidé nacházející se v páté čili poslední fázi reinkarnace jsou proto nazýváni staré duše. V této části vývoje duše jde o hledání rovnováhy a dovršení, a nutkání takříkajíc předat před koncem reinkarnace žezlo.
24. listopad 2016 - Řada lidí se stále domnívá, že sympatičnost se zakládá pouze na přirozených vlastnostech, které se nelze naučit a kterými byli obdařeni jen někteří vyvolení – krásní, nadmíru společenští a neskutečně talentovaní. Je snadné uvěřit těmto mylným představám.
17. listopad 2016 - Podle známého whistleblowera Juliana Assange informačně-technologický gigant Google již překročil mocenský limit, který by rozumně měla nevládní společnost mít. A jde mnohem dál - Google údajně dělá to, co CIA nemůže. Ve čtvrté sérii amerického seriálu House of Cards jeho tvůrci na tento reálný fenomén velmi tvrdě narážejí, přestože v něm Google př...
14. listopad 2016 - V epizodě "Bart do budoucnosti", která byl vysílána před 16 lety, se Donald Trump utkal o prezidentský post a vyhrál. To se v posledních týdnech stalo realitou, kdy skutečný Donal Trump napodobil svůj kreslený protějšek.
14. listopad 2016 - Podle hlavního vatikánského vymítače ďábla stojí za nárůstem případů lidí posedlých démony jóga a četba Harryho Pottera.
4. listopad 2016 - Achnaton byl před pátým rokem své vlády znám jako Amenhotep IV. Byl panovníkem 18. dynastie v Egyptě a vládnul 17 let. Byl rovněž otcem Tutanchamona. Je znám hlavně proto, že opustil tradiční egyptský polyteismus a zavedl uctívání jediného boha Atona.
2. listopad 2016 - Říká se jim „hukot“, což je výraz spojený s geologem Davidem Demingem z oklahomské univerzity, kterým popsal „záhadný a nevystopovatelný zvuk, jenž v určitých částech světa slýchává 2-10 procent obyvatel.“ Škála zvuků, které jsou slyšet, se pohybuje od burácení uprostřed noci k déletrvajícímu hluku, který zní jako intenzivní průmyslová aktivita pro...
31. říjen 2016 - Velkému svalu bedernímu (musculus psoas major) se často říká nejhlubší jádro nebo „sval duše“, jak uvádí jógová terapeutka a filmařka Danielle Olsonová. Tento sval stabilizující střed těla se nachází u kyčelní kosti a ovlivňuje pohyblivost, strukturální rovnováhu, funkci kloubů, pružnost a mnoho dalšího. Kromě toho, že pomáhá držet tělo vzpřímeně a...
29. říjen 2016 - Americký Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) vzal zpět své hojně kritizované rozhodnutí, že zakáže užívání kratomu, což je rostlina, o níž výzkumníci tvrdí, že může pomoci zmírnit dopady závislosti na opiátech a také tlumí bolesti.
25. říjen 2016 - Jídlo je téma, které je alfou a omegou dnešního lidstva. Pokud nejíš, v tomto světě neexistuješ. Takže když vynecháme pro mnohé sporné breathariánství, jíst musíme. Otázkou je co a za jakou cenu. Vývoj ukázal, že člověk je schopen poměrně neuvěřitelným způsobem přizpůsobit svou stravu okolním podmínkám, které se neustále měnily nejen vlivem podnebí...
24. říjen 2016 - Existují dva druhy protikladů. První, neosvobozený od předsudků, je nevědomý. Spojujeme dohromady věci, které si vzájemně odporují, ačkoliv mezi nimi existuje příčinná a následná souvislost, kterou si ale neuvědomujeme. Respektive nechceme si ji uvědomit, protože by to v našem životě znamenalo přehodnotit naše dosavadní jednání, které nám ovšem z m...
22. říjen 2016 - Výzkumníci objevili skutečně záhadnou knihu, která pochází ze třináctého století, ačkoliv některé její části vznikly už ve dvanáctém století. Tato slavná kniha nese název „Lesser Key of Solomon“ (Malý Šalamounův klíč) a obsahuje starověký text zvaný „Ars Notoria“ nebo „Šalamounovo umění magie“.
19. říjen 2016 - Bermudský trojúhelník, také známý jako ďáblův trojúhelník, je oblast v západní části severního Atlantiku nacházející se mezi Bermudami, Floridou a Portorikem. Každá strana tohoto záhadného trojúhelníku má přibližně 1 600 km. Jak to, že se v této oblasti beze stopy ztrácejí letadla a lodě? A proč zde přestávají pracovat letecká a navigační zařízení?...
18. říjen 2016 - Energie nulového bodu by nám mohla pomoci překonávat mezihvězdné vzdálenosti během okamžiku. Podle publikované části emailové komunikace mezi Johnem Podestou (šéf kampaně Hillary Clinton) a bývalým astronautem NASA Edgarem Mitchellem by nám tato mimozemská technologie mohla být na dosah. Jsme na ni ale připraveni?
6. říjen 2016 - Věděli jste, že se o sobě můžete dozvědět opravdu zajímavé informace založené na vlastnostech různých zvířecích znaků v čínském zvěrokruhu? Odpovídající zvíře naleznete podle roku svého narození. Čínský zvěrokruh však počítá se začátkem roku podle čínského kalendáře a nikoliv podle běžného kalendářního roku.  
3. říjen 2016 - Prozkoumejte regály v obchodech s potravinami a možná vás překvapí, kolik druhů chipsů a dalších nezdravých potravin zde uvidíte. Výběr produktů se zdá být nekonečný, ale nový obsáhlý přehled ukazuje, že stovky výrobků ve skutečnosti produkuje jenom hrstka společností.
2. říjen 2016 - Doktor chemie jménem Michael Werner je generálním ředitelem farmaceutického výzkumného institutu ve Švýcarsku. Tento člověk tvrdí, že nepozřel žádnou pevnou potravu od 1. ledna 2001. V říjnu roku 2004 byl podroben desetidennímu pozorovacímu vyšetření na jednotce intenzivní péče v nemocnici ve Švýcarsku, a stejně jako Jani nevykazoval žádné významné...
1. říjen 2016 - Prahlad Jani je obyvatelem Ahmadábádu v Indii, který tvrdí, že se mu v 11 letech zjevila hindská bohyně Amba a řekla mu, že od této chvíle nemusí přijímat potravu. Podle všeho žil od 70. let v jeskyni a prohlašuje, že po většinu svého 81letého života (v roce 2012) nic nejedl.
30. září 2016 - Breathariánství je způsob života, kdy člověk nemusí přijímat potravu. Tento koncept není nový. Ve skutečnosti o této schopnosti už tisíce let píšou různé kultury po celém světě. Například v třetí knize Jóga súter je seznam 26 siddhů s mimořádnými schopnostmi. Zároveň je to běžná myšlenka buddhismu, ale také různých dalších duchovních tradic. Siddhů...
27. září 2016 - Před časem prolétla médii zpráva, že si odpůrci očkování zaplatili studii, která měla prokázat souvislost mezi vakcinací a autismem. A nedopadla podle jejich očekávání – studie souvztažnost neprokázala. Mnozí zastánci očkování především z řad lékařské veřejnosti z toho měli okamžitě pozdvižení s posměšným podtextem, že to bylo jasné od počátku a že...
23. září 2016 - Kámen mudrců, hvězdný prach, elixír života, ormus, mana a ORME – to vše jsou výrazy pro jedno a to samé - bílé práškové zlato. Poslední název ORME je akronymem pro „Orbitally Rearranged Monoatomic Elements (orbitálně přeskupené monoatomární prvky). V 80. letech 20. století s ním přišel vědec David Radius Hudson.
22. září 2016 - Jde o jedno z nejúžasnějších vyobrazení UFO v historii? Křest Krista, obraz namalovaný de Gelderem v roce 1710, vyobrazuje něco, co mnozí považují za obří vznášející se UFO, které směrem ke Kristovi vyzařuje paprsky světla. Ufologové věří, že se jedná o jeden z největších důkazů o výskytu UFO před stovkami let.
20. září 2016 - Homo sapiens sapiens neutuchajícím tempem dobývá příčku (pravděpodobně?) nerozvinutějšího pozemského druhu. V porovnání s předchozími 5000 lety jsme za posledních 50 let zaznamenali ohromující pokrok. Zatímco my jsme se tisíce let intenzivně vyvíjeli poháněni kolosální touhou po nadřazenosti, příroda kolem nás stagnovala. 
19. září 2016 - Náš svět je vskutku tajemný, ale myšlenky, co stvořily kupříkladu tento článek, jsou jednoznačně záhadnější. Co je to myšlenka? Na myšlenky lze nahlížet jako na určitý pohled vnitřních zkušeností, jinak řečeno: Jsme tím, co z nás vytvořily procesy uvnitř mozku. Stále si neuvědomujeme, že jsme výjimečné bytosti, a to především kvůli tomu, že přemýš...
18. září 2016 - Přesto arogance samotná není příčinou či hlavním důvodem této choroby dnešní společnosti. Je pouze jednou z mnoha tváří zla, jde však o lstivého chameleona, kterého lze těžko rozpoznat. Zlo je pouze tím, za co jej lidé považují, a přestože je v mnoha případech zřetelně patrné, panují zde nejasnosti, například ohledně morálních otázek. Jde o to, že ...
16. září 2016 - Hrozící nebezpečí pro celý svět nemá podobu kobylek z biblických pohrom, invazí Vikingů, nebo Velkého irského hladomoru. Jde o arogantní hady, kteří se živí penězi, mocí a nezcizitelnými právy. Pokud ne již dříve, tak alespoň nyní by mělo být naprosto jasné, že mnozí (nebo většina) představitelé jsou zrádci a neměli by se zvát příslušníky národa, j...
15. září 2016 - David Icke, bývalý profesionální sportovec, novinář a chvíli i politik, je již dlouho vnímán jako badatel a filosof s nálepkou "konspirační teoretik". Každý, kdo se v dnešní době zajímá o pozadí a smysl současného světového dění, se s jeho jménem setkal. V sobotu 8. 10. 2016 můžete navštívit seminář, na kterém David Icke poodhalí tajemství a skryté...
14. září 2016 - Kolik toho víme o Iluminátech? Jde o skutečnou skupinu, která existuje i dnes? Nebo se jedná jen o výsledek komplexních myšlenek, které stály za zrodem řady článků, knih a filmů na toto téma?
13. září 2016 - Všichni to víme - skutečnou nevýhodou arogance je negativita. Podporuje negativně smýšlející kulturu, nemluvě o nepřátelství, které arogance také plodí. Co že je negativně smýšlející kultura? Ale, nic moc, jen kultura vystavěná na nenávisti a neúctě. Z toho nemůže vzejít nic dobrého. Navíc to nevyhnutelně vede ke špatným rozhodnutím. Arogantní člov...
12. září 2016 - Anunnaki je údajně skupina božstev několika starověkých mezopotámských kultur, například sumerské, akkadské, asyřanské a babylonské. Mnoho lidí po celém světě považuje toto téma za velmi kontroverzní. Miliony lidí věří, že starověcí Anunnaki jsou stvořiteli lidstva, a že nejde o pouhá mytologická stvoření, ale o „bohy“ z masa a kostí, kteří přišli ...
11. září 2016 - Pokud za to tedy nemohou peníze ani moc, jak může být pastýř arogantní? Většina lidí ví, že je to kvůli jeho špatné životní situaci, jeho chudobě, takto světu vyjadřuje svou vzpurnost. Skrytě prohlašuje, že je rádoby král. A proto je poháněč volů rádoby princ a kovář o nic míň než další Alexandr Veliký.
10. září 2016 - Z nepřeberného množství špatných návyků, které jsou u lidí známy, by arogance měla být řazena mezi ty nejhorší. Může se jevit jako neslušné chování, a proto relativně neškodné, ale pod povrchem se skrývají problémy. Zvláště pokud jde o arogantního vůdce. Přestože zdánlivě se arogantně chová jen málo lidí, mohla by se arogance – už jen kvůli své exi...
banner
Zasílání novinek
Aktuální video
Anketa
Jste ve spojení se svým vyšším Já?
29%
25%
24%
22%
Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Tajný recept kardiologů proti všem nemocemBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteMaca umí upravit hormonální nerovnováhuÚžasné město bez politiků, náboženství a penězProč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyCizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Naklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Vyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Quinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůJežíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Úzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyBylinný zázrak má jméno kotvičníkŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskRecept na prastarý domácí sirup proti kašliDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruBrečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Vilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumZázvor je 10000x silnější než chemoterapiePyramida funguje, i když vědci nevědí, pročVědci díky DNA osvětlují paranormální jevy (1)Umírající těsně před smrtí navštěvují mrtví lidéTři recepty na tři zdravé bylinkové sirupyChlorella a její prokázané zdravotní přínosyCo si různá znamení horoskopu neumí přiznat?Vodu vám zaručeně vylepší minerál šungitJak se zbavit negativních bytostí čtvrté dimenzeVatikán: jóga způsobuje posednutí démonemOregano vyčistí plíce od prachu, plísně i bakteriíEdgar Cayce: O reinkarnaci duší AtlanťanůKurkumová limonáda, ideální proti depresiSvaté zvonění v uších je darem, nikoliv prokletímWi-Fi ničí spánek, mozek, srdce a plodnostV Rusku se našel 250 milionů let starý mikročip
Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.
CHIA 1 kg za 50 Kč v balíčku s MACA 250 g

CHIA semínka 1 kg za 129 Kč

QUINOA bílá 1 kg za 133 Kč

GOJI 1 kg za 333 Kč

MACA prášek 250g za 299 Kč

CAMU CAMU 100g 12% vitaminu C za 229 Kč

OSTROPESTŘECOVÝ OLEJ 500ml za 199 Kč