Arganový plod. foto: www.arganeol.cz

Pozor na arganový olej, extrahovaný chemicky

17. červenec 2015

zobrazeno 4800x

Sponzoruji svou inspiraci

Arganový olej je kosmetickým hitem poslední doby. Jenže s nárůstem dovozu do České republiky se rovněž dostávají do naší země nepříliš kvalitní šarže, které pocházejí z velkých továren, kde se olej místo lisování získává chemickou cestou. Navíc některé z nich zapáchají. Proč? Arganové plody, z nichž se takový nevábně vonící olej vyrobil, s největší pravděpodobností prošel kozím trávícím ústrojím. Ano, tušíte správně - je vyroben z exkrementů.

banner

Arganový olej se získává z mandliček loupaných z arganových ořechů. Pro výrobu jednoho litru kosmetického arganového oleje je zapotřebí zpracovat okolo 50 kilogramů suchých arganových plodů, což je množství odpovídající roční produkci jediného průměrného arganového stromu.

Výroba arganového oleje je velice náročnou záležitostí, protože se dodnes neobejde bez mnoha hodin těžké ruční práce, tradičně vykonávané marockými ženami. Nejnáročnější výrobní fází je rozbíjení skořápek arganových ořechů, což se i v dnešní době provádí za pomocí primitivních placatých kamenů.

Tato práce také kromě své náročnosti vede k častým zraněním, protože arganové ořechy jsou jedny z nejtvrdších na světě - dokonale přizpůsobené pro přežití na Sahaře. Jen vylouskání 50 kg arganových oříšků vyžaduje běžně 18 až 20 hodin ruční práce.

Jak se olej získává?

V současné době se olej z mandliček získává třemi způsoby: tradičním ručním „hnětením arganové pasty“, strojovým lisováním, a poté také stále častější chemickou extrakcí. Před zpracováním se arganové mandličky mohou ještě zlehka na sucho opražit - získaný olej pak bude kulinářského typu.

Tato nejstarší a tradiční metoda je v Maroku stále využívána ve venkovských domácnostech a některých ženských manufakturách. Arganové mandličky se pomocí ručních kamenných mlýnků melou na hustou hnědou pastu, která se poté s přidáním trochy vlažné vody hněte.

Olej, který se z pasty hnětením vydělí, se z vodní hladiny sbírá. Z pasty zbude tuhý arganový koláč, který se po vysušení používá jako krmivo pro dobytek.

Ačkoliv je tradičně vyráběný arganový olej bez chemických příměsí a kvalitou odpovídá oleji lisovanému za studena, často obsahuje velké množství nečistot, které se do něj dostávají ručním hnětením a kontaktem s vodou.

Strojové lisování v ženských manufakturách

S touto metodou se nejčastěji setkáme v ženských manufakturách – sdruženích žen, které se rozhodly změnit svou tradiční roli ve společnosti, a staly se podílnicemi v částečně automatizovaných výrobnách arganového oleje.

K výrobě arganového oleje se v tomto případě používají nerezové lisovací stroje, které arganové mandličky melou na pastu, a lisují z ní čistý arganový olej. Protože strojové lisování probíhá za studena a nedochází při něm ke kontaktu arganové pasty s vodou, je takto vyrobený arganový olej nejblíže své přirozené podobě. Zachovává si tak příjemnou vůni.

Ta má v případě kosmetické varianty lehce oříškový tón přírodních arganových mandliček, a intenzivní oříškovou vůni v případě té kulinářské. Lisovaný arganový olej obsahuje velice často i jemný zákal, který ukazuje na zbytek arganové pasty, ze které se lisoval. Strojové lisování stejně jako ruční výroba bohužel neumožňuje z arganových mandliček získat maximum oleje, což zvyšuje výrobní náklady.

Čistý arganový olej vyrobený strojovým lisováním můžete zakoupit v eshopu Energie života, a sice v objemu 10 ml, 50 ml a 100 ml.

Pozor na arganový olej, vyráběný chemickou extrakcí

Jako důsledek snahy minimalizovat výrobní náklady se v Maroku před poměrně nedávnou dobou postavily velké továrny na výrobu arganového oleje chemickou extrakcí z rozemletých arganových mandliček.

Ačkoliv jsou tyto továrny schopné chrlit velké množství oleje za velice nízké koncové ceny, jeho kvalita je téměř bez výjimky mizivá, protože se k extrakci používají různá chemická rozpouštědla. S jejich pomocí se totiž z pasty dá získat největší možné množství olejových složek.

Arganový olej vyráběný v takových podmínkách se vyznačuje nízkým zastoupením účinných látek a může naopak obsahovat i menší množství rozpouštědel nebo jiných chemických činidel, které se při výrobě použily.

Arganový olej vyrobený chemickou extrakcí se od prvních dvou liší nejvíce - je „mastnější“ a na pohled sterilně čistý – nikdy neobsahuje jemný pastový zákal, a nemá téměř žádnou vůni.

Arganový olej z průmyslové produkce má dnes bohužel v rámci celkového množství oleje exportovaného z Maroka největší podíl. Je tak nejčastějším druhem arganového oleje, se kterým se můžete za marockými hranicemi setkat. I v Maroku je takový arganový olej velmi často k dostání, a to především v supermarketech, nebo na tržištích. Často se také nabízí za velice lákavé ceny.

Proč některé arganové olej zapáchají?

Pokud se do výroby arganového oleje dostávají suroviny znehodnocené plísní, nebo sbírané z výkalů koz, které si na arganových plodech rády pochutnávají, projeví se to na arganovém oleji tím, že začne brzy po výrobě velice nepříjemně zapáchat.

V Maroku je běžné vidět stáda koz, které stoupají do korun arganových stromů, aby si tam pochutnaly na listí a plodech. Ačkoliv si to turisté často fotí jako zajímavou kuriozitu, kozy tímto arganové stromy nenávratně poškozují.

Nestrávené arganové oříšky, které v trusu pod stromy zůstávají, se často i přes svůj původ používají k výrobě oleje. Mohlo by se zdát, že by trávicí trakt zvířat mohl arganový olej nějakým způsobem obohatit. Vědecké studie ale jasně poukázaly na opak - arganový olej vyrobený z oříšků zpracovaných kozami obsahuje oproti čistému arganovému oleji o něco nižší procento účinných látek, a navíc velice nepříjemně zapáchá "po pachatelích".

Proč pastevci nedrží svá stáda stranou?

Na okraji Sahary je zeleně opravdu málo, a proto není jednoduché přesvědčit pastevce, aby kozy k arganovým stromům nepouštěli. Někdy kozy na stromy ale vyhánějí i samotní výrobci arganového oleje.

Oříšky zpracované kozami mají natrávené skořápky, které se snadněji louskají, což snižuje náklady na výrobu arganového oleje. Kozí zápach v oleji pak vydávají za "pravý arganový odér", nebo jej z oleje chemicky odstraňují.

Díky tlaku marocké vlády a organizace UNESCO se však od tohoto pomalu upouští a arganové stromy jsou již před devastací kozami každým rokem lépe chráněny.

zdroj: Arganeol

nehodnoceno

Předchozí související články

15. červenec 2015 - Pokud se vám zdá Váš život poněkud fádní, stejně tak ani filmy vám už nepřinášejí stejné uspokojení jako kdysi, máme pro vás tip, jak v aktuálním životě žít paralelní život plný dobrodružství. Ano, řeč je o snění, ať už takzvaném lucidním či jen velmi živém.
26. červen 2015 - Na českém trhu se začínají objevovat nekvalitní šarže CHIA semínek, u nichž obsah omega 3 a 6 mastných kyselin může klesnout až k nule. Jak ovšem rozpoznat správnou kvalitu?
31. květen 2015 - Japonský sociolog Hiaso Ishii minulý týden zveřejnil studii, podle níž závislost dětí na mobilní technologii ohrožuje samotnou strukturu společnosti. Mnozí teenageři jsou ke svým telefonům přilepení od rána do večera a jsou velmi nepříčetní, třeba v případě výpadku signálu, když nemohou své známé kontaktovat několikrát za den. Pokud to tak půjde dá...
20. květen 2015 - Základní složkou drtivé většiny komerčně prodávaných energy drinků je kofein. Zdálo by se, že když jej obsahuje káva, která podle lékařů do tří šálků denně neškodí, je všechno v pořádku. U mužů prospívá prostatě, u žen zase potlačuje depresi. A to nemluvě o zastoupení antioxidantů. Jenže energy drinky obsahují syntetický kofein. A v tom je ta potíž...
14. květen 2015 - Kladenský výrobce prémiových tofu paštik Veto se tvrdě ohrazuje proti tvrzení, které se v poslední době hojně rozšířilo internetem, že kvasnicový extrakt, který do svých výrobků přidává, je totéž jako zdraví škodlivý glutamát sodný.
13. květen 2015 - Ostravský záhadolog a spisovatel Arnošt Vašíček před časem vydal knihu Nedobytná šifra. Zabývá se nejzáhadnějším rukopisem světa. Voynichovým rukopisem. Mysteriózní je na něm už jen fakt, že ho zatím nikdo nedokázal přečíst. Další záhadou je skutečnost, že středověké dílo zobrazuje neznámé rostliny a nákresy naší galaxie z opačné strany našeho Vesm...
10. květen 2015 - Pamatujeme si přesně na ten okamžik, kdy jsme se stali vegetariány. Byli jsme kupovat pstruhy. Plavali si spokojeně v nádrži. Vybrali jsme si jich pár, prodavač nám nabídl, že je zabije. Elektřinou. Jakmile zmáčknul tlačítko a do vaničky vjel proud, pstruzi se začali mrskat, až postupně přestali klást odpor neodvratitelné smrti. V tu chvíli nás pře...
27. duben 2015 - „Jé, vy máte Macu? To bude můj manžel rád. Je totiž Peruánec,“ pronesla jedna mladá žena v našem stánku na ostravském gastronomickém veletrhu Karneval chutí. Zaujalo mne to. „A jak jste na něj přišla?“ odvětil jsem. „Přivezla jsem si ho z Peru,“ prohlásila se smíchem. Odpověď na mou otázku, co mu nejvíce chybí, zřejmě nepotěší české příznivce raw f...
26. duben 2015 - Po mírné akademicky debatní odbočce ve druhém dílu se dnes vrátíme k samotnému výkladu. Existuje nespočet možných druhů výkladu, které kartáři a kartářky používají, jelikož se je třeba kdysi naučili v kurzu, z knih či od jiného zkušeného kartáře. Stejně tak mnoho vykladačů má své vlastní způsoby, na které přišli sami. Důležité je, že se řídí vlastn...
24. duben 2015 - Prodej zelené kávy v České republice šel rapidně nahoru. Zejména poté, co mnozí distributoři neváhali slibovat zákazníkům, že zrovna jejich produkt jim pomůže při shazování kilogramů. To ale vyvolalo řadu pochybností ze stran lidí, pro něž se marketing stal synonymem pro lživá tvrzení jen za účelem prodeje. Jak to tedy je? Zkusme si to rozebrat.
20. duben 2015 - Vysvětlit princip tarotu racionálním způsobem samozřejmě není jednoduché, ani jsem s tím nepočítal. Podstata logického myšlení každého z nás má totiž své hranice, kam jsme ochotni se ještě vydat a kam již ne. Vždy totiž musíme pečlivě zvážit, zda jsme schopni mít kontrolu nad větším územím než doposud. To nás může samozřejmě značně vyčerpat. Proto ...
19. duben 2015 - Pátek. Den Země. Máme stánek na náměstí. Zelená káva a superpotraviny. Počasí nic moc. Drobně mrholí a je zima. Přichází za mnou pořadatelka s prosbou, zda bych nemohl do svého velkého stánku přijmout kreativní dílnu. Kouknu na ně ven. Dvě školní lavice a na nich normální deštníky. Přitom celý týden hlásili, že v pátek bude zataženo s přeháňkami.
15. duben 2015 - Mnozí racionální založení lidé silně pochybují o tom, že by se za pomocí tarotových karet dalo něco vyčíst z jejich života, natož pak zjišťovat minulost či dokonce budoucnost. Nedivím se jim. Pokud jim nevysvětlíte logickým způsobem, jak takový výklad může fungovat, žádné takzvané určení mapy jejich vlastního vědomí jim nic neřekne. Nebudou tomu vě...
14. duben 2015 - Příčina všech nemocí, obzvláště pak rakoviny, spočívá v rozporu mezi duší a naším egem. Přesněji řečeno mezi vnitřní podstatou, s níž se rodíme na tento svět, a naší osobností. Tu od dětství postupně získáváme přejímáním vlastností, tužeb a očekávání od svých rodičů, příbuzných, přátel, systému školského, společenského, politického, prostě všeho ok...
13. duben 2015 - Peruánský „ženšen“ Maca postupně mizí z českého trhu. Obvyklí dodavatelé buď hlásí prázdné sklady anebo doprodávají zbytky starých zásob. Do nákupu nových se ale nikdo nehrne. Cena macy se totiž vyšplhala na dvojnásobek až trojnásobek. Prodejci tak mají strach, že za takovou cenu macu čeští zákazníci nebudou chtít. Nicméně celosvětový trend je neúp...
banner

Zasílání novinek
Aktuální video
Anketa
Kterou superpotravinu máte nejraději?
18%
14%
16%
13%
13%
13%
13%
banner

Nejčtenější články
Spouští takzvaný sval duše úzkost a strach?Kočky chrání před negativní energiíBod štěstí v lidském těle: najděte ho a masírujteTajný recept kardiologů proti všem nemocemMaca umí upravit hormonální nerovnováhuPohlavní styk = výměna vlastností milenců?Úžasné město bez politiků, náboženství a penězProč oduševnělý člověk nemůže najít protějšekProkázáno: Chemoterapie neléčí, ale zabíjíPět věcí, kterým porozumí jen "staré duše"Kokosový olej zabíjí bakterie, viry i kvasinkyRh faktor negativní znamená mimozemský gen?Cizí DNA v našem těle ovlivňuje náš životNaklíčená chia semínka jsou mnohem výživnějšíSmrtící ibuprofen má své zdravé alternativyVyspělé starověké civilizace stále žijí pod zemí!Ježíš léčil nemocné marihuanou, zjistili vědciÚzkost je spojena s empatií a vyšší inteligencíSpirituální probouzení mezi třetí a pátou ránoQuinoa - 11 prokázaných zdravotních přínosůDůkaz: duše neumírá, navrací se do vesmíruSlinivku lze regenerovat přírodním způsobemVědci netuší, proč Země mění svou vibraciJak si můžeme uvolnit zablokované čakryŠišák je pro nás lékem, pro rakovinu jedemBylinný zázrak má jméno kotvičníkJak zregenerovat tělo po zničující chemoterapiiZázvor je 10000x silnější než chemoterapieJak protáhnout a posílit psoas neboli sval duše?Jak se zbavit negativních bytostí čtvrté dimenzeRecept na prastarý domácí sirup proti kašliLichořeřišnice jako silné přírodní antibiotikumEnergie pro jednotlivá znamení: 31. 7. 2015Brečíte-li u filmů, jste silnější než ostatníŠtítná žláza: hypo a hyper se mohou střídatSnižte krevní tlak za 5 minut a bez lékůDeset základních kroků ke zvládnutí telepatieVěštba: Krizi vyřeší zásah rusko-čínských vojskVilcacora - královna Amazonie s nemocemi nezná vůbec žádné slitováníChlorella a její prokázané zdravotní přínosyCo si různá znamení horoskopu neumí přiznat?Naše kočka vidí, co my ani nemůžemeUmírající těsně před smrtí navštěvují mrtví lidéOregano vyčistí plíce od prachu, plísně i bakterií
banner

Úvod  |  O sdružení  |  Kontakt  |  Eshop
powered by Eta Carina Nebula z.s.
POŠTOVNÉ nad 1000 Kč ZDARMA
nad 500 korun dárek MACA BIO 100 g,
nad 1000 korun další MACA BIO 100 g,
nad 1500 Kč Kotvičník extrakt 20 g ZDARMA.

Parádní den plný zlaté energie života